ZÁKLADNÍ ÚDAJE:
Víte, že...
Vychytralé prostitutky v Indii používaly durman k omámení svých zákazníků, které následně okradly. Rostlina byla objevena soukromým lékařem španělského krále Filipa II. Franciscem Hernandezem.
|
Popis rostliny: Durman obecný neboli panenská okurka je jednoletá bylina dosahující výšky až 90 centimetrů. Nejvýraznějším znakem je nepříjemný zápach typický pro jedovaté rostliny. Nejvíce páchnoucí jsou listy, které jsou asi 15 centimetrů dlouhé, tvarem vejčité, po stranách laločnatě zubaté. Vyrůstají z lysé a rozložitě větvené lodyhy. Výrazný květ tvaru nálevky je bílý až světle fialový. Na rozdíl od listů příjemně voní. Trubkovitý kalich se otevírá vždy večer kolem 19. až 20. hodiny, ovšem kromě deštivých dnů, to zůstává zavřený. Plod je ve tvaru tobolky s výraznými ostny a obsahuje černá ledvinitá semínka, ta jsou z rostliny nejjedovatější. Již malá dávka semen je smrtelně jedovatá. V léčitelství se užívá při léčbě astmatu, avšak jen s lékařským dohledem.
Stanoviště: Roste na rumištích, úhorech, podél cest a silnic, pustých místech a na skládkách. Vyhledává půdy výživné a kypré.
Výskyt: V ČR se vyskytuje hojně a stejně tak v Evropě. Dále ve Střední a Jižní Americe, Mexiku, Indii a Asii.
Období květu: Durman kvete od července do září.
Ohrožení: Není ohrožen.