„Intenzivní deště, jaké jsme zažili v poslední době, nejsou pro houby ideální. Nárazové srážky mohou půdu utlouct a zhutnit, což může omezit růst hub. Navíc, pokud je vlhkosti příliš mnoho, houby se mohou takzvaně utopit,“ upozorňuje mykoložka Tereza Tejklová.
Pochlubte se svými houbařskými úlovky |
Houby potřebují pro svůj růst ideální podmínky. Pokud je příliš mokro, nemají potřebu tvořit plodnice, protože by podle ní nejspíš nedozrály a shnily. Vytvoření plodnic vyžaduje od hub vynaložení velkého množství energie, kterou nebudou vydávat na něco, kdy dopředu cítí, že nedopadne dobře.
Houby začnou tvořit plodnice až ve chvíli, kdy pro ně nastanou ideální podmínky. To nebude v případě, kdy spadne příliš mnoho vody a půda je tzv. utopená. Stejně tak houby nerostou v suchu, protože by plodnice zaschly.
Zásadním kritériem pro tvorbu mapy je hodnota API30 (index předchozích srážek), což je veličina posuzující nasycenost půdy, založená na sumaci denních úhrnů srážek za sledované období (30 dní) s klesající vahou směrem do minulosti (čím vyšší hodnota, tím vyšší nasycení půdy vodou a tedy „potenciál růstu hub“). Hodnota API30 je korigována koeficientem vycházejícím z průměrné teploty v posledních sedmi dnech, jelikož v nejteplejších měsících je potenciál výparu spadlých srážek výrazně vyšší. Stejný úhrn srážek je proto méně „efektivní“ pro růst hub například v září než v červnu. Výsledek modelu je dále korigován sezonním koeficientem, který vyjadřuje rozdíly v početnosti mykorhizních hub během kalendářního roku. Tato mapa na adrese Českého hydrometeorologického ústavu se denně aktualizuje. Český hydrometeorologický ústav |
Houby si tedy hledají optimální dobu pro rozmnožování, stejně jako ostatní organismy v přírodě. Přestože bychom rádi předpověděli, že po dešti houby porostou, déšť není jediným faktorem. Musí se jich sejít více, aby nastaly vhodné podmínky pro růst.
Je také důležité vzít v úvahu, že různé druhy hub mají různé nároky na podmínky pro svůj růst. Některé druhy hub mohou čekat na ideální podmínky i několik desítek let. Byly zaznamenány případy, kdy se houby, o kterých se myslelo, že vyhynuly, se objevily po 50 nebo 60 letech.
Některé druhy hub rostou v cyklech a objevují se sporadicky. Pak najednou jsou nálezy napříč celou republikou mnohem častější, a to třeba jenom v jednom týdnu nebo měsíci, a pak zase tento druh roste málo, nebo není vůbec vidět třeba i několik let.
OBRAZEM: Občas sucho, občas déšť. Ani tak houbaři nepřišli zkrátka |
„Přestože bychom rádi předpověděli, kdy houby porostou, je to složité a závisí to na příliš mnoha faktorech. Je tedy nejlepší sledovat podmínky a doufat, že se sejdou ty správné pro růst našich oblíbených hub,“ dodává Tejklová.
KVÍZ: Opravdu víte, čím a jak se můžete v houbařské sezoně otrávit? |
8. června 2020 |