Tentokrát pomáhali Zoo Praha se spolehlivým určením pohlaví mláděte kriticky ohrožené gorily nížinné lékaři z Výzkumného ústavu veterinárního. Určili ho na základě speciálního krevního testu DNA ze vzorku pupečníku a profesor Jiří Rubeš tak mohl potvrdit, že jde o samičku.
Desetiletá Duni a šestadvacetiletý stříbrohřbetý samec Kisumu se stali rodiči v úterý 2. ledna, osm minut po deváté hodině večerní. Pro oba je to první mládě, stejně jako pro pavilon Rezervace Dja, který byl otevřen v září 2022.
Mládě samice Duni a samce Kisuma je samička |
Legendární Moja – která nyní žije ve španělském Cabárcenu, kde se Duni narodila – se tím okamžikem stala babičkou, populární samec Richard pradědečkem a samice Kijivu prababičkou (právě ona je momentálně se samcem Kisumem také březí).
A protože jednou z radostných událostí je u každého mláděte vybírání toho nejhezčího a trefného jména, obrátila se Zoo Praha s prosbou o návrhy na děti v Kamerunu. Na ty samé děti, které se díky projektu Toulavý autobus učí, jak gorily chránit a proč je to důležité.
Od zítřka pak budou moct čtenáři iDNES.cz vybírat z deseti návrhů jmen v dialektu badjoué, které navrhli žáci, studenti, kněz a náčelník vesnice, žijící v oblasti skutečné rezervace Dja. Abecedně seřazené jsou to: Alomo, Boyô, Ekiba, Koh‘Eloo‘h, Mamene, Mbia, Mbupomo, Mobi, Mosâmom a Somalomo, což je název vesničky u biosférické rezervace Dja. Křest gorilí samičky proběhne 10. února.
Ani ne před rokem a půl se samice Duni a samec Kisumu teprve začali seznamovat a posléze i sžívat v novém pavilonu nazvaném Rezervace Dja. Tehdy přišel ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek do Rozstřelu popsat, jak jejich seznamování probíhá a co si od jejich spárování chovatelé slibují. Vysvětlil také, proč bylo ve spolupráci s koordinátorem evropského chovu rozhodnuto o rozdělení původní gorilí skupiny a co by to mělo přinést. Pomalu se to plní.
21. září 2022 |