Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 21. května 2022 Monika

KOMENTÁŘ: Jsou tu gorily pro lidi, nebo lidi pro gorily?

Vypnutí přenosu z pavilonu goril pražské zoo po osmi letech provozu vzbudilo poměrně velké diskuse, zda je to vstřícný krok vůči gorilám, nebo naopak nevstřícný k fanouškům. Svůj pohled na věc nabídla na svém facebookovém profilu i koordinátorka dobrovolníků, kteří obsluhují v pavilonu goril kamery.

Gorily byly v Zoo Praha oblíbené odjakživa, jejich obliba však rapidně stoupla po narození Moji, prvního gorilího mláděte. | foto: Khalil Baalbaki

Nedávno se mě zeptal jeden člověk, zda jsou tu lidi pro zoo, nebo zoo pro lidi. Ano, myslím, že toto je ta zcela zásadní otázka, na kterou je potřeba hledat odpověď.

Když na konci 18. a počátku 19. století začaly vznikat první tzv. "moderní" zoologické zahrady, vznikaly zcela jednoznačně pro lidi. Motivací pro vznik některých z nich byla zcela bez obalu majetnická láska ke zvířatům, touha vlastnit neobvyklá a exotická zvířata, jiné svůj vznik stavěly více na snaze nabídnout lidem poučení a zábavu, ale středobodem jejich existence byl jednoznačně člověk.

Zoo za sebou táhnou smutné dědictví minulosti

Tento přístup přetrvával poměrně dlouho, až do 70. let, kdy vstoupila v platnost mezinárodní úmluva CITES. Dnes už je mezi moderními zoologickými zahradami absolutně nepřijatelný odchyt zvířat ve volné přírodě jen pro to, aby se mohli lidé pobavit nebo poučit.

Přenos z pavilonu trval 8 let

iDNES.cz a Zoo Praha se rozhodly on-line přenos kamer z Pavilonu goril po více než čtyřech letech k 8. listopadu 2013 ukončit (bližší vysvětlení najdete zde). Běžel celkem osm let; z toho čtyři roky v rámci projektu Odhalení Českého rozhlasu, čtyři následující pod hlavičkou projektu Pomáháme gorilám na iDNES.cz. 

První snahy o pojetí zoo především jako nástroje k záchraně ohrožených druhů a ochraně přírody se objevovaly velmi pomalu a nenápadně. A nutno říci, že dodnes jsou velké části veřejnosti skryty, navzdory velkým snahám mnoha zoo právě tuto část své činnosti intenzivně propagovat.

Není to jednoduché. Zoo za sebou vlečou těžké dědictví společné historie s cirkusy, dědictví obecného přesvědčení, že by měly zoo především sloužit lidem. Nikdy se to neukázalo tak silně, jako ve dnech, kdy se zoo v Praze rozhodla zastavit přímý přenos z pavilonu goril.

Samozřejmě je jasné, že reakce jsou převážně negativní, ono to také nebylo rozhodnutí nijak jednoduché. Velmi vypovídající jsou ale reakce lidí na něj. Někteří tvrdí, že tím pro ně život ztrácí smysl, že to byla jediná radost, kterou měli, vnímají to jako trest, i když se ničím neprovinili. A celá řada lidí tvrdí, že na to doplatí gorily, chudinky malé!

Má dát zoo přednost záchraně druhu, nebo fanouškům?

Nebudu rozebírat důvody, proč byl přenos vypnut, to je věc zoo, ale neubráním se zamyšlení nad tím, jak je vůbec možné, že se pro tolik lidí stalo sledování goril přes internet středobodem jejich života? A to natolik, že nejsou vůbec schopni vnímat snahu o komunikaci. A bez ohledu na jakékoli informace si vytvářejí vlastní vysvětlení reality a vnucují ho odborníkům.

Problémy jsou v Africe...

Gorily nížinné jsou v africké přírodě kriticky ohrožené. Na vině je především...
Mnohé by mohlo být jinak, pokud by se u místních podařilo docílit změny...
Vyvrcholením dosavadního působení pražské zoo v Africe je projekt Toulavý...
V rámci projektu Toulavý autobus vozí Zoo Praha děti z odlehlých pralesních

Přesto, že zoo stále znovu a znovu slovy odborníků objasňuje, co se v pavilonu děje, ale především se snaží vysvětlit, že problém není v pavilonu goril, ale v Africe. Tam je potřeba napřít síly a prostředky, pokud chceme, aby se na tomto světě změnilo něco k lepšímu. (Více informací o projektech pomáhajících přímo v Africe - například Toulavý autobus nebo Běh pro gorily - najdete zde.)

Chvíli mi trvalo, než jsem pochopila, že je možné propadnout závislosti na sledování goril (jak a proč taková závislost vzniká, vysvětlila psycholožka v článku zde). Na rozdíl od závislosti na cigaretách, alkoholu nebo hracích přístrojích neničí zdraví a až na některé extrémní případy ani život člověka jako takový. Ukazuje se ale, že může mít ničivé dopady na druhém konci.

Když se totiž předmětem závislosti stanou živí tvorové, zákonitě to na ně nakonec začne mít vliv. A když tato závislost začíná ovlivňovat samotné dění v zoo, je něco systémově špatně. Chápu, že gorily přinášejí radost mnoha lidem s různými problémy. Postiženým, kteří se do zoo nedostanou, lidem, kteří to mají daleko. Přesto si z této nadstandardní služby zoo nemůže udělat prioritu. Její význam by tak klesl na čistě rekreační zařízení a směřoval by někam k terapeutickému zařízení.

Ne, ty gorily tu totiž nejsou pro lidi. Pokud bychom přistoupili na to, že jsou, vrátili bychom se mentálně na úroveň počátku 19. století. Do období, kdy veřejnost považovala za správné a morální zabít celou gorilí rodinu jen proto, aby zoo získala mládě, na které by se pak lidé chodili dívat jako na něco velmi divného a exotického (více zde).

Žádná zoo by dnes neměla přistoupit na to, že jednou z hlavních atrakcí je on-line přenos z jakéhokoli pavilonu, pokud to vede k ovlivňování kvality péče o zvířata, a to se bohužel v Praze dělo.

Dnes máme gorily v zoologických zahradách proto, že jejich rodiče či prarodiče se stali obětí lidské touhy je vlastnit. Gorily nikdy v historii nebyly, na rozdíl od jiných zvířat, odchytávány za účelem vytvoření záložní populace kriticky ohroženého druhu. Dnes jsou tu jako symbol dědictví, se kterým se zoologické zahrady musí vypořádat. (Přečtěte si například příběh samice Kamby zde.)

Nemůžeme je prostě vzít a vrátit do Afriky, neumíme to. Ale můžeme chápat jejich roli jako roli ambasadorů jejich vlastních divokých příbuzných, kterým dnes hrozí vyhubení. Proto Zoo Praha realizuje projekt Pomáháme gorilám.

To rozhodnutí ukončit přímý přenos z pavilonu goril nesmírně obdivuji. Bylo k němu potřeba hodně síly a je velmi dobře, že jej udělal ten samý člověk, který přenos před osmi lety zahájil, současný ředitel zoo. On totiž na to má plné právo.

Autor:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. ZOO Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Pralinky a Aljaška rozhodly. Soutěž Peče celá země vyhrála máma na mateřské

Přestože finále soutěže amatérských pekařů a cukrářů proběhlo loni v létě, diváci České televize si ho užili až dnes...

Zvládla těžké výzvy, řekl Maršálek o Martině, vítězce Peče celá země

Rozstřel V sobotu večer Česká televize odvysílala finále druhé řady soutěže Peče celá země, z nějž se jako vítězka domů vrátila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neuvěřitelnou rekonstrukcí vyrobili z dřevěné boudy domov a trvalé bydlení

Seriál V novém dílu cyklu Do montérek!, který můžete sledovat na televizi Prima, se zkušený řemeslník Václav Adamec vydal za...

Hlava napomádovaná, ale nohy smrděj, vzpomínal Pohlreich na Ano, šéfe!

Nová řada příběhů šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha je jiná. Dává tu do kontrastu mnohdy otřesné zážitky z minulých natáčení...

Pořád si moc nevěřím, říká letošní vítězka pořadu Peče celá země Martina

Premium Chybělo málo, aby se soutěže Peče celá země nezúčastnila. Nakonec ji překvapivě Martina Kynstlerová vyhrála. Koho by...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Péče o gorily je bez návštěvníků náročnější, potřebují více zaměstnat

Sotva se třetího prosince gorily v Zoo Praha dočkaly návratu návštěvníků do svého pavilonu, od osmnáctého návštěvnický...

Z Kamby je padesátnice. Pořád si hraje s puberťáky, jen už ráda odpočívá

Gorilí samice Kamba, která od roku 2005 trvale žije v Zoo Praha, je živoucím mementem smutného osudu goril, jejichž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Ve ztichlé Zoo Praha návštěvníky u goril nahradili králíci

Zaměstnat gorily, kterým už dlouho chybí návštěvníci, není pro chovatele jednoduché. Přesto neustále vymýšlejí, jak je...

VIDEO: Tento způsob léta gorilám vyhovuje. Občas si dají zmrzlinu či růže

Žádná velká tropická vedra se letos nekonají, což gorilí rodina v Zoo Praha kvituje s povděkem, ať jde o...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...