Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

Gorilí rodina má jasnou hierarchii, ale někdy šéfuje i samice

aktualizováno  13:15
Jakého pohlaví je mládě Moji, narozené ve Španělsku, kde bude stát nový pavilon goril v pražské zoo nebo jak je na tom samice Shinda se schopností zabřeznout? To jsou jen některé z více než padesáti otázek, kterými čtenáři iDNES.cz zasypali kurátora primátů pražské zoo Víta Lukáše.

Pražské gorily se v pátek po rekordně krátké době vrátily do své zrekonstruované expozice. V povodňové věži strávily necelé tři týdny, od soboty je pavilon opět otevřený veřejnosti a v plánu je výstavba nového pavilonu goril v horní části zoo.

Kurátor v on-line rozhovoru upřesnil, že vhodné místo už je vytipované a brzy o něm bude definitivně rozhodnuto, připravuje se potřebná dokumentace. "Jsem přesvědčen o tom, že jsme to ideální místo již našli a brzy o něm budeme informovat," odpověděl Vít Lukáš. Pro jaká zvířata bude poté využit stávající Pavilon goril, je zatím předčasné řešit. 

Otázky a odpovědi kurátora Víta Lukáše najdete ZDE

Kurátora primátů Zoo Praha Víta Lukáše jste se mohli ptát na cokoliv, co vás zajímá o životě goril nížinných, ať už v jejich přirozeném prostředí, nebo o životě pražské skupiny. Tedy na život samce Richarda, samic Shindy, Kijivu, Kamby a Bikiry i obou mláďat, samečků Kiburiho a Nurua. Otázky a zodpovězené dotazy najdete zde.    

Čtenáře jinak zajímala také otázka antikoncepce u goril. Momentálně ji má nasazenou Bikira (o důvodech zde) a Shinda (podrobnosti v odpovědích kurátora zde). Uvažuje se o nasazení antikoncepce čtyřnásobné matce Kijivu, aby si od mláďat odpočinula. I když v poslední době jí i s malým Nuruem hodně pomáhá Kamba, která ho dokonce i kojí (jak Kijivu mládě už v dubnu půjčovala zde).    

Také Moja, první gorila narozená v Praze, se o svoje mládě ve španělském Cabárcenu stará velmi dobře, a to roste jako z vody (více zde). "Španělští kolegové už jsou si pohlavím téměř jisti, čekají však na výsledky analýzy DNA, která by měla jejich domněnku potvrdit. Tyto testy probíhají právě v těchto dnech," uvedl Vít Lukáš. Naše čtenáře budeme samozřejmě o výsledku informovat.

Jak letošní povodně zahýbaly s obyvateli Pavilonu goril

Když se v neděli 2. června rozhodli v Zoo Praha vzhledem k blížící se velké vodě na nic nečekat a zvířata z ohrožené spodní části zoo evakuovat, gorily k nim nepatřily (více v článku zde). Mají sice pavilon v nejnižším bodě trojského areálu (otevřený v roce 2001, více zde), ale vybavený tzv. povodňovou věží, do níž se mohly před rozvodněnou Vltavou uchýlit. Navíc je uspávání a evakuace takto vzácných zvířat vždycky rizikem, které je potřeba pečlivě zvážit.

Samice s mláďaty stačilo nalákat na rozinky a oříšky a přešly do věže samy, koneckonců si to v rámci tréninku v minulosti několikrát vyzkoušely. Richard tam přejít odmítl a zasekl se dole, proto ho musel veterinář uspat a do povodňové věže ho chovatelé přenesli (více zde). Několik dní byl na ně proto naštvaný.

Skupina pražských goril

Nicméně voda stoupala a hrozilo, že dojde na dramatický scénář podobný tomu ze srpna 2002, kdy se musely gorily z povodňové věže evakuovat na člunech. Samec Pongo, který tehdy odmítl do povodňové věže po schodech vylézt, se utopil.

Tentokrát bylo neustále připraveno několik variant, jak postupovat dál, uvažovalo se i o přemístění goril z povodňové věže do zoo ve Dvoře Králové (více zde), podobně jako tomu bylo po povodních v roce 2002. Tehdy tam pražské gorily strávily zhruba rok.

Poté se do opraveného pavilonu vrátily samice Shinda a Kijivu, záhy k nim z Anglie přibyl samec Richard. V prosinci 2004 se narodilo první mládě (samička Moja, která po dosažení dospělosti odešla k nové gorilí rodině a letos v dubnu se jí narodilo mládě, více zde). Do skupiny přibyly také samice Kamba a před dvěma a půl lety ještě Bikira (více zde). Kijivu postupně porodila ještě samečky Tatua (ten později tragicky zahynul, více zde), Kiburiho a Nurua (zde).

Budoucnost goril v pražské Troji

Práce na rekonstrukci povodní poničeného pavilonu ještě neskončily, nicméně Zoo Praha už má jasno v tom, že budoucnost těchto vzácných zvířat v Praze je možná jedině v pavilonu, který nemohou ohrožovat povodně. Proto vedení Zoo Praha spolu s kurátorem primátů a v součinnosti s vedením pražského magistrátu hledají to nejvhodnější místo pro nový gorilinec a připravují podklady pro zpracování projektu. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek předběžně odhaduje náklady na jeho výstavbu na více než 50 milionů korun.   

Na výstavbu nového pavilonu pro gorily půjde i část prostředků z povodňového konta (č. účtu 3070207/0100), na kterém už se sešlo přes deset milionů korun. Přispět lze i formou povodňové DMS (ve tvaru DMS ZOOPRAHA zaslat na 87 777).

Po letošních povodních se gorilí skupina díky maximálnímu nasazení chovatelů i dobrovolníků ani ne za tři týdny vrátila ke svému obvyklému režimu. Už v pátek, dokonce krátce po vypuštění z věže, bylo vidět, s jakou radostí se do své expozice vrátily. "Radostně mručely velice rychle poté, co expozici nejprve prošla Shinda, jako vedoucí samice dala ostatním najevo, že je vše v pořádku a mohou sejít také," zrekapituloval jejich páteční návrat Vít Lukáš (více zde).

Richard sešel podle očekávání do expozice jako poslední, proto skupinu dolů vedla Shinda, jako vedoucí samice (více o hierarchii ve skupině například zde). Také mu trvalo nejdéle, než se odvážil přecházet do ložnic, ale po víkendu už si vše sedlo. "Už v neděli se gorily nechaly na krmení zavřít každá do své ložnice, jen Shinda s Kijivu mají společnou, a krmení probíhá v klidu a pohodě jako dřív. Po krmení v ložnicích odpočívají a chovatelé jim v té době uklízejí expozici. Přechod byl výborný, vše se vrací k normálnímu režimu," řekl Lukáš.

Jen jsou podle něj při nakukování přes okno do přípravny gorily překvapené, proč jsou tam bílé stěny a vypadá jako holobyt bez nábytku. To už se ale doladí za provozu, podstatné jsou vyhovující podmínky pro zvířata a jejich životní pohoda.   

Gorily obecně jsou největšími lidoopy. Samice jsou menší, samci dorůstají výšky až 180 cm, ti nejmohutnější dosahují hmotnosti až 250 kg. Obvyklá váha pražského samce Richarda dělá zhruba 165 kg. "Jen pokud je ve stresu, například po porodu Kamby, tak méně žere a na váze něco ztratí, rychle to ale nabere zpět. Myslím, že v povodňové věži ani nezhubl, protože s jídlem trucoval jen první dny a pak se naopak cpal velmi dobře," je přesvědčen Vít Lukáš, že Richard váží stejně i po povodních.

Podobné rodinné skupiny, jako v pražské zoo, gorily tvoří i ve volné přírodě. Sdružují se do malých rodinných tlup, které vede nejsilnější a stříbrohřbetý samec. Nejsou přitom nijak akční, za den ujdou za potravou pár stovek metrů, a často odpočívají i během dne. "Ačkoliv si to mnozí nemyslí, život goril ve volné přírodě je skutečně v mnohém podobný tomu v naší expozici. I volně žijící gorily hodně odpočívají a budují si proto hnízda na zemi nebo nízko ve větvích - v expozici na parkosech či na schodech - a to ve dne i v noci," doplňuje Lukáš.


  • Nejčtenější

Pomyslnou bramborovou medaili MasterChefa má Ivka, Pavel si sáhl na dno

Tři semifinalisté letošní soutěže MasterChef Česko jsou po dvou výzvách úterního večera jasní: k Romanovi se v...

Kočky pomáhají od bolesti, stresu i smutku. Umí snížit tlak i napětí

Proč nám kočky lehají na místa, kde nás něco bolí, a nám se pak opravdu uleví? Pokud máte doma kočku, znáte tuto jejich...

Teenager sice v kuchařském pořadu nezvítězil, přesto projevil velký talent

Teprve patnáctiletý František Šindelář, který se k plotně postavil v pořadu Prostřeno, ukázal, že si někteří mladí umí...

Dvanáctero tipů pro říjnovou zahradu: sklízejte, sázejte, hnojte, sejte

Ani měsíc říjen nám nedovolí na zahrádce příliš zahálet. Ještě pořád je co sklízet. A hlavně je nejvyšší čas připravit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm kroků, které musíte promyslet, než se pustíte do stavby zimní zahrady

Zimní zahrada totiž může plnit mnoho funkcí, záleží však na tom, co od ní očekáváte. Může rozšířit obytný prostor o...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

VIDEO: Tento způsob léta gorilám vyhovuje. Občas si dají zmrzlinu či růže

Žádná velká tropická vedra se letos nekonají, což gorilí rodina v Zoo Praha kvituje s povděkem, ať jde o...

Gorilám v uzavřené zoo chovatelé zajišťují bezpečí, pohodu i zábavu

Zoo Praha už je měsíc uzavřena a chovatelé s rouškou na obličeji jsou tak jediní lidé, které teď gorilí skupina vídá....

VIDEO: Sobota patří v Zoo Praha gorilám. Ohrožený druh oslaví svůj den

Mezinárodní den goril je od roku 2017 vyhlášen na 24. září, letos se tedy slaví teprve potřetí. Vzhledem k ohrožení,...

Kojení Nurua už štve i Richarda. Vždyť slaví v neděli sedmé narozeniny

Jako v každé rodině s dětmi, i v rodinné skupině goril v pražské v Troji je občas pěkně veselo. Třeba když odrůstající...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...