Gorila Kamba se vrátila ke skupině. Konečně má Kiburi tetičku zpátky

  11:37aktualizováno  11:37
Samice Kamba a její gorilí skupina se po dvou týdnech dočkaly. Kambě se konečně zahojila pooperační rána a mohla se v pondělí opět připojit k ostatním gorilám. Největší radost z toho má jednoznačně téměř tříletý Kiburi, který teď milovanou a milující tetu Kambu nespouští z očí.

Kurátor chovu primátů Zoo Praha poskytl autentické vyprávění, jak spojování samice Kamby, která se dva týdny zotavovala oddělená od skupiny po komplikovaném porodu (více zde), v pondělí proběhlo z pohledu chovatelů: 

Kamba se vrací ke skupině

Ráno jsme se pokusili gorily zavřít v ložnici, abychom je v klidu nakrmili a mohli uklidit expozici. To se bohužel nepovedlo, protože Richardovi se opět nechtělo domů. Nakrmili jsme je proto při otevřeném šubru, takže mohly chodit ven (tedy do výběhu uvnitř pavilonu) dle libosti.

Krátce po deváté hodině jsme k nim vypustili Kambu a s napětím čekali, jak bude přivítání probíhat. Spojování naštěstí proběhlo velmi dobře; dokonce snad lépe, než jsme čekali.

Rodina je konečně opět kompletní a užívá si to

Samice byly v ložnicích a Kamba vyšla do expozice, kde se po pár metrech setkala s Richardem. Ihned se mu začala dvořit, zaujala "sváděcí" postoj a mručela. On ale před ní ustupoval a bližší kontakt nenavázal. Až po několika minutách se ke Kambě přece jen přiblížil. První, co udělal, bylo - jak je jeho zvykem - že jí jedním ze svých dlouhých nehtů kontroloval uši.

Ostatní členové skupiny, kromě Bikiry, se ke Kambě měli mnohem více. Shinda zaujala pózu dominantní samice a v jednu chvíli to vypadalo, že způsobí nějakou rozepři. Nakonec se však uklidnila a její zájem o Kambu byl velmi pozitivní.

Ovšem absolutně největšího a nejmilejšího přivítání se Kamba dočkala od Kiburiho, kterému asi chyběla nejvíce. Ten kolem ní běhal a doprovázel ji při obchůzce expozice; tu si Kamba prolezla celou, jako by se chtěla ujistit, zda je vše na svém místě.

Kiburi se šťastně vítá s tetou Kambou.
Kamba má výbornou fyzickou kondici, po parkosech šplhá naprosto bez problémů.
Kamba dokonce opět nosila Kiburiho na zádech.

Ona ho hladila po hlavě, objímala ho a jednu chvíli si ho vzala na záda a velmi pyšně se s ním procházela po celé expozici. Během dopoledne Kamba strávila s Kiburim nejvíce času a bylo na nich vidět, jak jsou šťastní, že jsou opět pohromadě. Když si Kamba lehla, aby si odpočinula, tak si k ní Kiburi lehnul a "šaškoval": otáčel své tělo kolem osy nebo dělal kotouly. I při tom divokém dovádění bylo vidět, že se ti dva stále vzájemně dotýkají a ujišťují se, že jsou si nablízku.

S Kambou se do skupiny vrátil klid, pohoda a chuť k jídlu

Při procházení expozice nám Kamba ukázala, jak výborně je na tom fyzicky. S lehkostí šplhala po parkosech a v jednu chvíli se vyšvihla na ten nejvyšší, z něhož pak klidně pozorovala okolí. Nejenom na ní, ale i na ostatních gorilách bylo vidět, do jaké se dostala psychické pohody okamžitě po připojení ke skupině.

Kamba se později několikrát přiblížila ke Kijivu a velmi jemně se dotýkala malého Nurua, poté si znovu odešla hrát s Kiburim. Když se gorily řádně přivítaly a posbíraly chovateli rozházenou zeleninu, ulehly k zaslouženému odpočinku.

Kamba má dva týdny po komplikovaném porodu a operačním zákroku výbornou...

Kamba má dva týdny po komplikovaném porodu a operačním zákroku výbornou fyzickou kondici, po parkosech šplhá naprosto bez problémů.

Při odpoledním krmení se ukázalo, jak moc je spojení s Kambou důležité pro pohodu  všech členů skupiny. Když se blížil čas krmení, gorily již stály v typické "formaci" před vchodem do ložnic. Ve chvíli, kdy se zvedl šubr, naběhly s takovou chutí na svá krmná místa, že to vypadalo, jako by se minulé dva týdny vůbec nic nestalo.

Všechny gorily krásně a dlouze mručely a po dlouhé době se na jídlo opět těšily. Richard, který nás po celou dobu nejvíc zlobil s krmením, šel rovnou na své místo a nedočkavě se hlásil o svou porci. Během několika málo minut do sebe naházel plný lavor a poté ještě snědl půlku od Kijivu, která jediná něco nechala.

Po celou dobu se všichni členové skupiny chovali ukázkově, mručeli, samice se občas objaly. Shinda si půjčila Nurua a pyšně s ním chodila po ložnicích. Donesla ho ukázat i Kambě, která se ho jemně dotýkala. Kamba bez problémů vypila svou odpolední dávku džusu s léky, které bude ještě nějakou dobu dostávat.

Teď již můžeme říci, že má Kamba za sebou to nejhorší a návrat ke skupině jí v rekonvalescenci jenom prospěje. Rána po lékařském výkonu je již kompletně zahojená, i přesto si však Kamba musí dávat pozor, aby nepřišla k nějaké té ráně do břicha.

Opatrnost však ukázala hned v prvních okamžicích po spojení, když se k ní Kiburi horlivě tulil: citlivější oblast břicha si Kamba v tu chvíli dobře hlídala. Podle všeho se tedy můžeme těšit, že Kamba bude s velkou chutí dál plnit svou roli tetičky pečující o mláďata ve skupině. Tu roli, ve které je šťastná.

Autoři:

Nejčtenější

Snažte se dostat vodu do zahrady, radí zahradní architekt Ferdinand Leffler

Pozor na náročnost. Voda v přírodním jezeru je živá a poskytuje domov řadě...

Voda v zahradě je nesmírně přitažlivá a současně citlivá na péči. Dodává ovšem místu nenahraditelnou atmosféru a tlumí...

Dešťová voda je pro zahradu spása, v suchu se nebudete bát o budoucí úrodu

Takto to vypadá v praxi, když vám na zahradě instalují akumulační nádrž.

Vodu z deště zachycují lidé do sudů snad od nepaměti. Pro záhony je prospěšnější než ta z kohoutku. Vybudovat můžete i...

Extrémně svažitý pozemek manželé podpírají kamennými zídkami i pražci

Zahrada v malé obci na Brněnsku je vybudována na svažitém, hodně kamenitém...

Když si pan Martin z jižní Moravy pořídil spolu s manželkou svažitý pozemek orientovaný na jih, ještě netušil, co ho...

Rozkvetlá zahrada v centru Hodonína, kde se relaxuje i sbírá úroda

Zahrada u starého domu koresponduje s atmosférou místa. Asi byste netipovali,...

„Chceme dům se zahradou a ne se psím výběhem, řekli jsme si při hledání vysněného bydlení. A povedlo se. V roce 2013...

Pohlreich se pustil do hovězího pupku. Vyšperkoval ho cibulovou marmeládou

Flank steak s rajčaty a cibulovou marmeládou

Zatímco běžné steaky jako rib eye nebo nízký roštěnec se dávají na gril nakrájené proti vláknu, u flank steaku alias...

Další z rubriky

Pavilon goril bude dražší o třicet milionů, které přidal Magistrát

Jakmile se Richardovi něco nelíbí, umí to dát najevo.

Praha dá na výstavbu nového pavilonu goril v pražské zoologické zahradě o téměř třicet milionů korun víc, než...

VIDEO: Tříletý gorilák Ajabu je mistr improvizace. Zabaví se čímkoliv

Stejně jako navléct si Ajabu umí míč z hlavy i s přehledem strhnout.

Tříletý gorilák Ajabu je v tuto chvíli nejmladším gorilím mládětem v pražské zoo. Má sice dva starší bratry,...

Pražské gorilí babičce Kambě už je 47. Jen kvete a užívá si každý den

Gorilí samice Kamba se stříbrohřbetým samcem Richarden, před kterým se...

Přes vysoký věk a náročnou loňskou operaci dokáže být gorilí samice Kamba stále tou nejlepší a trpělivou tetou pro...

Najdete na iDNES.cz