Dvouletý Nuru je jako čtvrtý gorilí sourozenec v řadě nejodvážnější

  12:33aktualizováno  12:33
Narodil se před zlatou adventní nedělí přesně před dvěma lety a včera oslavil jak narozeniny, tak spolu s celou svojí rodinou i Vánoce. Nechyběl ozdobený stromeček a dárky v podobě oblíbených dobrot, ale objevil se mezi nimi i nový hlavolam.

Pokud budete v expozici pražského Pavilonu goril aspoň chvíli sledovat nejmladšího a nejmenšího člena gorilí skupiny (fotogalerii z jeho narození najdete zde), bude vám padat brada, jak neuvěřitelně je šikovný. Stačí se podívat na úvodní video, jak je mrštný a pohybově zdatný, s jakým přehledem vychází s ostatními členy rodiny nebo s jakou jistotou ovládá fotobuňku u pítka s vodou.  

„Nuru je také ve svém věku mnohem odvážnější a drzejší, než byl Kiburi, tedy jeho starší bratr,“ popisuje dvouletého uličníka kurátor primátů Vít Lukáš. A to byl už i Kiburi ve dvou letech šikovnější než jeho starší sourozenci Moja a Tatu (více zde).

Oslava narozenin a Vánoc

„Kiburi také vyrůstal se starším bratrem, ale při hrách a bojůvkách před ním ustupoval, případně fňukal, aby si vymohl pomoc a ochranu ze strany samic. Nuru je v tomto směru mnohem odvážnější, drzejší a hodně tvrdý. I když ho Kiburi nešetří, neustoupí a bojuje, jako by byl stejná váhová kategorie,“ popisuje kurátor dvouletého gorilího samečka se srdcem bojovníka.

Také vůči chovatelům je Nuru mnohem otevřenější a vstřícnější, než byl Kiburi. Vůbec nemá problém přijít k mříži sám, protože jim naprosto důvěřuje. „Ostražitější bývá jen v případě některých nových enrichmentovým prvků, například když se jedná o zvuky. To přijde naopak blíž Kiburi a Nuru se zatím drží zpátky,“ konstatuje Lukáš.

Nedělní oslavu si užili všichni, včetně návštěvníků

Nuruovy druhé narozeniny a vánoční svátky se v gorilím pavilonu včera oslavily najednou. V expozici nechyběl stromeček ověšený křížalami a kousky syrové zeleniny, také po parkosech a lanech bylo rozvěšené sušené ovoce a čerstvá zelenina na lýkových závěsech. Oslavenec Nuru se k několika dobrotám také dostal, šplhal totiž spolu s Kiburim zejména ve vyšších patrech expozice.

Nuru také z Kambiných zad odvážně zkoumal nový hlavolam, velkou kouli s poměrně malými kovovými otvory, ze kterých jsou samice schopné vydolovat granule. „Dle očekávání jsou gorily vůči tomuto novému objektu zatím poměrně ostražité, podobně jako k nové hamace. Na to, aby si na ni zvykly a pracovaly s ní víc, jim ji musíme nechat k dispozici delší dobu, zatím ji měly jenom pár dní v ložnicích,“ konstatuje Lukáš.

Hodující Kijivu
Richard se na většině oslav zmocní většiny dobrot.
I gorily milují dárky. Zvláště ty jedlé, nebo skrývající něco k jídlu.

Gorily oslavy milují. Vlevo hodující Kijivu, uprostřed a vpravo Richard prozkoumávající dárek v krabici.

Ozdobeného vánočního stromečku, který pro gorily připravili pracovníci Oddělení programu a obsahu Zoo Praha, se zmocnil Richard. Koneckonců jako většiny lahůdek při většině oslav. „Různě rozmístěných dobrot ale bylo po expozici tolik, že se dostalo na všechny, včetně Bikiry a mláďat,“ uklidňuje kurátor. Nechyběly ani dárky v krabicích z nezávadného papíru, ve kterých byly ukryté burizony, rozinky a piškoty v dřevité vlně. Rozbalování a hodování zabavilo jak gorily, tak návštěvníky, kteří se přišli na narozeninovou vánoční oslavu podívat. 

Autor:

Nejčtenější

Jedovatá zmije. Pokud vás uštkne, nepanikařte a nezaškrcujte, radí znalec

Zmije obecná (Vipera berus)

Už je to tu zase. Lidé si stěžují, že se zmije přemnožily a jsou letos nebezpečnější než kdy dřív. Ale je to hloupost,...

OBRAZEM: Houby sbírají naši čtenáři i v Americe, v Česku je vozí kolečkem

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se...

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se rozhodli podělit se o novou várku vašich...

OBRAZEM: Houbová smršť od Brd přes Vysočinu až po Ostravsko

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše...

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše dokumentace ukazuje, že podzimní sezona...

Oživuji mrtvé látky, říká žačka Liběny Rochové. Prodává odpad z textilek

Módní designérka Lenka Vacková ve svém obchodu s látkami, které by jinak...

Designérka Lenka Vacková dává druhou šanci textiliím, které by jinak patrně skončily v kontejnerech či na skládce. Což...

Houbové dobroty k zakousnutí: zkuste pirohy, bramboráky, koláč i palačinky

Houbová smaženice v palačince

Párkrát zapršelo, je relativně teplo a houby konečně rostou. A pokud nemáte čas na procházku v lese nebo jste neměli...

Další z rubriky

Pavilon goril bude dražší o třicet milionů, které přidal Magistrát

Jakmile se Richardovi něco nelíbí, umí to dát najevo.

Praha dá na výstavbu nového pavilonu goril v pražské zoologické zahradě o téměř třicet milionů korun víc, než...

Nuru je šestiletý divoch, samice už ho nechtějí kojit. A do toho Vánoce

Nuru je šestiletý divoch, samice už ho nechtějí kojit. (prosinec 2018)

Fanoušci pražských goril si ještě pamatují, jak se šli před šesti lety na Štědrý den poprvé podívat do Zoo Praha na...

VIDEO: Puberta s ním cvičí, ale na své gorilí matce ještě loudí mléko

Nuru se pokoušel dostat k rozinkám uvnitř konga i jazykem.

Gorilímu samečkovi Nuruovi bylo loni o Vánocích šest. Už tehdy ho samice nechtěly kojit. Na své mámě ovšem loudí mléko...

Najdete na iDNES.cz