Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

S březí Kambou chovatelé trénují vyšetření ultrazvukem. Zatím maketou

S pavilonem goril hýbou přípravy na porod čtyřicetileté gorily Kamby. Chovatelé a veterinář ve spolupráci s humánními lékaři nechtějí nic nechat náhodě, takže s Kambou trénují, zatím s maketou, vyšetření ultrazvukem. A v zázemí pavilonu vrcholí přípravy na vybudování improvizovaného operačního sálu.
Kambě už se zřetelně rýsuje těhotenské břicho.

Kambě už se zřetelně rýsuje těhotenské břicho. | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Jaká je v pavilonu goril atmosféra s blížícím se prosincovým porodem Kijivu a poté i porodem Kamby, lze vyčíst z deníku ošetřovatelů.

Čtvrtek 1. 11. 
Dnes jsme oznámili veřejnosti, že je Kamba březí. Pozorovali jsme na ní už delší dobu změny v chování my, ale i lidé mimo zahradu, kteří ji dobře znají. Všichni jsme považovali za nemožné, že by ještě mohla zabřeznout, proto jsme vůbec nevěřili, když podzimní těhotenské testy ukázaly pozitivní výsledek.

Na jednu stranu máme z březosti ohromnou radost. Vždyť Kamba byla a je pro všechna mláďata tak skvělá tetička. Ne nadarmo ji mnoho lidí označuje za gorilu s velkým srdcem. Její osud by se mládětem a předáním genů do evropského chovu úžasně uzavřel. (Více o březosti Kamby čtěte zde.)

Na druhou stranu máme také velký strach. Kambin první (a zatím poslední) porod v roce 2007 nedopadl dobře. Mládě se tehdy rodilo zadníma nohama napřed a porod nepřežilo. V ohrožení života byla i Kamba (více o předchozím porodu zde).

Blížící se porod proto provázejí velké přípravy, které se dotýkají nás, veterináře i samotného pavilonu. Veterinář Roman Vodička je v kontaktu s humánními lékaři a konzultují možnosti, jak by Kambě mohli v případě komplikací pomoci. Situace není snadná, protože s podobnými situacemi nikdo nemá velké zkušenosti. V zázemí pavilonu dokonce vybudujeme provizorní operační sál.

Pátek 2. 11. 
Pokračujeme ve cvičení umělými sondami, které představují ultrazvuk. Kamba má srdeční problémy, které by v případě jejího uspávání znamenaly velké riziko, proto není možné ji vyšetřit v anestezii. Proto se snažíme naučit ji, aby si břicho nechala vyšetřit ultrazvukem při plném vědomí.

Vyšetření probíhá přes mříž. První zkušenost s maketami sondy je taková, jakou jsme předpokládali, Kamba je k sondám nedůvěřivá a bojí se jich. Zatímco holou rukou si břicho nechá dávno prohmatat, sonda je něco nového. Velké štěstí je, že Kamba je klidná a hodná gorila a naši ruku se sondou jen jemně odstrkuje pryč.

Přípravy operačního sálu pro Kambu

"Operační sál vybudujeme v jedné z místností pro chovatele. Místnost vyklidíme a zařídíme ji přístroji nezbytnými pro případ nutného zásahu, například operačními stoly a inkubátorem. Je třeba sehnat další elektrické prodlužovačky a hlavně vyřešit dodávku teplé vody. Z kohoutů teče teplá, my však budeme potřebovat horkou," konstatují ošetřovatelé.

Pondělí 5. 11.
Kambička byla donedávna nějaká smutná, přikládali jsme to únavě a hormonům. V posledních dnech se ale všechno mění. Kamba se pořád šetří, více polehává a odpočívá. Dokonce i dříve milované honičky po pavilonu, během kterých honila Richarda, až dominantní jednadvacetiletý samec těžko popadal dech, si dopřává jen v omezené míře. Dnes oběhne zhruba půl kolečka a jde si orazit.

Na druhou stranu se ale zdá veselejší. Zajímavé je, že honičky často provokuje Bikira. Ostatní samice se k ní připojí a na okamžik proženou Richarda. Bikira nám poslední dobou dělá samou radost. Ještě víc se začlenila do rodiny. Zůstává sice zjevně poslední v hierarchii, ale je vidět, že je celá skupina spokojená. Bikira často vozí Kiburiho na zádech, podívejte se na video:

23. června 2012

Pátek 9. 11.
Kamba s Kijivu, obě březí, nás občas napínají s jídlem. Zrovna Kijivu někdy jí doslova za dva, a dokonce se snaží brát krmení druhým, aby následující den krmení nevěnovala velkou pozornost a jindy milovaná sousta vracela.

Sobota 10. 11.
V poklidu jsme oslavili Richardovy 21. narozeniny. Richard má citlivější žaludek a je trochu nervák, a tak se slavilo v podstatě dietně. Příznivci goril připravili několik menších dortíků z gorilí kaše a oblíbené závěsy z mrkve, okurek a jiné zeleniny.

Od zoo dostal Richard skvělý enrichment: hlavolam z pevných plastových trubek. Ty tvořily číslici 21 a v navrtaných dírách se ukrývaly drobné dobroty. Richard měl z novinky ve výběhu jako obvykle trochu obavy. Sedl si asi dva metry od dárku a čekal, co přijde. Jakmile zjistil, že nic nehrozí, nikoho zbylého ze skupiny nepustil blíž, dokud se sám nenasytil.

Pondělí 12. 11.
Dnes jsme na Kambu vyzkoušeli malý trik. Maketu sondy jsme pomazali medem. Kamba ji nejdřív zaujatě zkoumala prstem, později ji s chutí nacpala do pusy. Okamžitě po slízání medu sice chtěla další, a když nepřicházela, přestala se o maketu zajímat, je to však příjemný pokrok.

Středa 14. 11.
Kambička nám dělá radost. Při dnešním cvičení si maketou sondy nechala kulatící se břicho docela pěkně zkontrolovat. Bez větších potíží nás nechala sondou jezdit přímo po břiše asi 10 vteřin. Musíme vymyslet, aby se nebála ještě gelu, který je při vyšetření skutečnou sondou kvůli hustým chlupům nezbytný.

Neděle 18. 11.
Den proběhl ve znamení velkého vážení. Nebo spíš malého: zvážili se dva nejmenší členové skupiny, Bikira a Kiburi. Zatímco drobná Bikira váží 76,4 kilo, Kiburi roste jako z vody a váha ukázala 15,8 kilo.

Kiburi si pochutnává na vitaminové kouli.

Čtvrtek 22. 11.
Kiburi je poslední dobou také stále samostatnější a stává se z něj pořádný rošťák. Pořád hledá, s kým by si mohl hrát a provádět nejrůznější lumpárny, případně někoho, koho by mohl pozlobit.

Umí se taky naštvat jako opravdu velký gorilák a rozkřičet se tak, až jeho hlas zní celým pavilonem. Když nedostane, co chce, umí pěkně potrápit taky nás chovatele. To potom huhlá, buší do mříží a zkrátka se vzteká tak, až člověk neví, jestli se jeho výlevům smát, nebo se podivovat, kde bere takovou energii.

Autoři:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. ZOO Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Kocour vycítil, že je se mnou zle. Díky němu se rakovina odhalila včas

Že mají zvířata zvláštní schopnosti a odhalí i to, co je mimo lidské chápání, se dávno ví. A o kočkách toto tvrzení...

Jakého psa pořídit, aby vás později účty u veterináře nepřivedly na buben

Každé štěňátko je roztomilé. Je však pravdou, že někteří psi bývají v pozdějším věku nemocnější než jiní. I když to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vymyslela zvláštní způsob recyklace plastu. Dělá z něj vanilku do zmrzliny

Designérka Eleonora Ortolani vytvořila to, co považuje za první jídlo vyrobené z plastového odpadu. V rámci svého...

Zbláznila se do babičkovských květin a pěstuje je na permakulturní farmě

„Káže vodu, pije rosu,“ dalo by se říct o permakulturní designerce Denise Tomáškové. Jenže ona si to zaslouží. Pečuje o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pepa Libický se vrátil ke stavbě tiny housu. Konečně se dostal ke koupelně

Už to vypadalo, že Libickému na Primě před prázdninami došly síly a skončil napínáním stropu. Jenže uvnitř zbývá ještě...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Duni se chystá do Prahy. Mámě Moje je neuvěřitelně podobná, říká Bobek

Návštěvníci Zoo Praha se v září dočkají nejen slavnostního otevření nového pavilonu goril, rovnou se jim představí i...

Z Kamby je padesátnice. Pořád si hraje s puberťáky, jen už ráda odpočívá

Gorilí samice Kamba, která od roku 2005 trvale žije v Zoo Praha, je živoucím mementem smutného osudu goril, jejichž...

V obou pavilonech goril vládne spokojenost, ten nový se otevře ve středu

Pod viničním domkem Sklenářka tři roky vyrůstal největší pavilon v historii Zoo Praha určený nejen pro chovnou skupinu...

V pavilonech goril si oba samci střeží svá království, Richard i Kisumu

Za posledních pár měsíců prošel chov goril v Zoo Praha zcela zásadními změnami. Gorilí skupina, které už by evropský...

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...