„Divili byste se, čeho všeho jsou houby schopné,“ říká vedoucí studie Ju Fukusawa z oddělení lesní ekologie na univerzitě Tóhoku. „Mají paměť, učí se, umějí se rozhodovat. A rozdíly mezi tím, jak k problémům přistupují lidé a jak tyto houby, jsou naprosto ohromující.“
Houba ví, že kříž není kruh
Fukusawa s kolegy provedl sérii experimentů, které zveřejnili v časopise Fungal Ecology. Houba kůrovka sametová (Phanerochaete velutina) se typicky živí dřevem ovocných stromů – a právě z něj nechali vědci vyrobit bloky, které pak rozmístili do různých tvarů a sledovali, jak mycelium zareaguje.
Výsledky je zcela ohromily. Zatímco v běžných podmínkách by se mycelium jednoduše rozšiřovalo z jednoho centrálního bodu směrem ven, nyní se začalo rozhodovat podle uspořádání bloků.
Houby si dělají, co chtějí. Letos rostly úplně na přeskáčku, říká mykoložka |
Houba přitom na různé tvary reagovala různě. Když byly bloky uspořádané do tvaru kříže, mycelium identifikovalo ty nejvzdálenější a zdálo se, že o jejich poloze dává vědět zpět do zbytku houbové sítě. V případě bloků rozmístěných do kruhu se houba nikdy nesnažila proniknout do středu – evidentně pochopila, že tam „nic“ není.