Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. února 2020 Svatopluk

VIDEO: Sežmoulané kopřivy vás při konzumaci nespálí, zjistily gorily

  0:14aktualizováno  0:14
Od posledního nahlédnutí do deníku chovatelů pražských goril se přehoupl měsíc a půl a je po zimě, takže se většina primátů raduje z čerstvé trávy a větví a možnosti pobytu ve venkovním výběhu. Čerstvé bylinky občas dostávají i do expozice, jako třeba gorily své oblíbené kopřivy. Jak je konzumují?

Každá z goril má na konzumaci kopřiv jinou techniku. "Shinda se s tím nemaže a láduje se, jak jí to přijde do ruky, jiné samice kopřivy jen lehce zmáčknou a pokládají si je hluboko na patro, mimo jazyk. Richard je v dlani mačká do kuliček a pak konzumuje," popisuje kurátor primátů Zoo Praha Vít Lukáš. 

Když se podíváte na úvodní video, ze kterého je evidentní, jak pečlivě si některé gorily kopřivy před konzumací "zpracovávají", musí vás napadnout, že tak zřejmě odstraňují jejich žahavost. "To byla také naše teorie, takže jsme to s chovatelem Martinem Vojáčkem osobně vyzkoušeli. Na dotyk pálily jak čert, ale když jsme je zmačkali, tak jsme každý regulérně snědli několik listů, aniž by nás popálily. Musím říct, že mně velmi chutnaly, Martinovi téměř vůbec," usmívá se kurátor.

Galerie primátů: jaro 2014

Gorily každopádně kopřivy opravdu milují a dostávají je pokaždé, když mají chovatelé čas, aby je šli někam nasekat. A je až neuvěřitelné, jak mají kromě pálivých kopřiv rády i cokoliv trnitého: velmi jim chutnají bodláky a celkem pravidelně jim chovatelé stříhají i šípek či ostružiny. (Více informací o sestavování gorilího jídelníčku v zoo najdete například zde.)

"Pokus s pampeliškou - kterou naopak milují guerézy i jiní primáti - úspěch neslavil. Sem tam si zobnou nějakého květu, ale víc je nezajímá. Ve výběhu hodně konzumují trávu a z bylinek a dřevin cokoli," dodává Lukáš.

Deník prozrazuje víc detailů z letošního jara u primátů...

Do vlastního deníku chovatelů jsme naposledy nahlíželi v první polovině března, kdy se Kijivu cítila natolik sebevědomá, že to zkoušela na vedoucí samici Shindu, orangutaní samička Diri oslavila první narozeniny a veselo bylo u kotulů i gueréz, které se letos dostaly ven už počátkem března (viz předchozí deník zde). 

Pátek 14. března
Mladý sourozenecký pár gueréz pláštíkových narozených v roce 2011 odcestoval do Malajsie.

Sobota 15. března
Bikira, Shinda a Kijivu mají kašel a rýmu, dostávají sirup. Kiburi a Kamba mají jen rýmu, Richard a Nuru jsou v pořádku.

Neděle 16. března
Trojici tamarínů jsme opět rozdělili. Samice, která byla původně se samcem v páru, napadla samici Heduš, kterou jsme k nim přidali před pěti dny. Zpočátku to vypadalo nadějně, ale nakonec jsme museli novou samici od původního páru opět oddělit.

Pondělí 17. března
Nuru pěkně roste, je doslova samá ruka samá noha.

Čtvrtek 20. března
Rýmu už má jen Kamba, všechny ostatní gorily jsou v pořádku, brzy by tedy vzhledem ke krásnému počasí mohly jít ven.

Sobota 29. března

Spokojená Kamba s Nuruem na zádech
Kijivu kojící malého Nurua (duben 2014)
Bikiru si nelze pro její typickou vzpřímenou chůzi splést.

Podařilo se zvážit Kiburiho, má 24,3 kg, a konečně jsme mohli gorily poprvé pustit ven. Pěkné počasí sice bylo už dříve, nepouštěli jsme je kvůli nachlazení. 

Po dlouhé době jsme ale vzápětí museli čelit bezohlednosti návštěvníků, kteří svým jednáním naše gorily ohrozili - někdo z nich totiž vhodil do výběhu svačinu zabalenou v alobalu. Gorily si tedy bohužel svůj první letošní pobyt venku příliš neužily; museli jsme je okamžitě zavolat zpátky domů a zavřít.

Neděle 30. března
Samice kotulů dopoledne naháněly samce Josého po expozici jako o život, odpoledne ale bylo pozorováno jeho páření se samicí Zlodějkou. To by - doufejme - mělo podpořit jeho vůdčí pozici ve skupině.

Gorily potřebují zaměstnat

V deníku chovatelů většinou nenajdete zmínku o tom, co zajímavého pro gorily na ten který den připravili, aby je dostatečně zaměstnali a zpestřili jim program. K tomu si vedou zvláštní evidenci, kam zaznamenávají i svá pozorování, jak na co gorily reagují. 

Bývají to mimo jiné lavory s vodou a rozinkamiplněné šiškyproutěné koule, polínka či hlavolam s PET lahvemi apod.

Pondělí 31. března
U gueréz pláštíkových porodila samice Lucie krásné zdravé mládě.

Úterý 1. dubna
Máme důvod k radosti, Bikira opět přibrala, váží už 79,7 kg.

Středa 2. dubna
Kiburi si staví hlavu a nechce chodit na krmení do ložnic, nechá se prosit a přemlouvat. Nejde o to, že by stávkoval s krmením. Jen ho baví škádlit nás tím, že se zdržuje a přebíhá sem a tam v tunelu mezi expozicí a ložnicemi, takže nemůžeme zavřít šubr.

Pátek 4. dubna
Dozvídáme se o důvodech úhynu mláděte u gueréz, které se už od svého narození loni v říjnu jevilo jako slabší jedinec. Pitva prokázala, že mládě bylo matkou nedostatečně živeno. "Podle všeho šlo o přirozený proces. Matka pozná, když je mládě nějakým způsobem handicapované a nemá předpoklady vyvinout se ve zdravého silného jedince a odstaví ho. Může tak o to dříve opět zabřeznout a porodit jiné zdravé mládě," vysvětluje kurátor primátů. 

Sobota 5. dubna
Richard je na své absolutně rekordní váze za celý svůj pobyt v pražské zoo. Váží úctyhodných 165,1 kg.

Úterý 8. dubna
Bikira jí dobře, ale rozčiluje se a vztekle bouchá na lidi za sklem, protože na ni někteří návštěvníci ťukají, a nejen děti. "Neopětuje to z radosti, ale ze vzteku, rozčiluje ji to. Její údery pěstí do skla jsou vyjádřením útoku. U mláďat je to něco jiného, ta to opravdu dělají proto, že je to baví," vysvětluje kurátor.

Čtvrtek 17. dubna
Do skupiny kotulů jsme připojili poslední zvířata: samici Japonečku a Elfinku s dcerou. A poprvé to vypadá, že samec José se dostává do té správné vůdčí pozice a přebírá nadvládu nad skupinou. Posledního dospívajícího samečka - od samice Hobitky - jsme oddělili den předtím. José přitom bránil celou skupinu a naznačoval útok, což výrazně posílilo jeho pozici ve skupině.

Samec Mandrak, vari bělopásý, byl poprvé vypuštěn do venkovního výběhu.

Pátek 18. dubna
Samice byla tento den naopak smutná. Zřejmě to byla reakce na to, že na rozdíl od samce Mandraka venku nebyla.

Shinda, která se rozhodla, že se dostane ke křehkým jarním olistěným větvím...

Shinda, která se rozhodla, že se dostane ke křehkým olistěným větvím vrby.

Sobota 19. dubna
Shinda vylezla ve výběhu na vzrostlou vrbu, začala z ní lámat větve a házet je ostatním, aby si také užili čerstvé výhonky.

Pondělí 21. dubna
Byl opraven ohradník u výběhu chápanů, který dostal zabrat při loňské povodni. Byli jsme zvědaví, jak se samice Rica, připojená ke skupině v listopadu 2013, bude poprvé chovat venku. Příjemně nás překvapila: sebevědomě vyběhla ven jako první, suverénně lezla po stromech a šplhala po lanech.

Úterý 22. dubna
Roční orangutaní samička Diri je čím dál samostatnější a poměrně častěji je díky tomu k vidění sama v expozici. Zatím většinou v klidnější zadní části a pod dohledem své matky Mawar či staršího bratra Gempy.

Čtvrtek 24. dubna
Gorily opět dostaly své oblíbené čerstvé kopřivy, se kterými si umí poradit, aby nepálily (viz úvodní video). 

Sobota 26. dubna

Během Shindiny říje se s ní Richard pářil opakovaně, podat si ji umí dobře...
Richard pářící Shindu

Shinda je v říji, Richard ji ve venkovním výběhu opakovaně pářil. Jejich páření jsme zaznamenali dvakrát, a to ve 14:30 a v 16 hodin. 

Čtvrtek 1. května
Ven jsme vypustili samici vari bělopásého Faniu. O venkovní výběh se se samcem Mandrakem střídají, dopoledne je její, odpoledne jeho.

Sobota 3. května
Během oběda jsme zvážili gorilího samce Richarda a k naší radosti opět přibral - zapisujeme si tedy jeho nový váhový rekord: 167,1 kg.

Autoři:
  • Nejčtenější

Pohlreichova lest ve Svitavách vyšla. A začalo léčení kuchaře idealisty

Zdeněk Pohlreich zná majitele restaurace U Filipa už z předchozích natáčení Ano, šéfe! a ví, že Filip Albert to s...

VIDEO: Dělají to blbě, ale vůbec o tom nevědí. S Pohlreichem U Václava

Tady je všechno špatně, myslí si Zdeněk Pohlreich, když v převlečení za instalatéra navštíví hostinec U Václava v...

I čivava je pes. Potřebuje socializaci a bez pravidel přeroste přes hlavu

Pro spoustu lidí je kukuč čivavy s velkýma očima roztomilost sama. Hýčkají si ji jako miminko a nemají potřebu ji...

KVÍZ: Mořský jednorožec i vosa bez křídel. Co víte o neznámých zvířatech?

Každý pozná psa a kočku, každý ví, jak vypadá holub nebo lev. Někteří živočichové jsou však trošku opomíjení, málo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Bílý řemeslný chléb, jako se peče ve Francii. Recept podle Aničky

Domácí chléb se škvarky zadělávaný pivem, sladký chléb z vlašských ořechů a smetany, olivový chléb inspirovaný Itálií,...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Chceme mít naše gorily v bezpečí, proto nový pavilon, říká ředitel Bobek

Zoo Praha slavnostně poklepala na základní kámen toužebně očekávaného nového pavilonu goril. Jeho příprava se táhne už...

VIDEO: Vášní gorilího mláděte jsou ve vedru pítko, mlžení i zmrzlina

Horké dny gorilám v pražské zoo zpříjemňují chovatelé jak vodou z hadice, tak mlžením v pavilonu či zamraženým ovocem a...

VIDEO: Tříletý gorilák Ajabu je mistr improvizace. Zabaví se čímkoliv

Tříletý gorilák Ajabu je v tuto chvíli nejmladším gorilím mládětem v pražské zoo. Má sice dva starší bratry,...

VIDEO: Kamba je stále ideální trpělivou tetou všech tří gorilích kluků

Přestože v lednu oslavila již 47. nalezeniny, je samice Kamba z pražské zoo stále opravdu akční gorilí babičkou. Z toho...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...