Během topné sezony pomůže se suchým vzduchem zvlhčovač, rostliny i větrání

  • 8
Často vás trápí kašel nebo rýma, pálí vás oči, býváte unavení a snadno chytnete kdejaký bacil? Jedním z důvodů může být to, že máte doma příliš suchý vzduch. Časopis Tina přinesl řadu tipů, jak vlhkost vzduchu udržet kolem ideální a nejzdravější padesátky.

Udržováním vlhkosti v ideálním rozmezí 40 až 60 % předejdete možným zdravotním problémům. V suchém vzduchu se navíc lépe šíří viry a bakterie, což není úplně žádoucí.

Ze všeho nejdřív byste měli zjistit, jak na tom doopravdy jste. Optimální vlhkost vzduchu v bytě by se měla pohybovat v rozmezí 40 až 60 procent relativní vlhkosti, ideální je přitom hodnota kolem 50 procent. Vlhkost snadno zjistíte vlhkoměrem, potřebné údaje vám poskytne také běžná domácí meteostanice nebo podobné multifunkční přístroje.

Pro okamžitý efekt si jednoduše pořiďte lahev s rozprašovačem. Naplňte ji pitnou vodou, lepší je teplá nebo vlažná, a několikrát za den rovnoměrně postříkejte okolní vzduch. 

Nejlepšího efektu dosáhnete s jemným rozprašováním, které napodobuje efekt mlhy a vytváří drobounké kapičky, které se velmi rychle rozptýlí do prostoru. Naopak větší a těžší kapky spíš klesají k zemi. Navíc se vsakují do materiálů, takže si dejte pozor především na důležité dokumenty.

Vyzkoušejte květinový zátaras

Pokojové rostliny pomáhají udržovat příjemné klima. V topné sezoně pomáhají zvlčit vzduch v místnosti, současně řada z nich ocení rosení.

Aby vlhkost vzduchu v místnosti stoupla na přijatelnou hodnotu, musí se vzduch obohatit o několik litrů vody. Mokrými ručníky rozprostřenými po radiátorech toho ale dosáhnete jen velmi obtížně. To už je lepší pořídit na radiátory tradiční keramický odpařovač (výparník) v domácích potřebách.

Zajímavé řešení nabízí květinová stěna. Rostliny účinně zachytí prach i alergeny, zvlhčí vzduch a navíc vypadají hezky. Ale třeba pro člověka, který je alergický na plísně, to není právě nejvhodnější řešení. V takovém případě je mnohem lepší pořídit si nějaký kvalitní zvlhčovač vzduchu.

Vhodný zvlhčovač vám vlhkost vzduchu ohlídá i během vašeho spánku.

Vyberte si vhodný typ přístroje a pečujte o čistotu vody

Ultrazvukové přístroje mění vodu na mikroskopické kapičky, které jsou vyfukovány do vzduchu a vytvářejí jemnou rovnoměrnou mlhu. Výhodou je malá hlučnost a nízká spotřeba. 

Další typ zvlhčovače funguje na principu teplé páry, která se v ochlazovací komoře mísí se vzduchem a poté vychází ven. Tento typ přístroje ničí bakterie, zvyšuje teplotu v místnosti a spotřebuje víc energie. Existují i  studené zvlhčovače, ve kterých se nasátý vzduch smíchá s vodní párou. 

Přístroj postavte na rovné místo tak, aby kolem něj dostatečně proudil vzduch. Ne blízko k nábytku, obrazům či dalším předmětům citlivým na vlhkost. Zvlhčovač dosahuje maximálního účinku v uzavřené místnosti, pozor tedy i na průvan, otevřená okna či dveře.

Funkčnost přístroje může snížit vodní kámen, dbejte také na čistotu vody v nádrži, která by měla být při každém zapnutí přístroje čistá. V dlouho stojící vodě se totiž množí bakterie, které by se pak mohly odpařovat do vzduchu.

Vzduch v místnosti zvlhčí i pokojové fontánky, navíc lze do vody přidat i přírodní éterický olej.

Svůj smysl mají i fontánky a pára z hrnce či koupelny

Do vody ve velkém hrnci vložte sušený lipový květ nebo květ černého bezu a krátce je povařte. Tím si zvlhčíte a příjemně provoníte vzduch. Můžete vyzkoušet i hřebíček nebo badyán. 

Zajímavě působí také zvlhčovadla ve tvaru fontánek či různé dekorativní mlhovače, případně i akvárium s rybičkami. Zvlhčí vzduch a velmi pěkně vypadají. 

Dopřáli jste si právě relaxační horkou lázeň? Nechte dveře od koupelny otevřené, aby ven proniklo co největší množství páry.

Větrejte krátce a hlavně po dešti či sněžení

Jednou za čas pořádně vyvětrejte (na krátkou dobu pořádně otevřete okno), aby se vyměnil suchý vzduch v místnosti s čistým a vlhčím vzduchem venku. Je lepší větrat kratší dobu a intenzivněji. 

Vlhkost v ovzduší kolísá podle počasí i teploty. Nejvíc vlhkosti získáte větráním po dešti nebo po sněhové chumelenici. Naopak vzduch za okny je nejsušší, pokud mrzne a fouká silný vítr. 

Máte nová dobře utěsněná okna? Větrejte častěji. Starými okny sice uniká víc tepla, ale zároveň jimi dovnitř průběžně proudí víc kyslíku.

Jako první pomoc při suchém vzduchu v bytě pomůže i obyčejný rozprašovač.