Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Od čtrnácti ji živilo houbaření a prodej hub, ve městě drahé pochoutky

„Dnes považujeme houbaření za hobby, ale pro mou prababičku, pocházející z malé obce na Kladensku, to bylo náročné povolání,“ začala vyprávět paní Jitka z Prahy rodinný příběh pro časopis Chvilka pro tebe. Houbám se sice říká „maso chudých“, ale to koncem předminulého a začátkem minulého století platilo jen pro venkov.
Znalost hub se vyplatí. A na trhu se dají prodávat i dnes. Tedy pokud prokážete...

Znalost hub se vyplatí. A na trhu se dají prodávat i dnes. Tedy pokud prokážete na krajské hygienické stanici jejich znalost, pořídíte si živnostenský list a dodržíte dané podmínky jejich prodeje. | foto: Getty Images

Ve městě šlo naopak o dost drahou pochoutku. V Praze se čerstvé, ale i sušené či nakládané houby prodávaly na trzích, kam je dodávali lidé z vesnic. Patřila k nim i prababička Aloisie. Její otec pracoval v kladenských železárnách, matka šila prádlo, a ačkoli oba dřeli „od nevidím do nevidím“, ze všech koutů chalupy koukala bída.

Kam s ní? S holkou po základní škole...

Houby, kterých rostlo (a dosud roste) v lesích v okolí Kladna dost, nosila Lojzička nejprve jen pro obohacení chudého jídelníčku. Když ve čtrnácti vyšla ze školy, rozhodovali se rodiče, co s ní. V té době už byla jejich jediným žijícím potomkem, tři mladší zemřeli na záškrt.

Od čtrnácti běhala po lese a vozila houby na trh

Měli o ni tedy strach, ale na druhou stranu bylo nemyslitelné, aby si ji jen tak hýčkali doma. Bylo jasné, že musí vydělávat. Pro matku, která trpěla těžkým revmatismem, bylo šití čím dál obtížnější. Čtrnáctileté dívce se nabízely v podstatě dvě možnosti. Buď půjde do fabriky, nebo do Prahy sloužit.

Aloisie by bývala ráda to druhé – lákal ji život ve městě. To otec zamítl. „Vím, jak to chodí, Lojzka! Vrátila by ses domů svedená a s outěžkem!“ Druhá možnost se zase nelíbila matce. „Ve fabrice se udře a umře nám na souchotě,“ prohlásila. Tehdy bylo rozhodnuto, že Lojzička bude vydělávat sbíráním hub.

OBRAZEM: Na houby s kolečkem. I tak může vypadat současné houbaření

Soused, který pěstoval zeleninu a vozil ji v bryčce pražským trhovcům, nabídl, že by děvče s houbami mohl brát s sebou. Lojzička vstávala za tmy a musela prochodit pořádný kus lesa, ale i luk, aby nasbírala plnou nůši.

Doma s matkou houby roztřídily a zhruba očistily. Ty, které se měly vézt čerstvé na trh, uložily zabalené ve vinných listech do sklípku. Další pokrájely na sušení. Ryzce a malé hříbečky matka zavařovala do octa. Třikrát v týdnu Aloisie nasedla s nákladem k sousedovi na bryčku a jelo se do Prahy. Tam zboží předali trhovcům a drkotali se zpátky.

Už u vás začaly růst houby? Pochlubte se svým úlovkem

Za tmy chodila prababička na trh

Sezona pro „profesionální houbařku“ trvala skoro celý rok. Od jara sbírala smrže, kačenky, májovky a podtrnky, v létě a na podzim hřiby, kozáky, křemenáče, ryzce, babky, klouzky, lišky, růžovky a na loukách žampiony.

Sluky byly za časů našich babiček a prababiček považovány za lahůdku, dnes je sbírá málokdo.

V té době patřily na pražských trzích k velmi žádaným také dnes už méně známé – a málo se vyskytující – houby líhy a sluky. Oblíbenými lahůdkami byly dřevokazné druhy, jako jsou hlívy a později na podzim václavky.

V prosinci Pražané žádali „vánoční houby“ neboli penízovky – prodávaly se celé trsy ještě ozdobené sněhovým popraškem. V zimě to pro Lojzičku bylo o to horší, že nůši s čerstvými, ale hlavně sušenými a nakládanými houbami nosila do Prahy pěšky, protože soused nevozil zeleninu.

Houboví profesionálové. Živí je sběr či pěstování i samotní houbaři

S trhovci už se znala, vyjížděli jí kus naproti, aby jí zkrátili dlouhou cestu. Promrzlé a unavené dívce dali cikorkovou „kávu“, někdy k tomu ještě i teplý rohlík. Předala jim zboží, vzala peníze, krátce si odpočinula a šlapala zpátky. Šestnáct kilometrů v mrazu i sněhu tam, šestnáct zpátky. Za tmy vycházela, za tmy se vracela.

Šťastná náhoda

Jak dospívala, pochopila, že když houby předá trhovcům, dostane za ně mnohem méně, než kdyby je sama prodala na trhu. Jakkoli k ní mnozí byli milí, větší část zisku připadla jim. Jenže dostat místo na trhu, nebo dokonce v kryté a ne tak mrazivé tržnici, nebylo snadné…

Prodej hub dnes?

Od roku 2002 u nás může prodávat houby jen ten, kdo má doklad z krajské hygienické stanice, že prokázal jejich znalost, tzn. že úspěšně složil písemnou i ústní zkoušku ze znalosti hub. Nutností je i oprávnění k podnikání a placení daní. Dále je třeba dodržet vyhlášku ministerstva zemědělství, která určuje, v jakém stavu musí prodávané houby být, tedy jejich vzhled, konzistenci či očištění.

Bylo jí už devatenáct, když ji jeden z trhovců požádal, aby to na den vzala za něj, protože ho „chytil houser“ a musel ulehnout. Soused, který ji přivezl na bryčce, se ovšem hned vracel, nemohl na ni čekat do večera. Znamenalo to tedy, že domů pošlape pěšky. Ale nabídka se jí i tak zdála lákavá. Prodávala tedy zeleninu a vejce onoho trhovce, ale zároveň i své houby. Výtěžek byl čtyřnásobný a Lojzička se pevně rozhodla, že bude houby prodávat jen přímo, bez překupníka.

Jenže jak na to? Lámala si tím hlavu celou cestu potmě domů, kde ji přivítali nejprve hubováním, že zůstala celý den v Praze, ale pak radostí, když viděli, kolik peněz přinesla. Následující den trhovec stále stonal a ona se tedy opět postavila na jeho místo. A tehdy se s ní dala do řeči milá stará paní.

„Slečinko, ty jejich hřiby, to je krása se podívat! Já bych nějaké koupila pro vnoučka, ale nevím, jak je nejlíp připravit. Neporadila by mi, dušičko drahá?“ Lojzička nabídla, že večer zajde k nim a připraví houbovou omáčku.

Nejlepší houbová omáčka je dle Punčocháře s bůčkem, Forejt vybral krk

Vnoučka si představovala jako děcko, ale na místě se ukázalo, že je to už dospělý muž. Byl sirotek, od dětství se o něj starali děda s babičkou, kteří ho nechali studovat, aby se mohl stát úředníkem.

Když viděli, že si jejich Toníček s Lojzičkou padli do oka, nabídli děvčeti, aby houby prodávala v jejich skomírajícím obchůdku s galanterním zbožím. Zdá se, že podvazky, knoflíky a pentle nejdou s houbami moc dohromady, ale co by ne? A v ty dny, kdy bude v Praze prodávat, může přespávat u nich, aby nemusela v noci šlapat takovou dálku domů pěšky.

Lojzička byla jejich nabídkou nadšená! Doma ovšem mluvila jen o hodných starých manželích. O tom, že bude spát pod jednou střechou i s jejich pohledným mladým vnukem, takticky pomlčela. No, jak to mohlo dopadnout? Do roka se můj pradědeček Antonín a moje prababička Aloisie vzali a narodila se jim nejdřív moje babička Zdenička a pak ještě syn Vlastík.

KVÍZ: Znáte jarní houby? I jimi se můžete otrávit

Houby navždy

Traduje se, že když roste hodně hub, bude válka. A před tou první světovou prý skutečně rostlo nebývalé množství „bílých“ (tedy smrkových) hřibů neboli „praváků“. V té době už Lojzička houbařila jen příležitostně, měla dost jiné práce. Vedla galanterní obchod, starala se o děti, o manžela a jeho babičku s dědou a podporovala i své rodiče na venkově.

Ale za války, kdy byla velká nouze o jídlo, přišly její houbařské dovednosti zase vhod. Antonína jako zaměstnance státní správy naštěstí neodvedli, takže zlé časy ve zdraví přežili.

Brzy potom, co František Smotlacha s Rudolfem Veselým v roce 1921 založili Československou mykologickou společnost, se prababička Aloisie stala jejím členem. Houbaření pro ni zůstalo až do smrti koníčkem a vedla k němu také svoje děti.

Moje babička Zdenička byla též celý život vášnivou houbařkou. Její první muž, otec mého táty a můj vlastní děda, bohužel předčasně zemřel, ale se svým druhým manželem si koupili chatu u lesa. Houbařili od jara do podzimu a zasvětili do toho i mě. Když mi babička tuhle rodinou historii vykládala, dodala se smíchem: „To jsi ještě byla na houbách!“

Kdo umí hledat, nosí z lesa houby do kuchyně i v zimě. Klidně i zmrzlé

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Život máme ve svých rukou. Pro mě je sklenice vždy poloplná, říká Maršálek

5. prosince 2023

Josef Maršálek je mistrem svého řemesla a o svůj cukrářský um se podělil už v pěti knihách. Právě...

Se zimou do domu přichází kondenzace vlhkosti. Jak poznat, že přijdou problémy

1. prosince 2023

Jakmile dorazí chladné měsíce, do řady domů a bytů se vrací každoroční nepříjemnosti v podobě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To se ještě může hodit! Proč jsou Češi sběratelé krámů a neumějí se jich zbavit

30. listopadu 2023

Premium Je vaše domácnost minimalistická a není v ní nic víc než to, co skutečně používáte? Anebo máte...

Lampedusu dát Němcům, ať se starají. Ridi o migraci, italském jídle i Češích

1. prosince 2023

Premium Kuchař Emanuele Ridi už přes třicet let žije v Česku. Rozhovor se však tentokrát netočil jen kolem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mají vypnout a nespalovat energii. Místo hibernace končí zmatení třeba na wc

2. prosince 2023

Zima přišla nárazově, proto někteří netopýři hledají úkryt, kde se dá. Ať už to jsou vafky v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Lidé chtěli mít kousek Svaté země doma

8. prosince 2023  8:15

Betlém v jakékoliv podobě nechybí v adventním a vánočním čase snad v žádné domácnosti. Základy této...

Peče celá země odstartuje v lednu opět s Maršálkem, známe 12 soutěžících

8. prosince 2023  8:12

Souboj o nejlepšího amatérského pekaře v Česku odstartuje jíž 6. ledna, kdy divákům České televize...

Pejsci, pozor, sýr. Fotografka povýšila psí portréty na atraktivní umění

8. prosince 2023

Fotografka Cat Race z britského Prestonu se našla ve fotografování psů. Právě nafotila sérii nových...

Úvěrů je nespočet. Jak se v nich zorientovat?

7. prosince 2023  8:30

Banky poskytují spotřebitelské úvěry neúčelové, u nichž se neptají, na co peníze použijete. Úvěrem...

Pronájem bytu 2+KK
Pronájem bytu 2+KK

Květná, Plzeň - Východní Předměstí
14 000 Kč/měsíc

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...