Gorily musí mít konzumaci melounů pod kontrolou. A čisté uši

aktualizováno 
Vidět gorilího samce Richarda ve venkovním výběhu dále než u skla těsně za šubrem je téměř nemyslitelné. Minulou neděli se to návštěvníkům pavilonu goril podařilo: Richard pro pár kousků melounu vyrazil dál do výběhu a hodně rychle se se svým sladkým úlovkem vracel zpátky.

Hodující Bikira | foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Melounové hody v pražské Troji výjimečně nedopřáli jen slonům a velkým želvám, ale i gorilí skupině. Kousky pokrájeného melounu jim na třetí hodinu odpolední chovatelé rozházeli  ve venkovním výběhu, aby si přišli na své i návštěvníci.

Fotogalerie

"Ovoce při odpoledním krmení gorily dostávají i normálně, obvykle jablka, hrušky, jednou dvakrát týdně i kousek melounu, ale každá pouze svoji individuální dávku," vysvětluje kurátor primátů pražské zoo Vít Lukáš, že šlo opravdu o výjimku.

Jakmile gorilí skupinu vypustili do výběhu s kousky melounu, téměř polovinu jich sebrala a okamžitě do sebe ládovala Shinda, která jako vedoucí samice vyráží ven první. Hlavně proto, že Richard odmítá vyjít do volného prostoru výběhu a drží se těsně u šubru, kterým je chovatelé vypouštějí ven.

"Tentokrát ovšem překonal svůj rekord a několik metrů do volného prostoru popošel, ale jakmile se mu podařilo pár kousků melounu sebrat, okamžitě z otevřeného prostoru utekl zpátky ke stěně u šubru," popsal Lukáš. Dokonce to vypadá, že by Richard ještě mohl překvapit, protože hned v úterý podle kurátora došel až k jeskyňce, což je ještě o pár metrů dál, než kam se odvážil v neděli pro meloun. 

Richard se překonal a vydal se pro pár kousků melounu do venkovního výběhu.
Richard sbírá nejbližší kousky melounu, přitom má stále našlápnuto co...
Richard prchá s melounovým úlovkem z otevřeného prostoru zpět k šubru.

Richard se překonal a vydal se pro pár kousků melounu do venkovního výběhu, aby vzápětí prchl z otevřeného prostoru zpátky k šubru.

"Kromě Shindy a Richarda v neděli hodně melounu snědla i Kijivu, ale dostalo se na všechny, i na Kiburiho a Bikiru. I Kamba s Nuruem na zádech něco posbírala," dodal ještě kurátor. "Ale byla to rychlost, za čtvrt hodinky bylo po melounech." 

Letní koncerty

Obnovu Zoo Praha po povodni a výstavbu nového pavilonu goril podpoří letní série benefičních koncertů na louce u Afrického domu v horní části zoo. Umělci vystoupí bez nároku na honorář, cena vstupenky je 100 korun, celá částka jde na povodňové konto Zoo Praha 3070207/0100, na kterém se dosud sešlo zhruba 15 a půl milionu korun. Vstupenky v prodeji na místě a v Informačním centru u hlavního vchodu. Dobrovolníci, kteří Zoo Praha pomáhali a pomáhají s odstraňováním povodňových škod, mají vstup na koncerty zdarma.

Program koncertů:
Neděle 28. 7. v 15:00 Hradišťan
Neděle 4. 8. v 17:00 Monika Bagárová a Norbert Peticzky
Neděle 11. 8. v 17:00 Spirituál kvintet
Sobota 24. 8. od 17:00 Gipsy.cz

Ovoce není zelenina, má moc cukru

Důvod, proč nelze gorilám dopřávat víc ovoce, je prostý. Při nekontrolované konzumaci ovoce a minimální aktivitě by gorily chované v zajetí zbytečně tloustly, což by jim zdravotně moc neprospělo. Proto je chovatelé krmí ovocem jen v ložnicích u mříží. (Jak pestrý je jídelníček goril ve volné přírodě a jak hledají potravu, si můžete přečíst zde. Odhalily to rozbory trusu.) 

V případě zeleniny je situace jiná. Tu jim lze dopřávat rozhozem každý den, ať už ve vnitřní expozici nebo v letním období venku. "Naše gorily lze zastihnout, jak hledají a konzumují kousky zeleniny ve venkovním výběhu v případě pěkného počasí v podstatě každé dopoledne. To je vypouštíme ven zhruba mezi půl a tři čtvrtě na deset," vysvětlil kurátor. Pokud se tedy po otevření zoo vydáte nejprve za gorilami, měli byste je venku vidět, což je zážitek, který stojí za to.

Pražské gorily je možné na iDNES.cz opět sledovat on-line

Kdo se hned tak do zoo nedostane osobně, může pražské gorily sledovat díky čtyřem přenosovým kamerám s ovládáním na dálku (k nahlédnutí kdykoliv zde).

Podařilo se je zprovoznit zhruba padesát dní poté, co se přes pavilon goril přehnala červnová povodeň (jak pavilon zalila voda čtěte zde). Díky dobrovolným vodičům kamer jsou záběry ze života pražské skupiny opět dostupné a gorily tak můžete zastihnout například při vzájemném čištění uší: 

Autor:

Nejčtenější

Takových talentů moc není, řekl o vítězce MasterChefa v Rozstřelu Forejt

Vítězka MasterChef Česko 2019 Kristína Nemčková a porotce soutěže Přemek Forejt...

„Čuměl jsem s otevřenou hubou, takových talentů jsem v životě moc neviděl,“ řekl k vítězství sedmnáctileté Kristíny...

Spousta Čechů ani neví, jak chutná dobrý kus masa, tvrdí Pohlreich

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Ačkoliv šéfkuchař Zdeněk Pohlreich tráví za oceánem i několik měsíců v roce, v USA by natrvalo žít nechtěl. Všechno,...

Guru kutilů sám moc nekutil. Přemek Podlaha by se dožil 81 let

Přemek Podlaha ještě při aktivním natáčení

Guru zahrádkářů a kutilů Přemek Podlaha by se 13. června 2019 dožil 81. narozenin. Hodně se vyžíval na zahradě, na...

Pohlreich čaroval na grilu s nízkým roštěncem. Nejprve ho osolil

New York Strip s rajčatovým salátem

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich ukázal v dalším dílu své grilovací show na Primě Rozpal to, šéfe!, že za honosně znějícím...

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Další z rubriky

Na čerstvou štěpku vstupují gorilák Richard i jeho synové jedině obutí

Richard - s bačkorami z dřevité vlny na tlapách - se natahuje po lákavých...

Dvakrát do roka vyměňují chovatelé spolu s dobrovolníky gorilám z hygienických důvodů dřevitou štěpku, která ve vysoké...

VIDEO: Gorilí babička Kamba má opět jiskru v oku a je v dobré kondici

Kamba si ve venkovním výběhu spokojeně poplácává břicho, které se jí zase pěkně...

Nejstarší gorilí samici v pražské zoo se opět vrátila její obdivuhodná živost, hravost, chuť na větve i hru s mláďaty,...

Nuru je šestiletý divoch, samice už ho nechtějí kojit. A do toho Vánoce

Nuru je šestiletý divoch, samice už ho nechtějí kojit. (prosinec 2018)

Fanoušci pražských goril si ještě pamatují, jak se šli před šesti lety na Štědrý den poprvé podívat do Zoo Praha na...

Advantage Consulting, s.r.o.
INVESTIGÁTOR IT PROBLÉMŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz