Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Život goril v povodňové věži. Nad expozicí, kde bylo 470 cm vody

aktualizováno 
O vodě, která je obklopuje, nemají gorily ani tušení. Naštěstí. Jen tak je možné udržet je v relativní psychické pohodě. Nic se pro ně nezmění, dokud voda neklesne natolik, aby se dal jejich pavilon zpřístupnit a šlo je tudy evakuovat naopak z povodňové věže ven. Pak je čeká cesta do zoo ve Dvoře Králové.

Gorily samozřejmě dobře vědí, že se děje něco mimořádného, ale nejsou stresované tolik, jako kdyby se dívaly na vodu všude kolem. Právě z toho důvodu nemá povodňová věž gorilího pavilonu okna. Jen světlíky, kterými se ke zvířatům dostane přirozené denní světlo. V noci mají v "ložnici" tmu jako kdykoliv jindy.

Gorily jsou v pořádku, zatím jim nic nechybí

Podmínky k životu mají gorily ve věži rozumné, vyhovující i oběma mláďatům: tříletému Kiburimu a pětiměsíčnímu Nuruovi (o něm více například zde). 

Gorily v povodňové věži

"Ve věži je aktuálně přes dvacet stupňů, takže mají teplo, a to je taky důležité," popsal kurátor primátů Vít Lukáš, který je s kolegy chovateli jezdí na nafukovacím policejním člunu dvakrát denně krmit a kontrolovat. Dokud stoupala voda, jezdili stav vody u povodňové věže Pavilonu goril kontrolovat i během noci. Bez Poříčního útvaru Městské policie Praha by to ovšem těžko zvládali.

"Jsou to profesionálové, šikovní a velmi ochotní. Jsou nám v zatopené části zoo neustále k dispozici, nezastaví se," popisuje spolupráci zaměstnanců zoo s poříčním útvarem vděčný Vít Lukáš. Když v úterý dosahovala voda zhruba jeden a půl metru pod úroveň povodňové věže, policisté chovatelům věž zpřístupnili opřením hliníkového žebříku z nafukovacího člunu o hladkou kluzkou stěnu.

"Policisté umí se člunem manévrovat i v těchto těžkých podmínkách a přidržují nám člun i žebřík u hladké stěny. Pak nám podají připravené krmení a dají nám zhruba patnáct dvacet minut, na které se ke gorilám zavřeme. Nakrmíme je, zkontrolujeme a dáme napít," popsal v úterý Lukáš, jak se ke gorilám dostávají.

Naštěstí všechny přijímají potravu, jen Richard je pořád ještě trochu naštvaný. "Ale má hlad, což se pozná na jeho chuti k jídlu, a pije, jako všichni ostatní," konstatuje s úlevou kurátor primátů. Ve středu odpoledne se navíc Richard trochu zklidnil, už se při krmení tak nevzteká, což je dobře pro psychickou pohodu celé skupiny.  

V povodňové věži jsou dvě ložnice. "Gorily však byly od sebe oddělené jenom asi hodinu, když jsme tam přinesli uspaného Richarda. Pak jsme je hned zase spojili, takže všechny mají k dispozici prostor obou ložnic. Jinak by to ani nešlo, protože samice by byly bez vůdčího samce nervózní," vysvětlil kurátor. (Více o evakuaci goril a důvodu, proč byl Richard naštvaný, si přečtěte zde.) 

Zajímavé je, jak se v provizorních podmínkách projevuje povaha jednotlivých goril.Je to patrné i ze středečního unikátního videa:

"Například Bikira opět prokazuje, že dění ve skupině nijak zvlášť neprožívá a v podstatě jí je jedno, co se děje kolem. Na každé krmení jde první, neustále chce přidat, hodně pije a je u nás u mříže úplně v klidu. I v případě, že jsou třeba ostatní nervózní a naježení u zadní stěny ložnice. Jako by ji opravdu nic nerozhodilo, což je hodně výjimečné," vypráví kurátor, který všechny členy gorilí skupiny dobře zná.

S opadávající vodou se přístup ke gorilám paradoxně ztížil

Ve středu, čtvrtý den povodně, začala voda pomalu opadávat, což přístup do věže paradoxně zkomplikovalo. "Voda zhruba o metr a půl klesla, takže přístupové dveře ke gorilám byly najednou zhruba ve třech metrech výšky a ze žebříku opřeného o dno gumového člunu se k nim špatně dostávalo. Nakonec jsme zvolili cestu přes střechu a klimatizaci, kde nám kolegové údržbáři pomohli vytvořit přístup a připevnili tam žebříky," popsal kurátor, jak se momentálně ke gorilám dostávají. Ve vlastní expozici voda zatím klesla málo, zhruba na něco přes tři metry. Když Vltava kulminovala, dosahovala hladina 470 centimetrů.   

Za jak dlouho voda opadne a bude možné začít ji odčerpávat a vyklízet bahno z pavilonu se těžko odhaduje. Odčerpávání vody z celé zatopené části by mělo výrazně pomoci obří výkonné čerpadlo, které pomůže odčerpávat přes tisíc litrů vody za minutu. Pak teprve bude možné zbavit se vody i v Pavilonu goril.

"Zítra už by to mohlo jít," doufá Vít Lukáš. Dobře si je však vědom, že odčerpávání vody i nutné vyklizení pavilonu bude nějakou dobu trvat. "Odhad je, že nejdříve by mohly gorily odcestovat snad v pondělí, dříve jak začátkem příštího týdne to rozhodně nebude." Ani po zpřístupnění povodňové věže po schodech z útrob pavilonu však nebude evakuace několika dospělých lidoopů a dvou mláďat nic jednoduchého, přiznal ve středu pro média i ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Není ovšem důvod pochybovat o tom, že pro ně profesionální tým veterinářů a chovatelů udělá maximum.  

Autor:
  • Nejčtenější

Uhlířina či grenadýrmarš. To jsou jídla chudých, která stále inspirují

Některá vařily ještě naše babičky, jiná jídla už zavál prach dávných staletí. Původ mnohých z nich už dnes ani...

Hosté metr a půl od sebe? Nesmysl, říká televizní šéfkuchař Kašpárek

Ztráty jeho restaurace šplhají k milionu korun. A není sám. „Mnohé podniky tuhle krizi nepřežijí,“ říká známý televizní...

Chleba podle čtenářů: nemusí být kvasový, i z droždí může být luxusní

Výzva, abyste posílali své pekařské výtvory, nám doslova zaplnila e-mailové schránky. Z toho je vidět, jak je tato...

Rohlíčky máme obzvláště vypečené, dokazují čtenáři svými příspěvky

Na naši výzvu, aby čtenáři posílali výsledky domácího pečení, zareagovalo mnoho čtenářů. Dělí se většinou na dvě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte nekrásnější zahrady světa? Seznamte se, jsou inspirativní

Milujete zeleň a procházky po krásných zahradách jsou pro vás čirou radostí? Přijměte pozvání na procházku po deseti...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Pavilon goril bude dražší o třicet milionů, které přidal magistrát

Praha dá na výstavbu nového pavilonu goril v pražské zoologické zahradě o téměř třicet milionů korun víc, než...

VIDEO: Puberta s ním cvičí, ale na své gorilí matce ještě loudí mléko

Gorilímu samečkovi Nuruovi bylo loni o Vánocích šest. Už tehdy ho samice nechtěly kojit. Na své mámě ovšem loudí mléko...

VIDEO: Tříletý gorilák Ajabu je mistr improvizace. Zabaví se čímkoliv

Tříletý gorilák Ajabu je v tuto chvíli nejmladším gorilím mládětem v pražské zoo. Má sice dva starší bratry,...

Prošedivělá gorilí babka Kamba už je téměř padesátiletá srdcerváčka

Nikdo netuší, kde a kdy přesně se narodila, pochází z volné přírody. Ví se jen to, kdy ji zoo v Lipsku získala od...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROÚDRŽBÁŘ - DVOUSMĚNNÝ PROVOZ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz