Sameček Nuru, čtvrté gorilí mládě, které se v Praze narodilo samici Kijivu. Ilustrační foto

Sameček Nuru, čtvrté gorilí mládě, které se v Praze narodilo samici Kijivu. Ilustrační foto | foto: Kateřina Jíšová

Budoucnost goril v Praze je možná jedině v novém pavilonu, říká Bobek

  • 17
Rekapitulace škod, které na životech, zdraví i psychice skupiny vzácných zvířat žijících v Pavilonu goril v Praze napáchaly povodně v roce 2002 i ty letošní, nabízí podle Miroslava Bobka jediný závěr: "Buď se Praha chovu ohroženého druhu vzdá, nebo mu zajistí bezpečné útočiště." Přečtěte si celé vyjádření ředitele Zoo Praha.

V pondělí 3. června voda stále neúprosně stoupala. Blížila se i k sedmi gorilám shromážděným v povodňové věži jejich pavilonu. Nejhorší noční můra se stávala skutečností. S úzkostí jsme čekali na okamžik, kdy nezbude, než je všechny s ohromným rizikem uspat, přestěhovat do člunů a odvézt. Naštěstí tento okamžik nenastal. Voda se včas zastavila.

Aktuálně od goril v povodňové věži

Skupina sedmi goril, tedy samce Richarda, čtyř samic a dvou mláďat, tráví v omezeném prostoru povodňové věže už sedmnáctý den. Pod nimi stále probíhají nutné opravy povodní poškozené expozice i zázemí (více například zde).   

Ztížené životní podmínky, kdy tráví čas na omezeném prostoru zhruba 60 m², který se větrá jen dveřmi povodňové věže a světlíky, zvládají podle kurátora primátů Víta Lukáše obdivuhodně. 

Jen se skupinu posledních pár dní nedařilo kvůli neochotě samice Bikiry spojit do jedné ložnice, aby jim druhou mohli vyčistit. "Teď už jsou ale opět natolik v pohodě, že skupina zase začala brát Bikiru jako poslední v hierarchii skupiny, takže pro ně není problém si ji nasměrovat, kam potřebují," říká Lukáš. Přesto neskrývá, že pobyt ve věži je pro tato zvířata stresující, proto dělají vše, aby se mohla co nejdříve vrátit do své expozice.

"Věříme, že by se gorily mohly do své expozice, "ložnic" a výběhu vrátit ještě tenhle týden," sdělil dokonce v pondělí odpoledne Miroslav Bobek.

V povodňové věži jsou naše gorily ještě i v těchto chvílích. Nalákali jsme je do ní hned v neděli 2. června odpoledne – opustit expozici odmítl pouze Richard, kterého jsme večer uspali a do věže přenesli – a po počátečním stresu její stísněné prostory snášejí velmi dobře.

Zpočátku jsme se obávali, že Pavilon goril bude po opadnutí vody nadlouho neobyvatelný a že se jejich přesunu do jiné zoo tak jako tak nevyhneme. Tomu by samozřejmě rovněž předcházelo jejich uspávání, které by pro ně znamenalo ohromnou psychickou i fyzickou zátěž. Přivykání na nové prostředí by pak pro ně bylo spojeno s dlouhodobým stresem.

Obavy z kritického poškození pavilonu se k naší velké úlevě nepotvrdily a všechny síly jsme ihned napřeli k jeho zprovoznění. Snad již brzy bude moci naše gorilí rodina sestoupit zpět do své expozice, "ložnic" a výběhu.

Bude to velká sláva, až se vrátí. S nezvratnou jistotou však víme, že v tomto pavilonu již budoucnost našich goril není. Během povodně v roce 2002, pouhý rok po jeho otevření, v něm zahynul samec Pong a další čtyři gorily byly z povodňové věže v poslední chvíli odváženy na raftech. Letos jsme odtud jentaktak nemuseli evakuovat sedmičlennou skupinu zahrnující i dvě mláďata. A jen na okraj, kdybychom ji bývali museli odvézt do jiné zoo, byl by její budoucí návrat do Prahy velice nejistý. Důvod je zřejmý: pavilon se nachází v nejnižším místě zoo a žádná protipovodňová ochrana nezaručí, že ho jednoho dne opět nezaplaví voda. Riziko je tu příliš vysoké.

Povodně 2013 a Pavilon goril

Po roce 2002 zazníval argument, že zcela nový pavilon není možné opustit. Na základě letošní zkušenosti je však evidentní, že gorily v něm dlouhodobě zůstat nemohou. Nepřipadá v úvahu hazardovat s jejich životy a nelze je ani stresovat opakovaným uspáváním či stěhováním. Máme tak jen dvě možnosti. Buď na chov goril rezignovat, anebo pro ně vybudovat nový pavilon v horní části zoo.

Přijít o naši gorilí rodinu by pro Zoo Praha byla ohromná rána. A nejen pro ni. Jsem přesvědčen, že i pro veřejnost, pro hlavní město, pro všechny. Společně tedy, prosím, o nový pavilon usilujme. Přítomnost Richarda, Kijivu, Shindy, Kamby, Bikiry, Kiburiho a Nurua v pražské zoologické zahradě za toto naše snažení určitě stojí!" 

Hledá se vhodné místo, připravují se nutné podklady

V Pavilonu goril se stále od rána do pozdního večera pracuje na nutných opravách a revizích, naplno běží fukary i kondenzátory, aby se expozice i zázemí zbavily vlhkosti. Aktuálně opravují betonovou skálu, jedno prasklé sklo v expozici už je vyměněné. Zaměstnanci zoo i dobrovolníci dělají vše pro to, aby se gorily mohly do expozice a venkovního výběhu vrátit co nejdříve.

Kurátor Vít Lukáš se v rámci omezených časových možností zároveň věnuje sbírání materiálů a přípravě podkladů, aby mohl zpracovat koncept pro zadání projektu nového pavilonu. Také se vytipovává nejvhodnější místo v horní části areálu pražské zoo. Gorily mají svoje zoologická specifika, proto je nutné řešit otázku přístupu slunce do expozice během dne a podobně.

Pokud se podaří nový pavilon prosadit, aby Zoo Praha mohla v úspěšném chovu ohrožených goril nížinných pokračovat, hlavní město Praha ho jako zřizovatel nezafinancuje kompletně. Část nákladů ponese pražská zoo sama.

Na povodňové konto (číslo účtu 3070207/0100), odkud by měla také jít část peněz na jeho výstavbu, už se sešlo několik milionů. Přispět lze i formou povodňové DMS (ve tvaru DMS ZOOPRAHA zaslat na číslo 87 777).