Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 21. května 2022 Monika

Richardovy narozeniny přijďte oslavit naživo, přenos z pavilonu končí

Milovník rituálů a čistič uší všech svých samic, majestátní gorilí samec Richard z pražské zoo slaví tuto neděli dopoledne narozeniny. Chovatelé pro něj připravili překvapení v podobě nového enrichmentu, takže návštěvníci mají ideální možnost vidět pražskou gorilí skupinu se dvěma mláďaty v akci.

Když letos v srpnu zahájil americký SSP (Species Survival Plan, obdoba evropského záchranného programu EEP) na Facebooku neformální soutěž o nejkrásnějšího gorilího samce, hned v prvním kole suverénně zvítězil právě Richard. Ten v neděli v 11 hodin dopoledne oslaví své 22. narozeniny zajímavým enrichmentem. Narozeninové pochoutky tedy zdaleka nedostane zadarmo, ale k jejich získání bude muset vynaložit patřičné úsilí.

Richardova fotogalerie

Richard jako starostlivý otec, se samicí Kijivu a malým Nuruem
Před rokem dostal Richard k narozeninám velký hlavolam. Letos pro něj chovatelé...
Richard pochutnávající si na větvičce
Richard umí být něžný nejen k mláďatům, ale i ke svým favoritkám. Na snímku je...

Vzhledem k tomu, že se iDNES.cz a Zoo Praha rozhodly přenos z Pavilonu goril po více než čtyřech letech k 8. listopadu 2013 ukončit (bližší vysvětlení najdete zde), nabídneme čtenářům z Richardovy oslavy narozenin co nejdříve videozáznam. (Přenos z Pavilonu goril běžel celkem osm let; z toho čtyři roky v rámci projektu Odhalení Českého rozhlasu, čtyři následující pod hlavičkou projektu Pomáháme gorilám na iDNES.cz - pozn. red.) 

Jinak Richardův věk, to jsou pro gorilího samce nejlepší léta, je v plné síle. A i když se Richard letos musel potýkat s řadou nepříznivých situací, nakonec z nich pokaždé vyšel se ctí. Například překvapivě dobře zvládl spolu s celou skupinou stresující pobyt v povodňové věži (více o důsledcích červnové povodně v Pavilonu goril čtěte například zde).

Naopak nejvíc Richarda poslední dobou rozhodilo onemocnění Bikiry, která musela být nějakou dobu oddělena (více v deníku chovatelů zde). Sama Bikira své oddělení od ostatních nijak zvlášť neprožívala (proč je Bikira jiná než ostatní, čtěte zde). I oddělení v ložnicích při krmení si dokáže užít, jak dokládá video, které chovatelé pořídili v zázemí pavilonu:

"Gorily vycítí, zda chce chovatel zvířata proudem  vody oddělit, nebo zda se jí bát nemusí. Takže když chovatel Bikiře stříkal vodu z hadice přes mříže, udělal jí radost. Brala ji do dlaní, opakovaně pila, dokonce si v proudu vody doslova zatancovala," popsal situaci kurátor primátů Vít Lukáš. 

Mezitím se po řadě odborných vyšetření ukázalo, že Bikiřiny opakované zažívací problémy zřejmě souvisí se žlučníkem. "Pravděpodobně se bude jednat o dlouhodobější záležitost, takže ji chovatelé stále pozorně sledují. Nyní se jí daří podstatně lépe," vysvětlil Vít Lukáš. Richard je tedy opět ve své kůži a od ostatních samic i mláďat vyžaduje patřičný respekt, jako obvykle.

Často se o něm říká, že je strašpytel, ale blíže pravdě je, že prostě nemá rád novoty. Po povodních sešel například dolů z věže jako poslední (článek s videem zde). Vyhovuje mu život se zaběhnutými rituály v prostředí, které zná. To se ovšem zase tolik neliší od přirozeného chování goril, i ve volné přírodě mívá jejich denní rytmus pravidelný řád, a hlavně: nechodí tam veterinář.

Toho Richard opravdu nesnáší. Je typické, že po jakémkoli větším zákroku u kterékoliv gorily odmítá třeba i několik dní opustit vnitřní pavilon, tedy své bezpečné teritorium. Když však chovatelé přijdou s novým enrichmentem, který nabízí skryté dobroty, Richard je vždy mezi prvními, kdo se snaží záhadu rozlousknout. To je výjimečně ochoten projít i přes čerstvě navezenou štěpku.

I gorily mají své rituály a právě Richard je miluje

Kromě pochoutek miluje i rituály. Známý je například způsob, jakým vyjadřuje pozornost samicím: čistí jim uši. Nikdo neví, kdy a proč si tento zvyk osvojil, ani jestli je jediným samcem, který to dělá. Každopádně je velmi zajímavé, jak svým malíčkem opatrně šťourá v uchu samice a pak si pečlivě prohlíží a očichává nález. Pokud samice nedrží, dostane umravňující záhlavec.

Plodný samec a dobrý otec

Richard se narodil 9. listopadu 1991 ve Frankfurtu nad Mohanem. Jako téměř sedmiletý byl přemístěn do anglického Paigntonu, kde strávil šest let v samčí skupině. Do Prahy přišel před deseti lety jako nadějný mladý chovný samec.
Hned o rok později přišlo na svět první mládě (samička Moja) a Richard současně vzápětí potvrdil, že umí být i dobrým otcem. Se dvěma samicemi - s Kijivu a Bikirou - zplodil zatím pět mláďat. Ve skupině s ním žijí ještě samice Kamba a Shinda a dvě mláďata, samečkové Kiburi a Nuru, na jejichž výchově se Richard rád podílí. 

Méně známé jsou ranní rituály celé skupiny, s Richardem v hlavní roli. Gorily se probouzejí ještě před svítáním a samice často přijdou k Richardově palandě a začnou do něj šťouchat. Jindy vstane první Richard a budí samice, často tak, že kolem nich proběhne s upaženýma rukama a přitom jim uštědří přátelský šťouchanec. Především Kijivu musí počítat s tím, že jí tímto svým typickým způsobem bude vyznávat lásku.

Pak se Richard postaví do čela "průvodu" a následován samicemi s mláďaty na zádech projde zadní uličkou kolem pítka. V poslední době se k tomuto rannímu rituálu začíná někdy přidávat i Bikira, která samice následuje v povzdálí; jindy tráví čas na parkosech ve společnosti Kiburiho.

Posléze se celá společnost rozpadne a každá z goril se věnuje svému vlastnímu programu: některá hygieně, další ohlodává větvičky. Po nějaké době se gorily opět natáhnou a zdřímnou si, a až mezi sedmou a osmou ráno začnou být opět aktivní, mláďata si začínají hrát a s příchodem chovatelů se gorily začínají zajímat o to, co se děje v přípravně a kdy půjdou na snídani.

Richard si s výchovou umí poradit, rady zvenčí nepotřebuje

Richard jako starostlivý otec, se samicí Kijivu a malým Nuru

Naprosto nedocenitelná je ovšem role Richarda jako otce a hlavy rodiny. Na rozdíl od mnoha samců v jiných zoo nikdy žádné mládě nenapadl, navíc si s nimi dokáže hrát s neuvěřitelnou jemností.

I když se zdá, že jim většinu času nevěnuje pozornost, už mnohokrát jej chovatelé viděli, jak se snažil zabránit mláďatům lézt na místa, která považuje za nebezpečná. "Richardovi tyto zásahy do výchovy náleží, je to samec na svém místě," říká kurátor.

Z Moji se v Cabárcenu stala tetička

Nakonec ještě radostná zpráva ze španělského Cabárcena, kde žije samice Moja (první potomek Richarda a samice Kijivu) se svým mládětem a rodinou: samičce Chelewě se ve středu v podvečer v 18 hodin narodilo mládě. "Mluvil jsem hned poté se španělskými chovateli, porod byl prý velmi rychlý, bezproblémový a mládě vypadá v pořádku. Má dobrý uchopovací reflex a pravidelně pije od matky, což jsou samé dobré zprávy. Těší nás, že podle španělských kolegů prý Chelewa mnoho věcí odkoukala od naší Moji. Mimo jiné to, jak správně držet mládě," oznámil s radostí v hlase Vít Lukáš. Mojino mládě, narozené letos na jaře, také výborně prospívá (fotografie například v článku zde).  

Autoři:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. ZOO Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Pralinky a Aljaška rozhodly. Soutěž Peče celá země vyhrála máma na mateřské

Přestože finále soutěže amatérských pekařů a cukrářů proběhlo loni v létě, diváci České televize si ho užili až dnes...

Zvládla těžké výzvy, řekl Maršálek o Martině, vítězce Peče celá země

Rozstřel V sobotu večer Česká televize odvysílala finále druhé řady soutěže Peče celá země, z nějž se jako vítězka domů vrátila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neuvěřitelnou rekonstrukcí vyrobili z dřevěné boudy domov a trvalé bydlení

Seriál V novém dílu cyklu Do montérek!, který můžete sledovat na televizi Prima, se zkušený řemeslník Václav Adamec vydal za...

Hlava napomádovaná, ale nohy smrděj, vzpomínal Pohlreich na Ano, šéfe!

Nová řada příběhů šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha je jiná. Dává tu do kontrastu mnohdy otřesné zážitky z minulých natáčení...

Pořád si moc nevěřím, říká letošní vítězka pořadu Peče celá země Martina

Premium Chybělo málo, aby se soutěže Peče celá země nezúčastnila. Nakonec ji překvapivě Martina Kynstlerová vyhrála. Koho by...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Vánoce u goril proběhnou ve znamení střídmosti, i když stromečky budou

Jakmile v Praze nasněží, zaběhnou chovatelé goril pro čerstvý sníh, ať si ho užijí i gorily. Venku by na mrazu mohly...

VIDEO: Ve ztichlé Zoo Praha návštěvníky u goril nahradili králíci

Zaměstnat gorily, kterým už dlouho chybí návštěvníci, není pro chovatele jednoduché. Přesto neustále vymýšlejí, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Tento způsob léta gorilám vyhovuje. Občas si dají zmrzlinu či růže

Žádná velká tropická vedra se letos nekonají, což gorilí rodina v Zoo Praha kvituje s povděkem, ať jde o...

Téměř osmiletý Nuru loudí mléko, ostatním gorilám chybí hlavně návštěvníci

Život v Zoo Praha, uzavřené od 9. října, se nezastavil, ale každopádně plyne jinak. Většina primátů na Opičích...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...