Na úvodním videu zavzpomínali na příchod a přínos Richarda pro Zoo Praha její ředitel Miroslav Bobek i kurátor savců Pavel Brandl. Jednoznačně se shodli, že toho společně s Richardem zažili za těch dvacet let opravdu hodně.
Dobrého i zlého, protože i to život někdy přináší. Narození Moji, prvního gorilího mláděte u nás, pak Kiburiho a dalších mláďat. I naprosto překvapivé narození Ajabua či smutnější konce březosti: například když se samice Bikira nedokázala postarat o své mládě nebo komplikovaný porod Kamby. Opravdu těžce Richard prožíval před dvanácti lety i odchod své prvorozené dcery Moji do Španělska, nelehkou zkouškou byly pro jeho gorilí rodinu i chovatele povodně v roce 2013 či loňské stěhování. Teď už má větší klid.
V pavilonech goril si oba samci střeží svá království, Richard i Kisumu |
Aktuálně tedy můžete v pražské zoo najít dvě gorilí skupiny: rodinnou skupinu samce Kisuma v novém pavilonu Dja, kde se očekává narození hned dvou nových mláďat. A samčí skupinu v původním pavilonu goril, v Centru Méfou, kde žije samec Richard se svými dvěma syny: Kiburim a Nuruem.
Slavnostní program na sobotu 4. listopadu 2023Zoo Praha oslaví významné jubileum týkající se ikonického stříbrohřbetého samce Richarda mimořádným sobotním programem v pavilonu Centra Méfou, což je původní pavilon goril ve spodní části zoo. Návštěvníci se mohou těšit na předání speciálního dárkového koše Richardovi a jeho synům (v 10:30 a 15 hodin), komentovaná setkání u goril (ve 12, 13 a 14 hodin) i tematický facepainting od 10:30 do 15 hodin pro dětské návštěvníky. (Program vždy najdete ZDE.) |
„Richard, Kiburi a Nuru tvoří jakýsi pánský klub. Jde o přirozenou sociální strukturu, kterou nazýváme mládeneckou skupinou. I zde Richard plní roli dominantního samce a skupina je díky jeho přítomnosti stabilnější,“ popisuje vrchní chovatel primátů Martin Vojáček. Podle něj si slavný samec v podstatě užívá zaslouženého odpočinku. „Bez zodpovědnosti za rodinnou skupinu samic s mláďaty je Richard o poznání klidnější a vyrovnanější,“ říká.
Richard si „odpočinek“ zaslouží. A užívá
„Richard je nejslavnější zvířecí osobností naší zoo,“ nepochybuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Důkladně jsem ho před lety poznal během natáčení ‚trochu jiné reality show‘ Odhalení a díky němu jsem si uvědomil, že gorily jsou opravdu jen trochu jiní lidé. Richard je ztělesněním pravého zvířecího velvyslance divoké přírody. Jeho přítomností se významná část veřejnosti začala zajímat o ochranu goril a přispívat na ni. Nezapomínejme také, že Richard je otcem prvního gorilího mláděte u nás – slavné Moji – a brzy se díky Mojině dceři Duni stane už pradědečkem.“ S trochou štěstí tak Zoo Praha přivítá další gorilí mládě po bezmála osmi letech.
Gorily v Zoo Praha si konečně užívají venkovní výběh Dja. I březí Duni |
Richard oslaví příští týden 32. narozeniny – narodil se 9. listopadu 1991 ve Frankfurtu nad Mohanem, do Zoo Praha přišel v listopadu 2003 z britského Paigntonu a následující rok se jemu a samici Kijivu narodila Moja. Tři jeho potomci žijí v Zoo Praha, Moja a Tano pak v jiných evropských zahradách.
Podívejte se, jak Richarda zachytily kamery v pavilonu před sedmi lety, kdy měl zodpovědnost za čtyři partnerky a tři potomky, jak něžně se choval k tehdy půlročnímu samečkovi Ajabuovi, jeho matkou je samice Shinda.
8. listopadu 2016 |
Richard s uhrančivým pohledem, jehož některé fotografie doslova obletěly svět, je stále opravdu majestátním představitelem svého druhu: měří zhruba 170 cm a váží 170 kilogramů, přestože patří mezi jeho nejoblíbenější jídlo rajčata, mrkve a speciální sušenky pro primáty. Mezi gorilami v lidské péči totiž 32 let není nijak vysoký věk, Richarda ještě čeká spousta aktivních let.
Richardova (32) aktuální fotogalerie |
Klidný pavilon Centrum Méfou si Richard se svými odrostlými syny, kterým šéfuje, podle Martina Vojáčka opravdu v klidu užívá. „Odpadla mu zodpovědnost za samice i mláďata, která se snažil mít neustále pod kontrolou, takže když se mu rozeběhli po venku, spoustu času trávil u šubru a hlídal je nebo volal domů. To samé v pavilonu. Zřejmě proto neměl dřív prostor v klidu si vyrazit na procházku po celém výběhu a starat se jen sám o sebe. Teď už může, takže spoustu času tráví venku,“ popisuje vrchní chovatel, který o Richarda pečuje už 12 let a hodně se od něj s kolegy z pražské zoo naučili, protože tento inteligentní stříbrohřbetý samec je poměrně složitá osobnost.
Gorilí samice demonstrují přízeň Richardovi promenádou po expozici |
Když se loni v červnu z původního pavilonu odstěhovaly samice s Ajabuem, nejmladším potomkem Richarda a samice Shindy, chovatelé ho právě díky společným letitým zkušenostem mohli na tak výraznou životní změnu dobře připravit. I když i v přírodě může samec o svou rodinu přijít, jak v loňském rozhovoru uvedl Miroslav Bobek. „Richard to zvládl lépe, než jsme vůbec čekali. A pro nás je teď radost sledovat, jak je spokojený,“ uzavírá Vojáček.
OBRAZEM: Od goril na vodítku po chov snažící se o přirozené podmínky |