Nový pavilon goril by měl vyrůst spolu s dalším vchodem do pražské zoo v...

Nový pavilon goril by měl vyrůst spolu s dalším vchodem do pražské zoo v lokalitě přístupné od přívozu, pod barokním viničním domem Sklenářka (na snímku), tedy na konci výběhu žiraf. | foto: Martina Čermáková

S novým pavilonem goril zamýšlí pražská zoo další vchod od přívozu

  • 6
Nespočítám, kolik odborníků z kolika zemí světa se zapojilo do práce minulých měsíců. Není to ostatně příliš podstatné. Důležité je, že máme pohromadě podrobné zadání nového pavilonu goril a že již brzo vyhlásíme architektonickou soutěž, píše ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Loňská povodeň naše gorily opět velmi vážně ohrozila. Jejich stávající pavilon byl v letech 2000 až 2001 vybudován na nejnižším místě zoologické zahrady a je zcela nemožné jej před velkou vodou dostatečně ochránit. Evakuace gorilí rodiny by přitom byla spojena s ohromnými riziky. Nemá-li tedy Zoo Praha od chovu svých vůbec nejpopulárnějších zvířat upustit, nezbývá než vybudovat pavilon nový, mimo záplavovou zónu. (více informací najdete v archivním článku zde).

Pavilon goril při povodni 2013

Najít pro tento plánovaný pavilon v téměř šedesátihektarové zoologické zahradě vhodné místo bylo složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Vyloučena byla nejen spodní část areálu, ale i svahy orientované na sever a na západ. Rychle jsme opustili rovněž úvahy vybudovat jej na "pláních" v horní části zoo, které by tím ztratily svůj charakter. Naopak vhodné se nám od začátku jevily pozemky za komunikací na Podhoří, kde se již nachází Africký dům se svými výběhy. Jako nejvhodnější jsme posléze vybrali prostor na konci těchto výběhů, pod viničním domem Sklenářkou.

Určitou nevýhodou zvoleného místa je jeho odlehlost, ta nám však současně otevírá i zajímavé možnosti. K novému pavilonu povede jednak cesta od Afrického domu, která nabídne nečekané pohledy na výběh žiraf, jednak lávka od západního okraje Údolí slonů. Navíc chceme u plánovaného pavilonu goril otevřít další vchod do zoo se zastávkou autobusů MHD. Návštěvu zoologické zahrady tak bude možné zahájit u goril či slonů a také se do ní daleko snadněji dostat od přívozu.

Na rozdíl od stávajícího by nový pavilon měl zaujmout větší plochu. Rozhodli jsme se usilovat o vybudování zařízení, které vedle jedné velké gorilí rodiny pojme ještě druhou, menší skupinu. Jednak chceme být připraveni na situaci, kdy bude nezbytné sestavovat novou chovnou skupinu, jednak zvažujeme vytvoření nevelké samčí skupiny.

Také návštěvnické prostory před hlavní vnitřní expozicí goril jsme naplánovali vybudovat nejen rozlehlejší, než jsou v nynějším pavilonu, ale především stupňovité, aby měli dobrý výhled i návštěvníci, kteří nestojí přímo u skel expozice. V přilehlých prostorách chceme představit prostředí, které gorily obývají ve střední Africe, i problematiku jejich ochrany. Součástí pavilonu se mají stát rovněž prodejní prostory občerstvení a suvenýrů.

Naše představa o novém pavilonu goril vznikala s vědomím, že musí sloužit po desítky let. Budou na něj kladeny mimořádně vysoké nároky, ale současně musí být vybudován i provozován s vynaložením co nejnižších nákladů. Nynější odhad jeho ceny včetně souvisejících staveb se přibližuje 80 milionům korun (počítáno bez DPH). To je bezpochyby ohromná částka, současně však jde o pouhý zlomek nákladů, jaké jsou na obdobné stavby vynakládány ve srovnatelných zoologických zahradách.