VIDEO: Gorilu Bikiru tlupa skoro přeprala, nakonec ji zachránil Richard

  12:16aktualizováno  7. prosince 16:36
Řev, předvádění zubů, rány pěstmi a škubání srsti předvedly dopoledne gorily v pražské zoo během příchodu gorilí samice Bikiry do skupiny samce Richarda. Chovatelé jsou stále připraveni kdykoliv reagovat na jakoukoliv vyhrocenou situaci.

Bikira dnes prvně naživo zakusila, co obnáší soupeření o přízeň Richarda, vládce smečky. Ostatní samice jí evidentně nedarují nic zadarmo. V některých momentech to dokonce vypadalo, že nebýt Richarda, dostala by Bikira pěknou "nakládačku".

Sestřih těchto okamžiků, komentovaný hlavní chovatelkou lidoopů Denisou Ryškovou, a další názory na to, jak celá gorilí skupina a především Richard celou situaci zvládli, najdete zde.

Podívejte se na video, najdete v něm sestřih nejkritičtějších momentů z konfliktů, které nastaly mezi Bikirou a "starou" tlupou.

V jedné chvíli měly ostatní samice Bikiru doslova na lopatkách

Dnes po desáté hodině dopoledne Bikiru pustili do expozice k ostatním, aby se mohla ke skupině nastálo připojit. Do té doby ji od ní oddělovala mříž (viz předchozí článek). Podle prvních kontaktů zjevně toužila být s ostatními, i když samozřejmě existovaly obavy, jak její spojení se skupinou samce Richarda proběhne. V prvních okamžicích i v průběhu dne se očekávalo rázné vymezování pozic, které je pro gorily naprosto přirozené i v přírodě.  

Lehké oťukávání

S vypuštěním Bikiry (o příjezdu nové gorily z Belfastu čtěte zde) do expozice a s úvahami o tom, kdy ji připojit k ostatním gorilám museli chovatelé počkat, dokud neměli v ruce výsledky jejích veterinárních vyšetření. Včera se potvrdilo, že vše je v pořádku a Bikira si mohla v klidu pavilon pořádně prohlédnout. Richard a samice s mláďaty byli zatím odděleni do ložnic.

on-line přenos z pavilonu goril

Jak hodnotí první kontakt chovatel Pavel Brandl

"První kontakty mezi Bikirou a gorilami ve skupině proběhly přesně tak, jak jsme očekávali, došlo i na šrámy, ale vše je v normálu," komentoval dvě hodiny po poledni dnešní situaci v gorilím pavilonu kurátor Pavel Brandl.

"Čistě mezi dospělými zvířaty by byla situace klidnější, protože jsou sociálně zralá. Problémy dělá jenom Moja, která je v pubertáním věku, kdy jsou zvířata nejdestruktivnější. A jakmile se po ní Bikira ožene, začne ji skupina pochopitelně bránit," vysvětluje dále chování gorilí skupiny Brandl. Podle něj tato "ozbrojená neutralita", kdy jsou zvířata ve střehu, může trvat několik dní, možná i celý týden.

První dvě hodiny seznamování

00:00 Přípravy vrcholí, probíhají poslední úpravy expozice.
10:16 Bikira je vpuštěna k ostatním dvířky nad schody, v levé horní části expozice. V prvních minutách se zdánlivě nic neděje, gorily se věnují potravě, ale napětí by se dalo krájet.
10:40 Shinda se začne vůči Bikiře vymezovat jako první, přidá se k ní i Kamba, dojde na první fyzický kontakt. Richard mezi ně rezolutně vstoupí a dá najevo, že v jeho blízkosti je Bikira v bezpečí.
10:51 Došlo na hadici s vodou. Všechny tři samice, Shinda, Kijuvu a Kamba i s mláďaty na zádech, se do Bikiry fyzicky pustily. Bouchaly do ní pěstmi, nakonec se přidala i Moja, zřejmě povzbuzena. Richard musel tentokrát zasáhnout výrazněji, doslova si Bikiru stočenou do klubíčka přitáhl pod sebe, aby ji ochránil.
10:53 Bikira je znatelně otřesená, Moja si na ni dál dovoluje, ale je opět odehnána proudem vody z hadice, aby Bikira získala oddechový čas.
10:55 Napětí v expozici by se dalo krájet, Richard je neustále ve střehu, připraven zasáhnout. Bikira si neustále hlídá, aby mezi ní a ostatními stál Richard.
11:00 Moja se snaží si Bikiru očuchat, krytá Shindou, nakonec opět zasahuje Richard, aby je od sebe oddělil.
11:10 Moja se na zadní postaví před Bikiru a demonstrativně se bouchá do prsou, Richard mezi nimi proběhne a jen tak mimochodem od něj Bikira dostane šťouchanec. Ostatní gorily se drží stranou, Moja Bikiru pronásleduje, bouchá se v prsa a tleská, v pozadí je slyšet, jak si do prsou buší i ostatní samice, Richard situaci nenápadně jistí zpovzdálí.
11:16 Bikira si sedá na schody k dvířkům, kterými byla do expozice vpuštěna. Po chvilce se opět vydává zpět do expozice mezi ostatní, opět se k ní přibližuje Moja, hází po ní krabici, Bikira proti ní občas máchne tlapou.
11:20 Moja Bikiru neustále pronásleduje, občas se přidá Shinda svými výpady. Vzájemné seznamování a vymezování pozic pokračuje...
12:10 Chovatelé otevírají šubry a celý prostor pavilonu otevírají do kruhu, takže gorily mohou volně přecházet do ložnic...

Nejprve se poznávali skrz mříže

"Bikira má už teď tendenci držet se v kontaktu se skupinou. V prvních dnech na ni nejvíce reagovali Richard a Shinda. Ta se předvádí, tak zvaně imponuje, první den seznamování došlo i na bouchání do seznamovacích mříží. Bikira se snažila trochu dominovat, ale nakonec bylo zřejmé, že má zejména ze Shindy respekt," popisoval včera prozatímní průběh vzájemného poznávání goril kurátor savců Pavel Brandl.

Bikira je neustále pod starostlivým dohledem chovatelů a kurátora savců

Potom následoval stav, kdy už se gorily o Bikiru moc nezajímaly. "Výjimkou je Richard, který se na ni často chodí dívat. Zato Bikira se velmi zajímá o celou skupinu, jak je ostatně pro sociálního lidoopa přirozené," vysvětloval v pondělí kurátor.

Co lze během připojování ke skupině očekávat

"Při prvním spojení čekáme vzájemné imponování, prudké změny míst v expozici, řev, předvádění zubů, růžových sliznic v puse, zvětšování obrysu těla vypnutým postojem a naježenou srstí. Dojde zřejmě i na krátký fyzický kontakt, může být i intenzivní, ale měl by se omezit na rány pěstmi, vyškubanou srst a maximálně povrchové šrámy," popsal Pavel Brandl, jaké chování se dá u goril první den předpokládat.

Celý prostor, který mají gorily k dispozici – tedy expozice i s ložnicemi – může být přitom propojen do kruhu. Šubry, což jsou vypouštěcí dvířka, by byly oproti běžné provozní výšce snížené, aby sloužily jako jakési "retardéry".

"Existuje ale i varianta zavřených šubrů a všech zvířat pouze v expozici. Samozřejmě bude přítomný veterinář a tři chovatelé, obvyklý stav představují dva. Zvířata se dají volat, lze jim pohrozit vodou z hadice, dají se dělit šubry v ložnicích a koridorech. Samozřejmě ale není možná naše přímá intervence," vysvětloval včera před půlnocí Brandl, jaká opatření mohou zvolit. Právě variantu zavřených šubrů dnes nakonec zvolili.

Možnosti případného zásahu jsou samozřejmě omezené, ale chovatelé jsou připraveni stejně dobře, jako při předchozích čtyřech úspěšných introdukcích. Mají už praktické zkušenosti, získané při spojování Tadaa a Kamby s Pongem, k jejichž skupině následně připojovali Kijivu a Shindu. Později řešili připojování Shindy k Richardovi, naposledy pak spojovali Richarda, Shindu, Kijivu a Moju s Kambou.

Jak si Bikira poprvé prohlédla gorilí expozici

Včera šlo o to, aby pro ni expozice nebyla úplně neznámým prostředím, aby při spojení se skupinou nebyla vůči ostatním v nevýhodě. Okamžitě se ale ve výběhu chovala naprosto suverénně, evidentně se žádnou změnou jen tak zaskočit nenechá. Podle chovatelek se při průzkumu projevila jako "šikovná", takže prohlídka expozice podle nich splnila účel.

Bikira se rozhlíží po gorilí expozici, kam byla právě vypuštěnaBikira poprvé v gorilí expozici, zatím sama

Samice Bikira poprvé v gorilí expozici, zatím sama

"Bikira se přitom seznámila s expozicí i s přístupovými trasami. Držela se samozřejmě poblíž prostor, které zná, což jsou ložnice a přípravna, ale také poblíž skupiny," popsal její pondělní návštěvu v gorilí expozici Brandl. V posledních dvou dnech už bylo podle chovatelů vůbec těžké Bikiru přesvědčit, aby se z ložnice se seznamovací mříží přesunula jinam, odkud na ostatní gorily nevidí. Už prostě nechtěla být sama.


Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Vrcholným projevem kočičí lásky je olizování, prozradila expertka

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Kamkoliv přijde, usadí se na zem, aby měla co nejblíž ke kočkám, kterým rozumí jako málokdo. Většinou si ji zvou k těm,...

Nejjednodušší zabezpečení domu a bytu. Funguje pravidlo pěti minut

Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas...

Cena vybavení v domácnosti je mnohdy vyšší, než se předpokládá. Když se sečte hodnota elektroniky, nábytku, vybavení...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Nuru je šestiletý divoch, samice už ho nechtějí kojit. A do toho Vánoce

Nuru je šestiletý divoch, samice už ho nechtějí kojit. (prosinec 2018)

Fanoušci pražských goril si ještě pamatují, jak se šli před šesti lety na Štědrý den poprvé podívat do Zoo Praha na...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Postarší gorilí teta Kamba je opět se skupinou. Přijali ji bez problémů

Kamba po dvou týdnech zpět v expozici s ostatními (v pozadí samice Bikira)....

Šestačtyřicetiletá Kamba, která začátkem června podstoupila operaci a téměř dva týdny byla pod neustálým dohledem...

Najdete na iDNES.cz