ZÁKLADNÍ ÚDAJE:
Popis rostliny: Koniklece jsou proti zimě dobře zaopatřeny kožíškem chlupů, kterými je pokrytá celá rostlina.
. Víte, že...Koniklec stejně jako ostatní rostliny této čeledi je jedovatá rostlina. Obsahuje jedovatý alkaloid protoanemonin, který se sušením rozkládá na anemonin a stává se téměř neúčinným. Protoanemonin však působí silně dráždivě, na pokožce vyvolává záněty a při požití vyvolává zvracení a průjmy. U dobytka se někdy po požití čerstvého koniklece objevuje krev v moči nebo žaludeční a střevní záněty! |
Stanoviště: Koniklec naleznete na suchých stepních stráních, skalách a v lesních lemech. Roste na půdách suchých a minerálně bohatých, v nížinách i pahorkatinách.
Výskyt: Během poslední stovky let tato rostlina z mnoha lokalit zcela zmizela, dnes se vyskytuje pouze na několika desítkách míst. Jeho ohrožení spočívá v zarůstání stepních lokalit a lesních lemů hlavně v důsledku neobhospodařování. Je rozšířen pouze ve střední Evropě.
Období květu: Kvete v březnu a dubnu.
Léčivé účinky: Koniklec pomáhá při menstruačních bolestech a urologických problémech. Vnitřně dokáže zmírnit bolest ucha.
Ohrožení: Dnes je koniklec luční český řazen do kategorie silně ohrožených druhů červeného seznamu (C2) a je chráněn zákonem jako silně ohrožený druh!