Gorilí samice Moja slaví desáté narozeniny. Se dvěma mláďaty v rodině

  1:30aktualizováno  1:30
Narozeniny gorilí samička Moja neoslaví v předvánoční Praze, kde se před deseti lety narodila, ale ve španělském Cabárcenu. Tam žije od listopadu 2011 s novou rodinou a od loňského jara i s prvorozenou dcerou Duni. Skvělou péčí o své mládě prokazuje, že se v pražské gorilí skupině naučila vše potřebné.

Moja se svou malou Duni ve španělském Cabárcenu | foto: Kateřina Vinšová

Právě dnes čeká Moju v Cabárcenu oslava s dortem z ovoce a zeleniny, nebude chybět ani pár hraček, které gorilám žijícím v lidské péči zpestřují každodenní život. Od španělských kolegů se kurátor pražských primátů Vít Lukáš v pátek o Moje a její rodině dozvěděl samé pozitivní zprávy.

Fotogalerie

„Jak Moja, tak samice Chelewa velmi dobře vychovávají svá již odrůstající mláďata, která jsou pro tamější gorilí pavilon obrovskou radostí. Díky nim je plný hravé atmosféry a vylomenin,“ vzkazují do Prahy chovatelé z Cabárcenu (Moja porodila samičku Duni loni v dubnu, více zde, samice Chelewa porodila samečka N’guvua loni v listopadu, čtěte zde). 

Duni je krásné gorilí mládě. „Zpočátku si o ni španělští kolegové dělali starosti, protože rostla velmi pomalu. Navíc se k ní Moja občas nechovala s takovou starostlivostí, jakou od ní očekávali. Například ji nechávala dlouhou dobu samotnou na palandě umístěné vysoko nad zemí, velmi časně si ji také začala dávat na záda, nosila ji dokonce i na boku, aby měla obě ruce volné a podobně,“ popisuje Lukáš.

Postupně si však jedna na druhou začaly zvykat a od té doby funguje vše velmi dobře. „Teď je již Duni velmi samostatná, odchází od Moji i na delší čas, šplhá po lanech až do nejvyšších míst expozice. A velmi ráda také ‚mučí‘ svého sourozence N’guvua, se kterým tráví nejvíce času při společných hrátkách,“ vzkazuje od španělských chovatelů do Prahy Lukáš. S tím, že podobné je to i v gorilím pavilonu v Praze, kde vyrůstají sourozenci Kiburi a Nuru (více zde).

Podívejte se, jak loni v květnu Moja ukázala své mládě na kameru:

Malá Duni i ještě menší N’guvu - otcem obou je samec Niky - se chovají jako typická gorilí mláďata. To znamená, že si velkou část dne hrají, a to nejen mezi sebou. Do svých hrátek zapojují všechny členy gorilí rodiny, zejména pak samice. „Nyní jsou ve věku, kdy se učí vše důležité pro správné chování ve skupině. Odkoukávají komunikaci, krmení, přípravu hnízd ke spaní, respektování hierarchie a jiné důležité prvky z gorilího života,“ vysvětluje kurátor.

Mojino soužití se samcem Nikym a ostatními samicemi probíhá bez problémů. „Je prý celkem drzá, takže to občas vypadá, že je vůdčím zvířetem ve skupině. To jí umožňuje zejména chování Nikyho, který vůbec není agresivní a nechává samice, ať si ve většině případů dělají, co se jim zlíbí,“ konstatuje Lukáš. „Ačkoliv když už se rozzlobí, tak prý všechny samice lítají jako blesk, a Moja mezi prvními.“

Moja se svým mládětem, samičkou Duni, ve španělském Cabárcenu

Moja se svým mládětem, samičkou Duni, ve španělském Cabárcenu

Nejlépe Moja vychází se samicí Chelewou, koneckonců obě jako velice mladé matky vedle sebe nabírají první mateřské zkušenosti (více o jejich mláďatech  zde). A navzájem si vypomáhají, takže je třeba možné zastihnout Moju, jak se stará o obě mláďata a dokonce je obě najednou vozí na zádech.

„Moja se ve španělském Cabarcénu úspěšně zapojila do gorilí skupiny, i její malá samička Duni, která se stále víc osamostatňuje, prospívá. Myslím, že nejenom nám, ale i v Cabarcénu dělá Moja všem velikou radost. I takhle na dálku bychom jí rádi popřáli krásné kulaté narozeniny,” řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Autor:

Nejčtenější

Takových talentů moc není, řekl o vítězce MasterChefa v Rozstřelu Forejt

Vítězka MasterChef Česko 2019 Kristína Nemčková a porotce soutěže Přemek Forejt...

„Čuměl jsem s otevřenou hubou, takových talentů jsem v životě moc neviděl,“ řekl k vítězství sedmnáctileté Kristíny...

Spousta Čechů ani neví, jak chutná dobrý kus masa, tvrdí Pohlreich

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Ačkoliv šéfkuchař Zdeněk Pohlreich tráví za oceánem i několik měsíců v roce, v USA by natrvalo žít nechtěl. Všechno,...

Guru kutilů sám moc nekutil. Přemek Podlaha by se dožil 81 let

Přemek Podlaha ještě při aktivním natáčení

Guru zahrádkářů a kutilů Přemek Podlaha by se 13. června 2019 dožil 81. narozenin. Hodně se vyžíval na zahradě, na...

Pohlreich čaroval na grilu s nízkým roštěncem. Nejprve ho osolil

New York Strip s rajčatovým salátem

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich ukázal v dalším dílu své grilovací show na Primě Rozpal to, šéfe!, že za honosně znějícím...

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Další z rubriky

VIDEO: Aprílové počasí si utahuje i z goril, svátky jim to vynahradí

Dubnové počasí cvičí i s gorilami. Na snímku malý  Ajabu, který se snaží svou...

Chladný minulý týden opět střídá nádherné počasí lákající k výletům, nejen v Praze třeba právě do zoo. V Troji se...

Na čerstvou štěpku vstupují gorilák Richard i jeho synové jedině obutí

Richard - s bačkorami z dřevité vlny na tlapách - se natahuje po lákavých...

Dvakrát do roka vyměňují chovatelé spolu s dobrovolníky gorilám z hygienických důvodů dřevitou štěpku, která ve vysoké...

Nuru je šestiletý divoch, samice už ho nechtějí kojit. A do toho Vánoce

Nuru je šestiletý divoch, samice už ho nechtějí kojit. (prosinec 2018)

Fanoušci pražských goril si ještě pamatují, jak se šli před šesti lety na Štědrý den poprvé podívat do Zoo Praha na...

Najdete na iDNES.cz