Co udělá gorila s rourou plnou dobrot? Zajděte se v sobotu podívat

  9:16aktualizováno  9:16
Z obou stran uzavřené novodurové roury, chcete-li trubky, opatřené pouze kulatými otvory po stranách, chovatelé gorilám naplnili dobrotami. Ale tak, aby nebylo jednoduché je vydolovat. Gorily však opět projevily svoji inteligenci a neuvěřitelnou schopnost najít řešení. Zaměstnalo je to na několik hodin.

Vymýšlení způsobů, jak gorilám ztížit přístup k potravě a donutit je přemýšlet i "pracovat" není ze strany jejich chovatelů žádná škodolibost. Naopak. Vždyť i ve volné přírodě si gorily musí každé sousto zasloužit, což jim zabere spoustu času.

Přijďte se podívat v sobotu

Enrichment chovatelé gorilám střídají, aby měly pořád nějakou změnu. Návštěvníci mohou sledovat gorily s rourami v akci tuto sobotu od 10:30 hodin. "Samozřejmě záleží na gorilách, jestli ten den proběhne jejich uzavření do ložnic bez komplikací, abychom mezitím mohli vše v expozici připravit," vysvětluje kurátor primátů případný časový posun. Pokud bude hezky, podívají se gorily letos poprvé ven. "Je tedy možné, že je v sobotu odpoledne zastihnete ve venkovním výběhu," slíbil kurátor primátů Vít Lukáš.

V zoo přijdou k hotovému, proto zaměstnat potřebují. Každodenní součástí péče o ně tak je i vymýšlení a realizace nových a nových podnětů, takzvaný enrichment, který zvířatům obohacuje život v lidské péči.

"Novodurové trubky s otvory po stranách byly v tomto směru předminulý víkend pro naše gorily absolutní novinkou a opravdu je zaujaly. Na dvě hodiny je zaměstnaly velmi intenzivně, poté se k nim vracely ještě celé odpoledne, jestli z nich přece jen ještě něco nedostanou," je s tímto enrichmentem spokojený i kurátor primátů pražské zoo Vít Lukáš. I proto, že s novodurovými rourami si vyhráli úplně všichni, včetně téměř čtyřletého samečka Kiburiho. Dvě byly řetízkem připevněné na mřížích, tři na lanech. 

Zahájení 83. sezóny Zoo Praha v sobotu 29. 3.

11:00 Slavnostní zahájení s herci Dejvického divadla (u Gulab Restaurantu) - novinky o umístění budoucího pavilonu goril i rozvoje areálu a nových zvířat

14:00 Křest nového zvířecího Lexikonu od A do Z (u Vzdělávacího centra)

15:00 Loučení s Lineárkou ze 30. let, na jejímž místě vznikne stavba nové Expozice exotických ptáků (u Velké voliéry dravců)

Video z kamer pavilonu i fotografie přibližují, jak na to jednotlivé gorily šly. "Třeba Shinda se zmocnila roury, ve které byla schovaná vanička tvarohu. Nejprve se ho snažila šťourat klacíkem, ale nakonec ho dolovala rovnou prsty, takže měla ve finále tvaroh rozmatlaný úplně všude," popisuje kurátor Lukáš. 

Další dvě roury byly naplněné dřevitkou, která ukrývala granule pro primáty, vločky a rozinky. S tím se Richard moc nepáral, rouru si přidržoval oběma rukama, do dřevitky, která vykukovala z otvorů po stranách, se pevně zakousnul a vytahoval ji zubama. O druhou pak svedl malý boj tříletý Kiburi se svojí mámou Kijivu. Je to vidět i na úvodním videu, jak se nechtěl "své" roury vzdát a začal mámu boxovat, aby ji odradil. Měl však smůlu.

Fotogalerie

Podle kurátora Víta Lukáše se Kiburi dostává do věku,  kdy zkouší, co si může dovolit, a tak se do Kijivu pustil: "Je ale evidentní, že mu je zcela jasná jeho pozice a současně i síla dospělé samice Kijivu, takže to po pár vteřinách vzdal. Neměl totiž šanci tento ´souboj´ vyhrát".

Poslední dvě trubky byly uvnitř pomazané medem, na který se nalepily dovnitř nasypané burisony a piškoty. Ty gorily milují a velmi je to motivovalo dostat tyto lahůdky ven, i když to vůbec nebylo jednoduché. Díky tomu, že umí používat nástroje, si i s touto nástrahou nakonec poradily, přestože jim to zabralo nejvíce času (více o schopnosti goril používat nejrůznější pomůcky a nástroje, a dokonce si je i vyrábět či přizpůsobit konkrétnímu účelu, čtěte zde).  

Autor:
  • Nejčtenější

Invaze východních slunéček trápí Česko, místo vysavače použijte smetáček

Invazní druh asijských slunéček se v Česku rozšířil v roce 2006. Od té doby se objevuje během babího léta v mnohých...

Pekelně se soustřeď. Autor pexesa přišel kvůli komunistům o slávu i peníze

Pekelně se soustřeď, neboli pek-se-so. Pexeso. Tak vznikl název hry, kterou milují snad všichni. Jaká je jeho historie?...

KVÍZ: Poznáte podle kostry, kterému zvířeti patří rentgenový snímek?

Během běžných vyšetření zvířat veterinární lékaři v zoo pořizují řadu rentgenových snímků. Pro ně je to každodenní...

Británie má plán na radikální snížení emisí uhlíku. Použije k tomu přírodu

Britská Labouristická strana představila svůj nový nápad, do roku 2030 bych chtěla 25 procent území Spojeného...

Premium

Na pruhované krávy sedá o polovinu méně hmyzu, nápad vzešel od zeber

Vědci se dlouho pokoušeli zjistit, proč mají zebry pruhy. Podle posledních zjištění je to proto, že méně přitahují...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

VIDEO: Aprílové počasí si utahuje i z goril, svátky jim to vynahradí

Chladný minulý týden opět střídá nádherné počasí lákající k výletům, nejen v Praze třeba právě do zoo. V Troji se...

VIDEO: Vášní gorilího mláděte jsou ve vedru pítko, mlžení i zmrzlina

Horké dny gorilám v pražské zoo zpříjemňují chovatelé jak vodou z hadice, tak mlžením v pavilonu či zamraženým ovocem a...

VIDEO: Tříletý gorilák Ajabu je mistr improvizace. Zabaví se čímkoliv

Tříletý gorilák Ajabu je v tuto chvíli nejmladším gorilím mládětem v pražské zoo. Má sice dva starší bratry,...

Výlet za gorilami do Ugandy zvládl s Markem Žďánským i desetiletý kluk

Vstát v pět ráno a několik hodin šlapat v tropech do horských kopců zvládl i nejmladší člen výpravy za gorilami....

Najdete na iDNES.cz