Dvouletý Nuru je jako čtvrtý gorilí sourozenec v řadě nejodvážnější

  12:33aktualizováno  12:33
Narodil se před zlatou adventní nedělí přesně před dvěma lety a včera oslavil jak narozeniny, tak spolu s celou svojí rodinou i Vánoce. Nechyběl ozdobený stromeček a dárky v podobě oblíbených dobrot, ale objevil se mezi nimi i nový hlavolam.

Pokud budete v expozici pražského Pavilonu goril aspoň chvíli sledovat nejmladšího a nejmenšího člena gorilí skupiny (fotogalerii z jeho narození najdete zde), bude vám padat brada, jak neuvěřitelně je šikovný. Stačí se podívat na úvodní video, jak je mrštný a pohybově zdatný, s jakým přehledem vychází s ostatními členy rodiny nebo s jakou jistotou ovládá fotobuňku u pítka s vodou.  

„Nuru je také ve svém věku mnohem odvážnější a drzejší, než byl Kiburi, tedy jeho starší bratr,“ popisuje dvouletého uličníka kurátor primátů Vít Lukáš. A to byl už i Kiburi ve dvou letech šikovnější než jeho starší sourozenci Moja a Tatu (více zde).

Oslava narozenin a Vánoc

„Kiburi také vyrůstal se starším bratrem, ale při hrách a bojůvkách před ním ustupoval, případně fňukal, aby si vymohl pomoc a ochranu ze strany samic. Nuru je v tomto směru mnohem odvážnější, drzejší a hodně tvrdý. I když ho Kiburi nešetří, neustoupí a bojuje, jako by byl stejná váhová kategorie,“ popisuje kurátor dvouletého gorilího samečka se srdcem bojovníka.

Také vůči chovatelům je Nuru mnohem otevřenější a vstřícnější, než byl Kiburi. Vůbec nemá problém přijít k mříži sám, protože jim naprosto důvěřuje. „Ostražitější bývá jen v případě některých nových enrichmentovým prvků, například když se jedná o zvuky. To přijde naopak blíž Kiburi a Nuru se zatím drží zpátky,“ konstatuje Lukáš.

Nedělní oslavu si užili všichni, včetně návštěvníků

Nuruovy druhé narozeniny a vánoční svátky se v gorilím pavilonu včera oslavily najednou. V expozici nechyběl stromeček ověšený křížalami a kousky syrové zeleniny, také po parkosech a lanech bylo rozvěšené sušené ovoce a čerstvá zelenina na lýkových závěsech. Oslavenec Nuru se k několika dobrotám také dostal, šplhal totiž spolu s Kiburim zejména ve vyšších patrech expozice.

Nuru také z Kambiných zad odvážně zkoumal nový hlavolam, velkou kouli s poměrně malými kovovými otvory, ze kterých jsou samice schopné vydolovat granule. „Dle očekávání jsou gorily vůči tomuto novému objektu zatím poměrně ostražité, podobně jako k nové hamace. Na to, aby si na ni zvykly a pracovaly s ní víc, jim ji musíme nechat k dispozici delší dobu, zatím ji měly jenom pár dní v ložnicích,“ konstatuje Lukáš.

Hodující Kijivu
Richard se na většině oslav zmocní většiny dobrot.
I gorily milují dárky. Zvláště ty jedlé, nebo skrývající něco k jídlu.

Gorily oslavy milují. Vlevo hodující Kijivu, uprostřed a vpravo Richard prozkoumávající dárek v krabici.

Ozdobeného vánočního stromečku, který pro gorily připravili pracovníci Oddělení programu a obsahu Zoo Praha, se zmocnil Richard. Koneckonců jako většiny lahůdek při většině oslav. „Různě rozmístěných dobrot ale bylo po expozici tolik, že se dostalo na všechny, včetně Bikiry a mláďat,“ uklidňuje kurátor. Nechyběly ani dárky v krabicích z nezávadného papíru, ve kterých byly ukryté burizony, rozinky a piškoty v dřevité vlně. Rozbalování a hodování zabavilo jak gorily, tak návštěvníky, kteří se přišli na narozeninovou vánoční oslavu podívat. 

Autor:

Nejčtenější

Jedovatá zmije. Pokud vás uštkne, nepanikařte a nezaškrcujte, radí znalec

Zmije obecná (Vipera berus)

Už je to tu zase. Lidé si stěžují, že se zmije přemnožily a jsou letos nebezpečnější než kdy dřív. Ale je to hloupost,...

Zatočte se škůdci na zahradě. Poradíme, jak se zbavit mšic či padlí

S mšicemi si nejlíp poradí slunéčko sedmitečné.

Vrcholící léto je pro nejrůznější zahradní škůdce ráj. Na zahradě vám může řádit třeba krtek, ve skleníku molice či...

OBRAZEM: Houby sbírají naši čtenáři i v Americe, v Česku je vozí kolečkem

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se...

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se rozhodli podělit se o novou várku vašich...

Kopr vonný voní, chutná a umí léčit. Vypěstujete si ho doma

Zdánlivě obyčejný kopr pomáhá s trávením a umí i léčit.

Kopře, je mi díky tobě dobře, dalo by se říci. Nebýt kopru, byla by česká kuchyně ochuzena o jednu z nejoblíbenějších...

OBRAZEM: Houbová smršť od Brd přes Vysočinu až po Ostravsko

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše...

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše dokumentace ukazuje, že podzimní sezona...

Další z rubriky

VIDEO: Aprílové počasí si utahuje i z goril, svátky jim to vynahradí

Dubnové počasí cvičí i s gorilami. Na snímku malý  Ajabu, který se snaží svou...

Chladný minulý týden opět střídá nádherné počasí lákající k výletům, nejen v Praze třeba právě do zoo. V Troji se...

VIDEO: Vášní gorilího mláděte jsou ve vedru pítko, mlžení i zmrzlina

Tříletý Ajabu ve venkovním výběhu, nejmladší člen pražské gorilí rodiny.

Horké dny gorilám v pražské zoo zpříjemňují chovatelé jak vodou z hadice, tak mlžením v pavilonu či zamraženým ovocem a...

Gorilám stále vymýšlejí nové hračky s pamlsky. Nutí je přemýšlet

Gorilí samec Richard s jednoduchým kongem skrývajícím rozinky. Na to stačil...

Fanoušci pražských goril dobře vědí, jak se je chovatelé neustále snaží zabavit něčím novým. Bez pravidelně...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz