Pozor, v takovém rozsahu, jako u nás, není houbaření jinde v Evropě tolerováno. Někde platí jasné limity, jinde - například v Nizozemsku - zase úplný zákaz sběru hub. Porušení se trestá pokutou i vězením. | foto: Profimedia.cz

Východní Evropa je ráj houbařů. V Německu či Chorvatsku pozor na pokuty

  • 114
Zatímco v Česku patří houbaření doslova k národním sportům, jinde v Evropě vás může přijít pěkně draho. U nás si sice z lesů každoročně odnášíme houby a další lesní plody v hodnotě miliard korun, za hranicemi ovšem pro sběr hub platí jasná pravidla, nebo je dokonce zakázán.

Podle loňské Výroční zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky si Češi jen za rok 2017 přinesli z lesa houby a lesní plody za 6,6 miliardy korun. Tento neomezený sběr hub bez speciálních pravidel je běžnější ve východoevropských zemích. Pozor ovšem třeba na dovolené v Chorvatsku, kde na houbaření potřebujete speciální povolení a ještě je omezené jasně daným maximálním množstvím sebraných hub na jednoho člověka. 

Limity sběru hub v Evropě

V západní Evropě se omezení nejčastěji týkají povoleného množství hub, které si houbaři smějí z lesů odnést. Například v Lucembursku nebo Švýcarsku je denní limit nastaven na jeden kilogram hub. Ve Švýcarsku situaci i komplikují specifická pravidla v jednotlivých kantonech. 

„Obdobně tomu je i v Německu a jeho spolkových republikách s vlastními pravidly. Z některých míst lze odnést až dva kilogramy hub, z jiných jen půl kilogramu. V chráněných oblastech navíc hrozí vysoké pokuty, například v Sasku i padesát tisíc eur,“ konstatuje Tomáš Odstrčil z analytického projektu Evropa v datech, který analýzu pravidel sběru hub v Evropě provedl.

Otestujte se ZDE, zda znáte chráněné a jedovaté hřiby.

Jak už jsme uváděli, pokuta za houbaření Čechy může nemile překvapit i v turisticky oblíbeném Chorvatsku. Houby tu mohou sbírat jen ti, kteří si vyřídí speciální povolenku platnou na rok. I tak je zde sběr hub limitován třemi kilogramy na člověka.

Rakušané zase mohou v létě sbírat houby jen od 7 do 19 hodin, od října je tento časový úsek ještě o dvě hodiny kratší. Rakouská vláda se opatřením snaží omezit plašení divoké zvěře. 

Úplný zákaz platí v Nizozemsku

Nizozemsko je jedinou zemí Evropské unie, kde platí zákaz sběru hub v jakémkoliv množství. Ve většině evropských států totiž sice platí zákaz houbaření na soukromých pozemcích, v Nizozemsku je ovšem sběr hub zakázán i ve veřejných lesích a parcích. Porušení zákazu znamená pytláctví, za které kromě pokuty hrozí až měsíc vězení. 

Itálie má opět odlišná pravidla podle regionů. Například v Jižním Tyrolsku musí houbaři zaplatit osm eur v každé obci, kde budou houby sbírat. To mohou pouze v sudé dny od 7 do 19 hodin a každý sběrač si může z lesa odnést maximálně kilogram hub na člověka staršího čtrnácti let. 

Ve Francii se zase pravidla liší podle jednotlivých departementů a limit pro sběr hub je stanovován na litry, nikoliv na kilogramy.

Podobně je tomu v Belgii, kde houbaři mohou používat maximálně desetilitrový košík a houby smějí sbírat jen ve vzdálenosti do deseti metrů od vyšlapaných cest. Úplný zákaz navíc v Belgii platí ve vlámských a bruselských lesích.

Takový ráj hříbků, jako před pár lety našel náš čtenář, si tak někde můžete maximálně natočit na video. U nás je můžete i posbírat a pochutnat si na nich.

9. září 2013


Témata: Na houbách