Anežka, první orlí mládě, vyletěla z hnízda. Pak musela šlapat do svahu

  13:28aktualizováno  13:28
Ochránci přírody oslavují. První orlí mládě vylíhlé v tuzemsku po více než sto letech překonalo nástrahy počátku života a opustilo hnízdo. Anežka, jak bylo mládě pojmenováno, se v pátek rozletěla nad údolím. Pak sice musela dokonce lesem vyšlapat do svahu, ale stále více se osamostatňuje.

Tento okamžik se musí do programu návratu orla skalního do tuzemské volné přírody zapsat pořádně velkým písmem. Ochránci přírody už sedm let vysazují do Beskyd slovenská orlí mláďata, která odchovají ve Stanici na záchranu živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku.

První let prvního mláděte

Ovšem zahnízdění orlího páru, vylíhnutí mláděte a jeho přirozené osamostatnění zůstávalo snem. "Ale jen do pátku 9. srpna 2013. Před čtrnáctou hodinou Anežka pod dohledem rodičů poprvé opustila hnízdo ve vojenském prostoru Libavá," uvedl vedoucí bartošovické stanice Petr Orel.

Dodal, že Anežka zvládla první let s obdivuhodnou bravurou. "Nebyl to jenom přelet nad hlubokým údolím, ale i kroužení a snaha o letové manévry, o napodobení rodičů, které si nacvičovala na hnízdě a v posledních dnech i na větvích v okolí hnízda," popsal. V sobotu Anežka odpočívala a většinu času proseděla na stromě naproti hnízdu a s rodiči hlasově komunikovala.

V neděli už mládě sezení přestalo bavit, velmi hlasitě se dožadovalo rodičů, ale když se pomoc neobjevila , tak opět vzlétlo a přistálo na zemi. Odtud však vzletět nemohla. Anežka tedy musela pěšky vystoupat hustou trávou a lesním terénem výše po svahu, pak se sama rozletěla.

Ornitolog: Orel skalní je král ptačích dravců

V tuzemsku hnízdí více než sto párů orla mořského, na jižní Moravě vzácně i orel královský. Orel skalní chyběl. "

Orla skalního považuje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek za krále mezi ptačími dravci.

Ostatně Poláci mají pro tento druh pojmenování orel předni, Angličané zase název Gold Eagle (orel zlatý) "Je to přesně ten orel, jakého si většina lidí představuje. Lovec, symbol síly a krásy. Orel skalní je orel z heraldiky," řekl Vermouzek.
 

"Chování Anežky po vylétnutí z hnízda je srovnatelné s chováním mláďat, která jsme vypouštěli v minulých letech, včetně toho pěšího přesunu po svahu nahoru v obtížném, mnohdy téměř neprostupném terénu. Anežka opustila hnízdo v 86 dnech svého života a můžeme s velkou radostí konstatovat, že hnízdění bylo úspěšné. Po více jak sto letech tak vylétlo mládě orla skalního na území České republiky z přirozeného hnízdění," konstatoval Petr Orel.

Mládě se v polovině května narodilo rodičům, kteří přiletěli ze Slovenska a na pomezí Moravskoslezského a Olomouckého kraje obsadili hnízdo po páru ze záchranného programu. Jméno Anežka navrhla manželka vedoucího projektu návratu orla skalního Petra Orla. Bylo to první mládě, počítalo se proto se jménem začínajícím na A, přičemž české symbolické jméno Anežka se líbilo.

"Anežka samozřejmě vyhráno nemá a nebude mít nikdy, lidských nástrah pro velké predátory je hodně, přejeme jí hodně štěstí a dlouhý život. V příštích dnech i týdnech ji budeme velmi pečlivě monitorovat," slíbil Orel.

Autor:

Nejčtenější

Největší modelové kolejiště Království železnic je online na iDNES.tv

Míjející se vlaky

Království železnic je největší české modelové kolejiště, které simuluje tuzemský provoz vlaků. Stávající plocha...

Chtěl bydlet v lese. Tak postavil dům na kraji města a kolem vysázel stromy

Jezírko má plochu zhruba 1 000 metrů čtverečních, lesní porost okolo vznikl...

Takový malý soukromý les si pro sebe a svou rodinu založil na okraji Pardubic pan Milan. Takzvaně na zelené louce,...

Spěch je pro přípravu steaků smrtící, míní šéfkuchař Volšička

Jan Volšička z Pohostince Monarch

Vede Pohostinec Monarch v Praze, který se pyšní zvláště vyzrálými hovězími steaky. Přesto neoznačuje svoji restauraci...

Tatarák s koňakem i indické kari. Uvařte si oblíbená jídla Karla Gotta

Takto si Karel Gott užíval v restauraci u italského kuchaře Emanuela Ridiho.

Karel Gott, který 14. července slaví životní jubileum, nepatří k vybíravým celebritám. Miluje tradiční česká jídla, ale...

Statek v malebném údolí s rozlehlou zahradou, které dopřávají volnost

Jezírko v zahradě založili rodiče před třiceti lety. (Statek v údolí na...

Téměř tři čtvrtě hektaru na jihovýchodním svahu a na něm zpustlá zahrada se starými třešněmi. To byla před třiceti lety...

Další z rubriky

Letošní Návrat divokých koní byl podle šéfa pražské zoo ten nejtěžší

Všechny tři klisny byly nakonec přece jen v pořádku vypuštěny do aklimatizační...

Sloupek ředitele Zoo Praha z MF DNES je ohlédnutím člověka, který provázel všech devět transportů koní Převalského do...

I když se psi a kočky tváří houževnatě, hrozí jim v létě mnohá nebezpečí

Psa na procházce nenechte pít z kaluží, hrozí mu nákaza parazity, z čisté řeky...

Prázdniny a dovolené jsou v plném proudu a řadě z vás dělá doprovod i čtyřnohý parťák, kočka nebo pes. Hlídejte si je...

Zvíře v zaparkovaném autě. Může dojít k přehřátí s fatálními důsledky

Když se rozhodnete nechat psa v autě, otevřete mu okénko, aby se mohl chladit.

Odborníci doporučují, aby v probíhajících horkých dnech lidé dávali zvýšený pozor na své čtyřnohé kamarády. V zavřeném...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz