Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Gorilu Bikiru tlupa skoro přeprala, nakonec ji zachránil Richard

  12:16aktualizováno  7. prosince 16:36
Řev, předvádění zubů, rány pěstmi a škubání srsti předvedly dopoledne gorily v pražské zoo během příchodu gorilí samice Bikiry do skupiny samce Richarda. Chovatelé jsou stále připraveni kdykoliv reagovat na jakoukoliv vyhrocenou situaci.

Bikira dnes prvně naživo zakusila, co obnáší soupeření o přízeň Richarda, vládce smečky. Ostatní samice jí evidentně nedarují nic zadarmo. V některých momentech to dokonce vypadalo, že nebýt Richarda, dostala by Bikira pěknou "nakládačku".

Sestřih těchto okamžiků, komentovaný hlavní chovatelkou lidoopů Denisou Ryškovou, a další názory na to, jak celá gorilí skupina a především Richard celou situaci zvládli, najdete zde.

Podívejte se na video, najdete v něm sestřih nejkritičtějších momentů z konfliktů, které nastaly mezi Bikirou a "starou" tlupou.

V jedné chvíli měly ostatní samice Bikiru doslova na lopatkách

Dnes po desáté hodině dopoledne Bikiru pustili do expozice k ostatním, aby se mohla ke skupině nastálo připojit. Do té doby ji od ní oddělovala mříž (viz předchozí článek). Podle prvních kontaktů zjevně toužila být s ostatními, i když samozřejmě existovaly obavy, jak její spojení se skupinou samce Richarda proběhne. V prvních okamžicích i v průběhu dne se očekávalo rázné vymezování pozic, které je pro gorily naprosto přirozené i v přírodě.  

Lehké oťukávání

S vypuštěním Bikiry (o příjezdu nové gorily z Belfastu čtěte zde) do expozice a s úvahami o tom, kdy ji připojit k ostatním gorilám museli chovatelé počkat, dokud neměli v ruce výsledky jejích veterinárních vyšetření. Včera se potvrdilo, že vše je v pořádku a Bikira si mohla v klidu pavilon pořádně prohlédnout. Richard a samice s mláďaty byli zatím odděleni do ložnic.

Jak hodnotí první kontakt chovatel Pavel Brandl

"První kontakty mezi Bikirou a gorilami ve skupině proběhly přesně tak, jak jsme očekávali, došlo i na šrámy, ale vše je v normálu," komentoval dvě hodiny po poledni dnešní situaci v gorilím pavilonu kurátor Pavel Brandl.

"Čistě mezi dospělými zvířaty by byla situace klidnější, protože jsou sociálně zralá. Problémy dělá jenom Moja, která je v pubertáním věku, kdy jsou zvířata nejdestruktivnější. A jakmile se po ní Bikira ožene, začne ji skupina pochopitelně bránit," vysvětluje dále chování gorilí skupiny Brandl. Podle něj tato "ozbrojená neutralita", kdy jsou zvířata ve střehu, může trvat několik dní, možná i celý týden.

První dvě hodiny seznamování

00:00 Přípravy vrcholí, probíhají poslední úpravy expozice.
10:16 Bikira je vpuštěna k ostatním dvířky nad schody, v levé horní části expozice. V prvních minutách se zdánlivě nic neděje, gorily se věnují potravě, ale napětí by se dalo krájet.
10:40 Shinda se začne vůči Bikiře vymezovat jako první, přidá se k ní i Kamba, dojde na první fyzický kontakt. Richard mezi ně rezolutně vstoupí a dá najevo, že v jeho blízkosti je Bikira v bezpečí.
10:51 Došlo na hadici s vodou. Všechny tři samice, Shinda, Kijuvu a Kamba i s mláďaty na zádech, se do Bikiry fyzicky pustily. Bouchaly do ní pěstmi, nakonec se přidala i Moja, zřejmě povzbuzena. Richard musel tentokrát zasáhnout výrazněji, doslova si Bikiru stočenou do klubíčka přitáhl pod sebe, aby ji ochránil.
10:53 Bikira je znatelně otřesená, Moja si na ni dál dovoluje, ale je opět odehnána proudem vody z hadice, aby Bikira získala oddechový čas.
10:55 Napětí v expozici by se dalo krájet, Richard je neustále ve střehu, připraven zasáhnout. Bikira si neustále hlídá, aby mezi ní a ostatními stál Richard.
11:00 Moja se snaží si Bikiru očuchat, krytá Shindou, nakonec opět zasahuje Richard, aby je od sebe oddělil.
11:10 Moja se na zadní postaví před Bikiru a demonstrativně se bouchá do prsou, Richard mezi nimi proběhne a jen tak mimochodem od něj Bikira dostane šťouchanec. Ostatní gorily se drží stranou, Moja Bikiru pronásleduje, bouchá se v prsa a tleská, v pozadí je slyšet, jak si do prsou buší i ostatní samice, Richard situaci nenápadně jistí zpovzdálí.
11:16 Bikira si sedá na schody k dvířkům, kterými byla do expozice vpuštěna. Po chvilce se opět vydává zpět do expozice mezi ostatní, opět se k ní přibližuje Moja, hází po ní krabici, Bikira proti ní občas máchne tlapou.
11:20 Moja Bikiru neustále pronásleduje, občas se přidá Shinda svými výpady. Vzájemné seznamování a vymezování pozic pokračuje...
12:10 Chovatelé otevírají šubry a celý prostor pavilonu otevírají do kruhu, takže gorily mohou volně přecházet do ložnic...

Nejprve se poznávali skrz mříže

"Bikira má už teď tendenci držet se v kontaktu se skupinou. V prvních dnech na ni nejvíce reagovali Richard a Shinda. Ta se předvádí, tak zvaně imponuje, první den seznamování došlo i na bouchání do seznamovacích mříží. Bikira se snažila trochu dominovat, ale nakonec bylo zřejmé, že má zejména ze Shindy respekt," popisoval včera prozatímní průběh vzájemného poznávání goril kurátor savců Pavel Brandl.

Bikira je neustále pod starostlivým dohledem chovatelů a kurátora savců

Potom následoval stav, kdy už se gorily o Bikiru moc nezajímaly. "Výjimkou je Richard, který se na ni často chodí dívat. Zato Bikira se velmi zajímá o celou skupinu, jak je ostatně pro sociálního lidoopa přirozené," vysvětloval v pondělí kurátor.

Co lze během připojování ke skupině očekávat

"Při prvním spojení čekáme vzájemné imponování, prudké změny míst v expozici, řev, předvádění zubů, růžových sliznic v puse, zvětšování obrysu těla vypnutým postojem a naježenou srstí. Dojde zřejmě i na krátký fyzický kontakt, může být i intenzivní, ale měl by se omezit na rány pěstmi, vyškubanou srst a maximálně povrchové šrámy," popsal Pavel Brandl, jaké chování se dá u goril první den předpokládat.

Celý prostor, který mají gorily k dispozici – tedy expozice i s ložnicemi – může být přitom propojen do kruhu. Šubry, což jsou vypouštěcí dvířka, by byly oproti běžné provozní výšce snížené, aby sloužily jako jakési "retardéry".

"Existuje ale i varianta zavřených šubrů a všech zvířat pouze v expozici. Samozřejmě bude přítomný veterinář a tři chovatelé, obvyklý stav představují dva. Zvířata se dají volat, lze jim pohrozit vodou z hadice, dají se dělit šubry v ložnicích a koridorech. Samozřejmě ale není možná naše přímá intervence," vysvětloval včera před půlnocí Brandl, jaká opatření mohou zvolit. Právě variantu zavřených šubrů dnes nakonec zvolili.

Možnosti případného zásahu jsou samozřejmě omezené, ale chovatelé jsou připraveni stejně dobře, jako při předchozích čtyřech úspěšných introdukcích. Mají už praktické zkušenosti, získané při spojování Tadaa a Kamby s Pongem, k jejichž skupině následně připojovali Kijivu a Shindu. Později řešili připojování Shindy k Richardovi, naposledy pak spojovali Richarda, Shindu, Kijivu a Moju s Kambou.

Jak si Bikira poprvé prohlédla gorilí expozici

Včera šlo o to, aby pro ni expozice nebyla úplně neznámým prostředím, aby při spojení se skupinou nebyla vůči ostatním v nevýhodě. Okamžitě se ale ve výběhu chovala naprosto suverénně, evidentně se žádnou změnou jen tak zaskočit nenechá. Podle chovatelek se při průzkumu projevila jako "šikovná", takže prohlídka expozice podle nich splnila účel.

Bikira se rozhlíží po gorilí expozici, kam byla právě vypuštěnaBikira poprvé v gorilí expozici, zatím sama

Samice Bikira poprvé v gorilí expozici, zatím sama

"Bikira se přitom seznámila s expozicí i s přístupovými trasami. Držela se samozřejmě poblíž prostor, které zná, což jsou ložnice a přípravna, ale také poblíž skupiny," popsal její pondělní návštěvu v gorilí expozici Brandl. V posledních dvou dnech už bylo podle chovatelů vůbec těžké Bikiru přesvědčit, aby se z ložnice se seznamovací mříží přesunula jinam, odkud na ostatní gorily nevidí. Už prostě nechtěla být sama.

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

Nejčtenější

Kanadskou borůvku je potřeba nejdřív pochopit, pak řezat, radí zahradník

Kanadské borůvky jsou velmi oblíbeným ovocným keřem v řadě zahrádek. Vysazovat je můžeme v podstatě kdykoliv od jara do podzimu, prodávají se většinou jako kontejnerované rostliny. Na střih je ovšem...

Svažitou zahradu zkrotili terasami s cortenovými lemy. Rez přinesla stříbro

Vybudovat funkční zahradu je hodně podobná výzva jako postavit dům, jakkoliv má řada lidí tendenci tento fakt podceňovat. Obojí by mělo respektovat dané místo, terén i jeho okolí. A obojí by také...

Pes je unikátní druh, díky člověku už se mnohdy nechová jako zvíře, říká kynoložka

Premium

Na jakém principu dokážou psi vycítit lidský strach? Kteří z nich jsou učenlivější a co dokážou, když se zrovna nedíváme? To vysvětluje etoložka a kynoložka Milena Santariová z České zemědělské...

Jak vybrat žárovku, abyste se neztratili v technických parametrech

Žárovky jsou součástí našich každodenních životů. Když však dojde na jejich výběr, většina z nás má pocit, že vstoupila do světa technických parametrů a neznámých pojmů. Jak se neztratit mezi lumeny,...

Nezapomínejte na české poklady, mák a tvaroh. Skvělý zdroj vápníku i bílkovin

Mák a tvaroh patří mezi potraviny typické pro kuchyni střední a východní Evropy. Jsou pro nás tak běžné, že si většinou ani neuvědomujeme jejich výjimečnost a kulinární potenciál, takže na ně v...

Datum narození vám to lehce spočítá. Co jste za numero, a co to znamená

Den a rok narození odhalí číslo, které ovlivňuje naše chování, jednání i vlastnosti. Numerologové totiž tvrdí, že není náhoda, který den jsme přišli na svět.

15. března 2025

Pes je unikátní druh, díky člověku už se mnohdy nechová jako zvíře, říká kynoložka

Premium

Na jakém principu dokážou psi vycítit lidský strach? Kteří z nich jsou učenlivější a co dokážou, když se zrovna nedíváme? To vysvětluje etoložka a kynoložka Milena Santariová z České zemědělské...

14. března 2025

Medvědí střídání v brněnské zoo. Hnědé nahradí bílí, obsadí jejich výběh

V brněnské zoo už nebudou k vidění kamčatští medvědi. Místo nich se chce zahrada soustředit na plnohodnotný chov ledních medvědů a navázat tak na úspěchy v podobě pěti odchovaných mláďat v letech...

14. března 2025  11:05

Svažitou zahradu zkrotili terasami s cortenovými lemy. Rez přinesla stříbro

Vybudovat funkční zahradu je hodně podobná výzva jako postavit dům, jakkoliv má řada lidí tendenci tento fakt podceňovat. Obojí by mělo respektovat dané místo, terén i jeho okolí. A obojí by také...

14. března 2025

Za mikroplasty mohou nejen sáčky a lahve, ale i barvy, zjistila studie

Když přemýšlíme o zdrojích mikroplastů, často nám na mysl přicházejí plastové láhve, igelitové tašky nebo vlákna z oděvů. Avšak vědci nyní upozorňují na jiný zdroj, který si zaslouží větší pozornost....

14. března 2025

Britští vědci vytvořili banán, který po oloupání nezmění barvu celý den

„Žádné slizké, hnědé banány!“ vyhlásil s velkou pompou Gilad Gershon, generální ředitel biotechnologické společnosti Tropic se sídlem v Norwichi. Tvrdí, že jeho banány můžete oloupat, nakrájet,...

13. března 2025

Kanadskou borůvku je potřeba nejdřív pochopit, pak řezat, radí zahradník

Kanadské borůvky jsou velmi oblíbeným ovocným keřem v řadě zahrádek. Vysazovat je můžeme v podstatě kdykoliv od jara do podzimu, prodávají se většinou jako kontejnerované rostliny. Na střih je ovšem...

13. března 2025

Ze sporťáku na zeleninový záhon. Američan se ženou farmaří v Praze

Premium

Mít tělo ohebné jako žížala, to je sen každého, kdo pečuje o záhony, protože páteř dostává opravdu zabrat. Potvrzují to i Američan Brett Gallagher a jeho česká manželka Lucie, kteří zarostlý pozemek...

12. března 2025

Línání nemusí být pohroma domácnosti. Pomůže vyčesávání i koupele

Majitelé chlupatých mazlíčků v tomto ročním období chlupy nacházejí na gauči, oblečení, a dokonce i tam, kde by je ani nečekali. Línání je přirozený proces, při kterém psi, kočky, ale i další...

12. března 2025

První hříbě koně Převalského v expozici Gobi pokřtil mongolský prezident

Narodila se předposlední únorový den jako první hříbě koně Převalského, erbovního zvířete Zoo Praha, do expozice Gobi, inspirované stejnojmennou pouští na pomezí Mongolska a Číny. Tu před rokem...

11. března 2025  14:42

Chtějí znovuoživit mamuta. Začali myšími „angoráky“ schopnými přežít v chladu

Ve své snaze o znovuobjevení vyhynulého srstnatého mamuta učinila texaská bioinženýrská společnost první kroky k genetickému inženýrství tohoto prehistorického tvora vytvořením toho, čemu říká...

11. března 2025

Aby vám velikonoční kaktus vykvetl na svátky. Sám přesně ví, co potřebuje

Máte doma velikonoční kaktus, a pokud nekvete, vlastně ho ani moc nevnímáte? Velikonoce se blíží, je na čase se o tohoto fešáka s růžovými či fialovými květy řádně postarat. Poskytnete-li mu vhodnou...

11. března 2025