Téměř osmiletý Nuru loudí mléko, ostatním gorilám chybí hlavně návštěvníci

  • 3
Život v Zoo Praha, uzavřené od 9. října, se nezastavil, ale každopádně plyne jinak. Většina primátů na Opičích ostrovech si sice dál řeší své rodinné starosti v podmínkách hodně podobných těm, jaké by měli přirozeně v přírodě, u lidoopů je to ale jinak. Těm návštěvníci chybí, rádi lidi každý den pozorují.

Gorily v pražské zoo jsou zvyklé, že sem návštěvníci chodí 365 dní v roce, takže stejně jako na jaře velmi dobře vnímají, že je najednou zoo prázdná. 

Nemají koho pozorovat, ať už jsou ve venkovním výběhu, nebo uvnitř, kde jsou jinak běžně denně nalepené na sklo stovky dětí i dospělých. 

„Obzvlášť mláďata jsou s nimi zvyklá přes sklo komunikovat a najednou tu kromě nás chovatelů nikdo není. „O to víc enrichment zařazujeme, aby se  gorily maximálně zabavily,“ vysvětluje chovatel primátů Martin Vojáček. 

Chovatelé se o zvířata samozřejmě starají tak, aby neohrozili případnou nákazou je ani sebe, proto dodržují veškerá hygienická opatření. A najdou si čas i na to, aby pro příznivce zoo občas natočili nějaké video ze zázemí i z výběhů svých svěřenců. Ta umisťují na youtube kanál Krátce ze zoo.

Takto například každý den nahlížejí gorily chovatelům do přípravny. Přesně tak vědí, kdy se co chystá či na jaký se mohou těšit enrichment – což jsou obvykle hračky či hlavolamy plněné dobrotami, kterými se zabaví.

A jak nám chovatel Martin Vojáček okomentoval úvodní video, na kterém téměř osmiletý Nuru loudí mateřské mléko nejprve od své matky Kijivu a posléze se spokojí alespoň s tetičkou Kambou?  

„V přírodě samice kojí mláďata zhruba do tří let, prostě do té doby, než se jim narodí další potomek. Přirozeně tak své starší mládě odstaví. V lidské péči je samozřejmě každý odchov složitější, proto je chov zvířat regulovaný evropským záchovným programem (EEP). A Nuru je tedy stále nejmladším mládětem samice Kijivu, přestože mu bude o Vánocích osm.“ 

Viz článek Kojení Nurua už štve i samce Richarda

Ajabu balancující na lanech
Ajabu ve venkovním výběhu, který si gorily rády užívají za pěkného podzimního...

Ajabu je ve venkovním výběhu ve svém živlu. Roste jako z vody a je velmi šikovný a fyzicky zdatný.

Nuru, podobně jako více než čtyřletý Ajabu, nemají přirozenou konkurenci v mladším sourozenci, proto to na své matky pořád zkoušejí. A většinou si kojení vybrečí. Ajabu, na rozdíl od Nurua, to ovšem nezkouší na Kambu. 

Rádi byste uzavřené zoo nějak pomohli? Bude ráda za čerstvé ovoce, zeleninu i suché pečivo

Zoo Praha (stejně jako ostatní zoo po celé republice) uzavřením svých bran opět přišla o většinu svých příjmů, proto se na veřejnost obrací s prosbou s podporu. Můžete si vybrat například mezi sponzoringem a adopcí, které jsou populární právě u goril. Nebo nakoupit v e-shopu, kde lze pořídit například vstupenky na lepší časy, ale i řadu věcných tematických dárků. 

Navíc Zoo Praha zřídila dvě sběrná místa fungující v „návštěvní“ době zoo, v říjnu tedy od 9 do 18 hodin: jedno u hlavního vchodu, druhé u služebního vjezdu z ulice Pod Hrachovkou. „Pro gorily budeme rádi za šípky, které milují a jsou pro ně přirozeným zdrojem cenného vitaminu C, orangutani zase ocení jakékoliv sušené ovoce,“ popsal primáty vítané dary Martin Vojáček. 

Zoo Praha bude dále ráda za jablka, hrušky (v menší míře), jeřabiny, arónie, žaludy, dýně (omezeně) či kadeřávek (vše čerstvé). Případně suché pečivo – zejména chleba, housky, rohlíky a veky. Pečivo by nemělo být sladké ani posypané hrubou solí a vše by mělo být suché. Nenoste vlašské ořechy a kaštany. A v každém případě nechte při sběru čehokoliv dost plodů i volně žijícím zvířatům. Aktuální info na stránkách Zoo Praha. Děkujeme.