Žraloka na botě měl už určitě každý. Stejně tak i chemoprén, kaučukové lepidlo, najde doma téměř každý. Přesto se jen málokomu podaří v domácích podmínkách botu slepit. "Může za to hlavně netrpělivost. Jen málokdo si dá práci s dokonalým vyčištěním lepeného povrchu, často lidi lepí boty, které jsou zaprášené, od bláta a písku nebo vlhké," připomíná expert na lepidla David Fríbert ze společnosti Henkel.
na malého žralůčka |
Upozorňuje také, že kaučuková lepidla (chemoprény) jsou vhodná na větší lepené plochy. "Alespoň pět centimetrů čtverečních. Na malé defekty, jako je lehce odchlípnutý svršek na špičce boty nebo odlepený pásek na sandálu, bych spíš použil vteřinové lepidlo, nejraději ve formě gelu, který lépe přemostí drobné nerovnosti a nevsakuje se tak rychle do porézního podkladu, třeba u kůže," doporučuje.
U podobných problematických oprav jde opravdu ale spíš o nouzovku. Uvolněný pásek je velmi namáhaná součást boty, možná vám vydrží další dva nebo tři měsíce, spíš oddálí nákup nové obuvi.
Žralok krok za krokem
Chemoprénová lepidla v podstatě obsahují kaučuk s rozpouštědlem. Klasická chemoprénová lepidla mají béžovou barvu, do některých lepidel se přidávají i polyuretany, pak lepidla bývají transparentní. Polyuretany také zlepšují lepivost.Acetonem nebo lihem očistěte lepené plochy. Buď sprejem, anebo alespoň třeba namočeným ubrouskem. Ideální by bylo očistit je před tím i mechanicky smirkovým papírem, to ale v praxi není vždy možné - do spáry se jen těžce dostává.
Na obě lepené plochy naneste lepidlo, zvláště u porézních materiálů nešetřete.
Špachtlí rozetřete lepidlo po celé lepené ploše. Pak několikrát obě plochy k sobě přitiskněte, aby se lepidlo dobře rozlilo a dostalo se i tam, kam jste se s tubou nedostali. Tam, kde bylo lepidla málo, naneste další vrstvu.
Následuje nejdůležitější krok: je třeba nechat lepidlo zavadnout. Během této doby se z kaučuku vypaří rozpouštědlo. V průměru se uvádí doba 10-15 minut, záleží na teplotě místnosti, kde budete lepit. Po zavadnutí už vrstva nesmí lepit. Před lepením od sebe plochy odtáhněte, třeba párátkem anebo třeba i tubou s lepidlem, jako jsme to udělali my.
Po zavadnutí plochy spojte. Stačí krátce, ale hodně silně přitisknout. Síla stisku je u kontaktních lepidel podstatnější než doba fixování ploch jedna k druhé. Podle charakteru "rány" spoj tímto způsobem stlačte i zevnitř boty.
Boty jsou křivé a neforemné, svršek navíc většinou "táhne" jinak než podrážka. Proto se vyplatí oba povrchy k sobě spojit textilní páskou.
Po krátké chvíli má sice spoj pevnost kolem 80 %, pro jistotu se ale vyplatí počkat alespoň 24 hodin do úplného vytvrzení. Čím zatěžovanější spoj, tím delší časovou rezervu si nechte.
Na prasklou podrážku platí flexibilní lepidlo
Pokud praskne napříč podrážka, je to průšvih a opravu lze brát jen jako nouzové řešení. Stává se to hlavně u levných bot a je známkou toho, že v konstrukci boty nebylo něco v pořádku. Anebo jsou už boty tak staré, že materiál praskl vlivem stárnutí materiálu, UV záření či povětrnostních podmínek.
Na podobnou opravu chemoprénová lepidla nezaberou, lepená plocha je příliš malá, vteřinová lepidla zase nemají dostatečnou pružnost, aby mohla odolat namáhanému spoji. Vyzkoušeli jsme proto lepidlo pro opravy Repair Extreme vyrobené technologií Flextec, která se používá i u stavebních lepidel, kde je požadavek na vysokou pružnost.
Cílem bylo vyrobit "můstek" mezi oběma povrchy, který by mohl alespoň nouzově obě části podrážky spojit.
O co byla lepená plocha menší, o to víc jsme si dali záležet na dokonalém vyčištění.
Do mezery jsme nanesli silnější "housenku" lepidla. Po vrácení podrážky do původního tvaru by mělo lepidlo zaplnit veškerý prostor praskliny. Je ho zapotřebí více, protože lepené plochy se nesmí úplně dotýkat - lepidlo nepatří mezi kontaktní a potřebuje prostor pro vytvrzení.
Vytvořili jsme tak mezi lepenými plochami prostor, který jsme vyplnili novým flexibilním materiálem. Toto lepidlo nechte schnout alespoň dva dny. Abychom zachovali mezeru mezi lepenými plochami, opět jsme podrážku zafixovali páskou.
další TIP pro lepení podrážky
Hodí se proto pro opravu podešví, lze s ním doplnit chybějící kus běhounu podešve. Po smíchání s křemičitým pískem vytvoří protiskluznou vrstvu. Lze s ním lepit a celkově restaurovat i gumové pásy na svršku trekkingové a lezecké obuvi. Zavadne za 2-4 hodiny, polymeruje do plné konstrukční pevnosti za 24-36 hodin. Jako urychlovač lze použít COTOL 240, resp. COTOL 240 HV. |