Roky byla mezi samicemi pražské gorilí rodiny jasnou jedničkou drsňačka Shinda. Ona byla ta, co zaskakovala i za stříbrohřbetého samce Richarda v momentech, kdy se srabácky stáhl do pozadí, zatímco by měl řešit nějaký problém týkající se jeho rodiny (i když se třeba v případě užovek pochlapil).
Už loni se však začaly objevovat náznaky, že se Kijivu snaží dostat v hierarchii skupiny před Shindu. Matce Richardových čtyř mláďat totiž stouplo sebevědomí, jak zaznamenali chovatelé už loni zjara (více čtěte zde). „Nějaký čas se Shindě dařilo ty situace ustát, ale nakonec o svoji pozici vedoucí samice stejně přišla,“ konstatuje kurátor primátů Zoo Praha Vít Lukáš.
Na stranu zasloužilé matky se navíc postavila i nejstarší samice, rozvážná Kamba, která Kijivu vydatně pomáhá s péčí o potomstvo. I z úvodního videa je zřejmé, že na Shindu společně vyjíždějí a chovatelé to zcela jasně vnímají i při krmení goril v ložnicích v zázemí pavilonu.
„Shinda bývala u žrádla vždycky první, ať u mříže v expozici, nebo v zázemí. Teď chodí nejčastěji až před Bikirou, tedy až po Kijivu a Kambě,“ popisuje Lukáš. „Někdy se Shinda k mříži dokonce i bojí. Je to v situacích, kdy na ni obě huhlají, což může být i předzvěstí útoku, takže si to raději rozmyslí,“ říká kurátor. „Stará sebevědomá Shinda je prostě pryč, svoji pozici ztratila,“ konstatuje, že změna hierarchie ve skupině je evidentní.
Podívejte se, jak Kijivu Shindu vytlačovala z pozice už loni v březnu (více zde):
13. března 2014 |
A takto jí Kijivu s Kambou nechtěly loni na podzim půjčovat malého Nurua:
21. září 2014 |
Nevděk a geny světem vládnou, mohla by si stěžovat Shinda
„Gorily mají svůj svět. I na omezeném prostoru pavilonu chtějí mít možnost být samy, mít svůj prostor, ale současně o sobě navzájem vědět a být v očním kontaktu. Hlídají se prostě jako rodina všichni navzájem,“ konstatuje Lukáš.
To, že pražské gorily netráví více času ve venkovním výběhu, ačkoliv tu možnost mají, přičítají chovatelé skutečnosti, že Richard jako hlava rodiny ven moc nechodí. I ostatní se proto po krátkém pobytu venku vracejí dovnitř za ním.
A Shinda tomu vždycky šéfovala. Právě pro Richardovu liknavost v situacích, které mu nesedí a raději se drží zpátky, dokonce hlavu rodiny i zastupovala. „Když bylo třeba zajít třeba pro Bikiru, aby přišla domů, Shinda se spolehlivě vracela jak pro ni, tak i pro mláďata, kdykoliv jsme ji o to požádali,“ popisují chovatelé, jak bylo na Shindu v tomto směru vždycky spolehnutí. Podobné rozhodnosti Kijivu schopná není.
Dnes je to tak, že pokud se nic neděje a není potřeba řešit nějaké zásadní situace, Shinda dřepí mezi samicemi ve skupině až na pomyslné třetí příčce žebříčku. „I dneska je občas zahlédneme, jak s ní drží Kijivu a Kamba pospolu a objímají se kolem ramen. Pak odcházejí do ložnic a Shinda už nejde první, ale až druhá nebo třetí,“ konstatuje Lukáš (a je to vidět i na úvodním videu). „I za žrádlem se vždycky honila první a dneska sbírá zbytky,“ dodává.
Na řešení stresových situací je Shinda skupině dobrá pořád
Ovšem jakmile nastane jakákoliv stresová situace, Kijivu ustupuje do pozadí a najednou dá Shindě milostivě prostor. „Je to jednoduché: Kijivu není sama schopná cokoliv vyřešit. Jakmile je potřeba například zahnat mláďata domů do ložnic, Kijivu to ani moc nezajímá, zato Shinda to iniciativně vyřeší bez pobízení,“ popisuje situaci kurátor. Ale nic to nemění na tom, že je Shinda z momentální situace špatná.
Důvod ztráty první pozice je pravděpodobně velmi triviální. „Předpokládáme, že v tom hrají roli dva aspekty. V první řadě se Kijivu Richardovi už od počátku líbila výrazně víc než její nevlastní sestra, o poznání drsnější Shinda (do Prahy obě přišly ze Sydney 5. září 2001, pozn. red.). Jakmile je v říji Kijivu, nemusí Richarda k páření pobízet, zatímco Shinda musí často použít i klacek, aby dosáhla svého,“ konstatuje kurátor.
Podívejte se, jak se musí samice Shinda snažit, aby samce Richarda doslova donutila k páření (více čtěte zde):
1. července 2014 |
Tím nejpravděpodobnějším důvodem je ovšem podle chovatelů jednoznačný fakt, že na rozdíl od Kijivu Shinda Richardovi nikdy nedala mládě. „V přírodě je nejdůležitější reprodukce, pro každého samce jsou důležití jeho pokračovatelé, nositelé jeho genů. A v tom má Kijivu před Shindou velice výrazný náskok,“ uzavírá kurátor.