VIDEO: Píchnutí včelou může léčit. Libyjský lékař tak řeší i rakovinu

  • 6
Lékař Mohammed al-Zawawi ze severolibyjského města Misuráta věří na alternativní medicínu. Myslí si, že terapie živými včelami může podpořit léčbu různých onemocnění a také ulevit od bolesti.

Apiterapie je léčba člověka s pomocí včel a jejich produktů. Může být použita jako léčba konkrétních problémů, nebo jako prevence. Objevitelem moderní apiterapie je doktor Philipp Terč. V současnosti však neexistuje vědecký důkaz nebo studie potvrzující účinnost této metody.

Mohammed al-Zawawi má zcela jiný názor. Vychází z praxe, hromadí se mu pacienti, kteří stojí o jeho služby a tvrdí, že jeho metoda ulevuje.  A potvrzují názor některých odborníků na akupunkturu živých včel, kteří tvrdí, že protizánětlivá sloučenina obsažená v jedu je prospěšná při léčbě určitých stavů.

Pak je tu druhá strana, která tuto praxi považuje v lékařské oblasti za kontroverzní. Tvrdí, že zdravotní rizika a vedlejší účinky podávání jedu pacientům převažují nad jeho údajnými výhodami.

Jak to vypadá v praxi? Pracovníci vyndávají včely z úlu a vkládají je do plastového sáčku. Pak je předávají je Zawawimu. Za typický způsob považuje Zawawi pobodání včelami pacienta v průměru šesti včelami. Podle toho, čím je kdo nemocný, bodá se na různé části těla. Jedním z pacientů je i Ismail Issi, který je nemocný rakovinou. Jeho otec tvrdí, že včelí bodnutí synovi pomáhají.

„Můj syn má nádor, který se rozšířil až do kostí. Přišli jsme navštívit tohoto lékaře se včelami a opravdu došlo k určitému zlepšení. Navíc měl oteklé pravé oko, ale i to už se po léčbě zlepšilo. Doufáme, že se brzy uzdraví,“ tvrdí otec.

Apiterapie není žádnou novinkou. Z historický záznamů víme, že ve 12. století si Karel Veliký léčil dnu včelím jedem, v 17. století včelími vpichy léčili revmatismus Ivana Hrozného.

20. srpna 2020

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Terapie léčení včelím jedem přetrvává až dodnes. Novější alternativní medicínská praxe je přičítána maďarskému lékaři Bodogovi F. Beckovi, který v roce 1935 vytvořil termín „terapie včelím jedem“. 

Ve druhé polovině 20. století metodu prosazoval včelař Charles Mraz (1905-1999). A v roce 1957 ministerstvo zdravotnictví SSSR schválilo používání včelího jedu k léčbě určitých onemocnění schválením práce Nikolaje Arťomova „Pokyny pro použití včelího jedu v apiterapii“.

A když si do vyhledávače zadáte pojem apiterapie, dostanete se do úplně nového světa. Tam se můžete nechat léčit nejen vpichy žihadel, ale i dýcháním vzduchu z úlu, který údajně pomáhá od bronchitidy, astmatu, alergie, chronických onemocnění plic, bolestí hlavy, stresu a depresí.