Gorilí samice Bikira vozí Nurua, Kiburi žárlí a Kijivu chce šéfovat

  1:00aktualizováno  1:00
Podle záznamů v deníku chovatelů primátů v pražské zoo byl jednoznačně největší událostí posledních týdnů posun ve vztahu samice Bikiry a nejmladšího člena skupiny, samečka Nurua. Hraje si s ním, aniž by ostatní samice zasahovaly, což svědčí o jejím zapojení do skupiny. Ocenili to i představitelé Evropského záchovného programu.

Úterý 5. srpna 
Gorilám jsme dali do expozice hlavolamové tubusy. Do většiny jsme nacpali dřevitou vlnu a do ní poschovávali různé dobroty jako rozinky, granulát pro primáty či ovesné vločky (podrobnosti v předchozím článku zde).

Do jednoho z nich jsme dali tvaroh a bílý jogurt, což je pro gorily velké lákadlo. Většinou si tento tubus zabere Shinda, dnes si ho však vzal do parády Richard. Jak se snažil tubus natáčet, aby mu jeho obsah vytekl, měl nakonec celou hlavu bílou. Nejenže vypadal komicky, vtipné byly i jeho pokusy si tvaroh s jogurtem z hlavy setřít.

Čtvrtek 14. srpna 
Tři samice kotulů veverovitých mají obrovská a již trochu propadlá břicha, že ani nejsou schopné skákat z větve na větev. Během několika málo dní, maximálně týdnů, by měly porodit.

Pondělí 18. srpna 
Spojení vari bělopásých proběhlo bezproblémově. Samice Fania si s naším samcem Mandrakem sedla velmi dobře a tak tráví všechen čas spolu. A to včetně krmení, žerou ze stejné misky. Dokonce spolu spí v jedné boudě. 

Pátek 29. srpna
Hobitka, samice kotula veverovitého, porodila. Mládě vypadá v pořádku, má dobrý úchopový reflex a pije od matky.

Kiburi měl průjem a zvracel, ráno snědl půlku krmné dávky. Po konzultacích s veterinářem mu byla odpoledne nasazena striktní dieta a léky. Jeho zdravotnímu stavu a dietě jsme přizpůsobili i krmení zbytku skupiny. Při krmení v ložnicích dostávají ostatní gorily jednotlivé kousky ovoce a zeleniny přímo do ruky. Protože nedostávají krmení do expozice, aby Kiburi neměl možnost něco sebrat, krmnou dávku v ložnicích jsme jim navýšili.

Fotogalerie

Pondělí 1. září
Kiburi nechce přijímat léky v medu ani jiných pochutinách. Po konzultaci s veterinářem jsme se rozhodli podat mu léky injekčně, proto jsme ho dopoledne zhruba na půl hodiny oddělili od skupiny. Své léky dostal a hned poté byl vypuštěn zpět ke skupině, která ho vřele přivítala.

Roční orangutaní samička Diri je velice akční. Při krmení se snaží hrát si s chovateli, a když se jí něco nelíbí, začne houpat s lanem a mlaskat. Je legrační.

Středa 3. září
Pondělní oddělení Kiburiho nejhůře snáší Richard, který nyní nechce chodit do ložnic na krmení. Když po dlouhém přemlouvání přijde, je velmi ostražitý; rychle si nabere žrádlo a potom prchá pryč.

Pozice vedoucí samice Shindy se na pár dní opět trochu upevnila (jak se pod ní kymácí trůn vedoucí samice, čtěte zde), protože je skupina rozhozená z Richarda. Někdo tedy musel převzít vedení, což se od samice Kijivu - i přesto, že se v hierarchii skupiny snaží dostat před Shindu - čekat nedá.

Čtvrtek 4. září
Vztah Bikiry a malého Nurua se opět o něco posunul - dnes se Nuru poprvé nechal od Bikiry svézt na zádech (více v článku a na videu zde). 

Pátek 5. září
Kiburi už má opět chuť k jídlu: kouká po krmení ostatních a je na něm vidět, že by si něco dal; bohužel ale ještě musí držet dietu.

Středa 10. září
Kiburiho stav se rapidně zlepšuje, léky bez problémů přijímá v krmení. Je aktivní a hraje si s Nuruem.

Hodující Kiburi
Kiburi s Nuruem
SMAZAT!!!

Kiburimu už je zase dobře, s chutí se cpe a hraje si s Nuruem.

Čtvrtek 11. září
Richard už je klidnější, konečně se nechal po dlouhé době zavřít do ložnic, a tak mohli chovatelé uklidit klec, kam se před tím nemohli dostat. Vypadá to, že se vše obrací k lepšímu.

Z Opičích ostrovů přichází další dobrá zpráva: Elfinka, samice kotula veverovitého, porodila zdravé a čilé mládě.

Pátek 12. září
Kiburiho zdravotní stav se lepší, takže může začít přecházet na běžné krmení - pomalu a opatrně, aby se mu problémy s trávicím traktem nevrátily.

Vypadá to, že se s kotuly roztrhl pytel: porodila další ze samic, tentokrát Zlodějka. V baráčku kotulů jsou momentálně k vidění hned tři čerstvě narozená mláďata. Pro tento rok jejich babyboom končí, všechny březí samice už porodily.

Kojící samice kotula veverovitého
S mláďatem na zádech teď v expozici nebo ve venkovním výběhu kotulů můžete...
Ani kojící samice kotula v sobě akrobata nezapře.

K vidění jsou teď u kotulů veverovitých hned tři samice s mláďaty, které se jich drží jako klíšťata.

Sobota 13. září
Dnes jsme zvážili Kiburiho, má 29,7 kg. Trus má již v pořádku.

Pondělí 15. září
Kijivu dnes celý den dorážela a „huhlala“ na Shindu. V poslední době se totiž proti ní spikla s Kambou a vypadá to, že ji opravdu chtějí sesadit z její dlouholeté pozice, která se zdála neotřesitelná. Shinda už dokonce občas ustupuje, a třeba na krmení a z něj raději chodí jako poslední (více zde).

Kijivu se cítí velmi jistá, protože ví, že má za zády Richarda, který by ji ochránil (připravit Shindu o vedoucí pozici se snažila už letos v březnu, více zde). Je totiž jeho oblíbenkyní, na rozdíl od Shindy, která mu jako jediná ze samic nikdy nedala mládě (Kamba o svá mláďata přišla při porodu, čtěte zde, Bikira své mládě odložila, viz článek zde). 

Úterý 16. září
Kiburi již do své krmné dávky dostává skoro vše, až na vodní meloun a salát; na ty si musí ještě chvíli počkat.

Sobota 20. září
Celá skupina goril je opět v pořádku a vše se vrací do starých kolejí. Nuru je velice akční, rád si hraje s chovateli u mříží, což vydrží třeba i půl hodiny. Přidává se k němu i Kiburi a po nějakém čase se zapojuje i jejich matka Kijivu, která se tváří důležitě a snaží se sahat po chovatelích, aby neobtěžovali její děti. Richard občas přijde také, ale ne aby jakkoliv zasahoval; nejvíc ho zajímá žrádlo, takže se snaží - což je pro něj více než typické - vyměnit kus klacku za pamlsek.

Sobota 27. září
„Zapojování Bikiry do vaší skupiny goril se vyvíjí dobře.“ Tuto pozitivní zprávu přivezl kurátor primátů Vít Lukáš z Budapešti z jednání EEP (tedy Evropského záchovného programu), což je společný projekt evropských zoo, jehož náplní je spolupráce při chovu některých ohrožených druhů zvířat.

Jaké má Bikira vyhlídky?

„Jak jsme již několikrát v minulosti vysvětlovali, Bikira je uměle odchovaná samice s velmi specifickým chováním, a proto nelze očekávat, že se někdy bude chovat úplně stejně jako přirozeně odchované gorily. A přestože je momentálně poslední v hierarchii skupiny, může dosáhnout optimálního začlenění i přirozeného odchovu mláďat,“ komentuje aktuální situaci kurátor Vít Lukáš (podrobněji o Bikiře zde). 

V tom by jí měli pomoci mladí samečci Nuru a Kiburi, kteří jsou s ní ve stále užším kontaktu a se začleněním do skupiny jí velmi pomáhají (viz článek s videem zde). „Jejich vztah se velmi utužuje a v posledních týdnech sledujeme ze strany Bikiry stále větší zájem o mláďata. Zejména teď vozí na zádech Nurua - což vyvolává žárlivost u Kiburiho, který se ho mnohdy snaží stáhnout dolů,“ popisuje Lukáš. Už jenom fakt, že Bikira pyšně vozí Nurua po expozici a ostatní samice ji nechávají v klidu, znamená, že ji respektují jako platného člena své skupiny. „V opačném případě by ji okamžitě atakovaly," konstatuje kurátor.

„Pokrok, který za poslední rok udělala v pražské skupině samice Bikira, je velmi výrazný a dává nám naději na to, že bude brzy ideálně začleněná. Komise nejvyšších představitelů EEP - která dlouhodobě sleduje zapojování do nových skupin u všech goril spadajících pod tento program - vyhodnotila její situaci jako velmi pozitivní a perspektivní a o Bikiře prohlásila, že se jednoznačně nejedná o zvíře, na kterém by bylo možno pozorovat dlouhodobý stres či dokonce deprese,“ uvedl kurátor.

Přirozeně odchovaným samicím trvá zapojení do skupiny v optimálním případě rok, někdy však i dva až tři roky (více v článku zde, publikovaném po několikaměsíčním pobytu samice Bikiry v pražské skupině). U některých zvířat se bohužel nikdy nedosáhne přirozeného harmonického chování a agresivita ve skupině převládá, takže je nutné daného jedince přestěhovat do skupiny nové a začít znovu od nuly. V případě uměle odchovaných goril, jako je právě Bikira, bývá tento úkol ještě složitější a mnohdy velmi zdlouhavý.

Lomela, samice guerézy pláštíkové, s čerstvě narozeným mládětem

Lomela, samice guerézy pláštíkové, s čerstvě narozeným mládětem

Neděle 5. října
Lomele, samici guerézy pláštíkové, se narodilo mládě. Jedná se pravděpodobně o letošní poslední mládě u všech primátů chovaných v Zoo Praha.

„Narození mláděte u gueréz v takto pozdním období je velmi výjimečné. Lomela totiž své předchozí mládě letos na jaře odstavila, protože bylo slabé,“ vysvětlil kurátor primátů (více k předchozímu mláděti čtěte v jarním deníku zde). Nové mládě vypadá zdravě a má dobrý uchopovací i sací reflex, což jsou dobré zprávy.

Autor:

Nejčtenější

Jedovatá zmije. Pokud vás uštkne, nepanikařte a nezaškrcujte, radí znalec

Zmije obecná (Vipera berus)

Už je to tu zase. Lidé si stěžují, že se zmije přemnožily a jsou letos nebezpečnější než kdy dřív. Ale je to hloupost,...

Zatočte se škůdci na zahradě. Poradíme, jak se zbavit mšic či padlí

S mšicemi si nejlíp poradí slunéčko sedmitečné.

Vrcholící léto je pro nejrůznější zahradní škůdce ráj. Na zahradě vám může řádit třeba krtek, ve skleníku molice či...

OBRAZEM: Houby sbírají naši čtenáři i v Americe, v Česku je vozí kolečkem

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se...

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se rozhodli podělit se o novou várku vašich...

Kopr vonný voní, chutná a umí léčit. Vypěstujete si ho doma

Zdánlivě obyčejný kopr pomáhá s trávením a umí i léčit.

Kopře, je mi díky tobě dobře, dalo by se říci. Nebýt kopru, byla by česká kuchyně ochuzena o jednu z nejoblíbenějších...

OBRAZEM: Houbová smršť od Brd přes Vysočinu až po Ostravsko

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše...

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše dokumentace ukazuje, že podzimní sezona...

Další z rubriky

Výlet za gorilami do Ugandy zvládl s Markem Žďánským i desetiletý kluk

Malý hrdina výletu za horskými gorilami - desetiletý Pepa - pozoruje skupinu...

Vstát v pět ráno a několik hodin šlapat v tropech do horských kopců zvládl i nejmladší člen výpravy za gorilami....

Pavilon goril bude dražší o třicet milionů, které přidal Magistrát

Jakmile se Richardovi něco nelíbí, umí to dát najevo.

Praha dá na výstavbu nového pavilonu goril v pražské zoologické zahradě o téměř třicet milionů korun víc, než...

VIDEO: Puberta s ním cvičí, ale na své gorilí matce ještě loudí mléko

Nuru se pokoušel dostat k rozinkám uvnitř konga i jazykem.

Gorilímu samečkovi Nuruovi bylo loni o Vánocích šest. Už tehdy ho samice nechtěly kojit. Na své mámě ovšem loudí mléko...

Najdete na iDNES.cz