Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Život goril v povodňové věži. Nad expozicí, kde bylo 470 cm vody

O vodě, která je obklopuje, nemají gorily ani tušení. Naštěstí. Jen tak je možné udržet je v relativní psychické pohodě. Nic se pro ně nezmění, dokud voda neklesne natolik, aby se dal jejich pavilon zpřístupnit a šlo je tudy evakuovat naopak z povodňové věže ven. Pak je čeká cesta do zoo ve Dvoře Králové.

Gorily samozřejmě dobře vědí, že se děje něco mimořádného, ale nejsou stresované tolik, jako kdyby se dívaly na vodu všude kolem. Právě z toho důvodu nemá povodňová věž gorilího pavilonu okna. Jen světlíky, kterými se ke zvířatům dostane přirozené denní světlo. V noci mají v "ložnici" tmu jako kdykoliv jindy.

Gorily jsou v pořádku, zatím jim nic nechybí

Podmínky k životu mají gorily ve věži rozumné, vyhovující i oběma mláďatům: tříletému Kiburimu a pětiměsíčnímu Nuruovi (o něm více například zde). 

Gorily v povodňové věži

"Ve věži je aktuálně přes dvacet stupňů, takže mají teplo, a to je taky důležité," popsal kurátor primátů Vít Lukáš, který je s kolegy chovateli jezdí na nafukovacím policejním člunu dvakrát denně krmit a kontrolovat. Dokud stoupala voda, jezdili stav vody u povodňové věže Pavilonu goril kontrolovat i během noci. Bez Poříčního útvaru Městské policie Praha by to ovšem těžko zvládali.

"Jsou to profesionálové, šikovní a velmi ochotní. Jsou nám v zatopené části zoo neustále k dispozici, nezastaví se," popisuje spolupráci zaměstnanců zoo s poříčním útvarem vděčný Vít Lukáš. Když v úterý dosahovala voda zhruba jeden a půl metru pod úroveň povodňové věže, policisté chovatelům věž zpřístupnili opřením hliníkového žebříku z nafukovacího člunu o hladkou kluzkou stěnu.

"Policisté umí se člunem manévrovat i v těchto těžkých podmínkách a přidržují nám člun i žebřík u hladké stěny. Pak nám podají připravené krmení a dají nám zhruba patnáct dvacet minut, na které se ke gorilám zavřeme. Nakrmíme je, zkontrolujeme a dáme napít," popsal v úterý Lukáš, jak se ke gorilám dostávají.

Naštěstí všechny přijímají potravu, jen Richard je pořád ještě trochu naštvaný. "Ale má hlad, což se pozná na jeho chuti k jídlu, a pije, jako všichni ostatní," konstatuje s úlevou kurátor primátů. Ve středu odpoledne se navíc Richard trochu zklidnil, už se při krmení tak nevzteká, což je dobře pro psychickou pohodu celé skupiny.  

V povodňové věži jsou dvě ložnice. "Gorily však byly od sebe oddělené jenom asi hodinu, když jsme tam přinesli uspaného Richarda. Pak jsme je hned zase spojili, takže všechny mají k dispozici prostor obou ložnic. Jinak by to ani nešlo, protože samice by byly bez vůdčího samce nervózní," vysvětlil kurátor. (Více o evakuaci goril a důvodu, proč byl Richard naštvaný, si přečtěte zde.) 

Zajímavé je, jak se v provizorních podmínkách projevuje povaha jednotlivých goril.Je to patrné i ze středečního unikátního videa:

"Například Bikira opět prokazuje, že dění ve skupině nijak zvlášť neprožívá a v podstatě jí je jedno, co se děje kolem. Na každé krmení jde první, neustále chce přidat, hodně pije a je u nás u mříže úplně v klidu. I v případě, že jsou třeba ostatní nervózní a naježení u zadní stěny ložnice. Jako by ji opravdu nic nerozhodilo, což je hodně výjimečné," vypráví kurátor, který všechny členy gorilí skupiny dobře zná.

S opadávající vodou se přístup ke gorilám paradoxně ztížil

Ve středu, čtvrtý den povodně, začala voda pomalu opadávat, což přístup do věže paradoxně zkomplikovalo. "Voda zhruba o metr a půl klesla, takže přístupové dveře ke gorilám byly najednou zhruba ve třech metrech výšky a ze žebříku opřeného o dno gumového člunu se k nim špatně dostávalo. Nakonec jsme zvolili cestu přes střechu a klimatizaci, kde nám kolegové údržbáři pomohli vytvořit přístup a připevnili tam žebříky," popsal kurátor, jak se momentálně ke gorilám dostávají. Ve vlastní expozici voda zatím klesla málo, zhruba na něco přes tři metry. Když Vltava kulminovala, dosahovala hladina 470 centimetrů.   

Za jak dlouho voda opadne a bude možné začít ji odčerpávat a vyklízet bahno z pavilonu se těžko odhaduje. Odčerpávání vody z celé zatopené části by mělo výrazně pomoci obří výkonné čerpadlo, které pomůže odčerpávat přes tisíc litrů vody za minutu. Pak teprve bude možné zbavit se vody i v Pavilonu goril.

"Zítra už by to mohlo jít," doufá Vít Lukáš. Dobře si je však vědom, že odčerpávání vody i nutné vyklizení pavilonu bude nějakou dobu trvat. "Odhad je, že nejdříve by mohly gorily odcestovat snad v pondělí, dříve jak začátkem příštího týdne to rozhodně nebude." Ani po zpřístupnění povodňové věže po schodech z útrob pavilonu však nebude evakuace několika dospělých lidoopů a dvou mláďat nic jednoduchého, přiznal ve středu pro média i ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Není ovšem důvod pochybovat o tom, že pro ně profesionální tým veterinářů a chovatelů udělá maximum.  

Autor:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Nadřeli se, ale konečně na své zahradě žijí. Na terase, u ohně i u bazénu

13. června 2024

Soutěž Když se Lucie s manželem rozhodli postavit si dům v kopcovitém terénu na okraji Brd, od začátku...

KVÍZ: Poznáte naše ryby podle fotografie?

10. června 2024

Co Čech, to rybář, houbař nebo kutil, říká se. Jak jste na tom s rybařením právě vy? Poznáte, co...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když budu muset poslat starý kotel do šrotu, jaké mám vlastně možnosti?

11. června 2024

Od 1. září letošního roku začne platit zákaz provozu kotlů na tuhá paliva 1. a 2. třídy, případně...

Na zahradě po babi a dědovi si postavila dům a s rodinou buduje novou zahradu

11. června 2024

Soutěž Miluje zahradničení a má to štěstí, že u domu mají i poměrně velkou zahradu. „Nikdy bych nevěřila,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Posekám, ostříhám „bobany“ a kochám se, říká zahradní experimentátorka

10. června 2024

Soutěž Příběh této pečlivě zastřihované zahrady na Českolipsku začal před čtrnácti lety. Tehdy čtenářka...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

Ráj s altánkem a jezírkem pro tátu na vozíku pomohli vybudovat kamarádi

16. června 2024

Soutěž Dvougenerační soužití v rodinném domě je poměrně běžné, obzvlášť v menších obcích. Aby se impulsem...

Celé kuře na grilu za dvacet minut? Mistři vědí, jak na to

15. června 2024

Dnes Jan Horký s Davidem Valíčkem připraví celé kuře v oblíbeném cajun rubu za neuvěřitelných 20...

Mládě pražských vombatů už vykukuje mámě z vaku, v sobotu jej čekají křtiny

14. června 2024

Je to tvor tak zvláštní, že přitahuje pozornost, ač vypadá jako velká tlustá šedivá myš. Ovšem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...