Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Kam s krabicemi? Vznikla mapa míst, kam přinést použité obaly a výplně

Přijde vám pár balíčků a najednou se doma nakupí několik krabic, nafukovací sáčky a jiné výplně. Co s nimi, když v kontejneru není místo a obaly ještě mohou posloužit? Darujte je přes Facebookové skupiny nebo je odneste do desítek e-shopů po Česku, které posílají zásilky v použitých obalech.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

E-shopy posílají stále více zásilek a zejména před Vánocemi shánějí obalové materiály. Nakupujícím zákazníkům naopak vadí přeplněné modré kontejnery a vyhazování zachovalých krabic, které by ještě mohly posloužit. 

Proto vznikají mapy obchodů, které je přijímají. Například aplikace KAMsNIM.cz, která funguje jako vyhledávač všech kontejnerů a odběrných míst pro jakýkoliv typ odpadu od léků po pneumatiky. Stačí tu vyhledat heslo „kartonové krabice“ a mapa vám najde nejbližší odběrné místo včetně upřesnění velikostí krabice nebo výplně.

Dosud se zapojilo 70 míst a ozývají se další, která ráda využijí krabice či výplně. Po dohodě přijímají krabice různých velikostí, papírové nebo plastové výplně. 

Některé e-shopy hledají jen menší rozměry balíčků, ať už kvůli velikosti skladu nebo typu zboží. Velké obchody (například Tierra Verde nebo Econea) dokonce nabízejí vyzvednutí krabic přímo u vás, pokud jich vlastníte více než 50 kusů.

Obchod ušetří, zákazník je spokojený

Mezi zapojené e-shopy, které odebírají obaly, patří například web svetcukraru.cz. Majitelé se rozhodli, že se obejdou bez krabic s vlastním logem a dají raději přednost balení zásilek do použitých obalů. 

Krabice vyzvedávají u nasmlouvaných firem, které by jinak tento typ obalu vyhodily. Místo výplní používají skartované reklamní letáky ze supermarketů. Takto zabalené zásilky ušetří obchodu peníze za obalový materiál, zároveň snižuje emisní stopu a dává zákazníkovi najevo, že smýšlí ekologicky.

Znovupoužití krabic je atraktivní zejména pro malé prodejce, pro které je pořízení nového obalového materiálu velkou investicí. Dále se zapojují e-shopy, které se zaměřují na ekologické produkty a pro jejich zákazníky je klíčová péče o životní prostředí. 

Obchody tak znovupoužitým materiálem šetří peníze i přírodu, zároveň posilují mezi cílovou skupinou, která má zájem o ochranu životního prostředí. E-shopy přijímají použitý obalový materiál celoročně, největší odbyt však nastává právě od listopadu do prosince.

8. května 2019

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Mapa bezobalových nákupů

Podobným projektem je také Bezodpadová mapa Reduca. Autorka Martina Sumbalová začala psát blog v lednu 2017, aby zde sdílela tipy a postřehy během cesty k bezobalovému životu. 

Mimo jiné se jí nelíbila velká spotřeba obalových materiálů – sama měla doma několik krabic z hromadných objednávek. Proto oslovila e-shopy, u kterých předpokládala zájem o použité krabice. Vznikl tak článek „V záplavě kartonu“ se seznamem odběrných míst pro obaly, který dodnes aktualizuje.

„K obalovému materiálu bychom neměli nepřistupovat jako k odpadu, ale naopak ho využívat, dokud to jde,“ říká Sumbalová. Časem na blogu založila mapu, která dnes funguje jako neoficiální mapa všech nadšenců zero-waste. 

Kromě míst, kam můžete přivézt krabice a výplně, tu najdete adresy všech bezobalových obchodů v Česku a místa, kde podporují (nebo alespoň neodmítají) prodej potravin do vlastního obalu. Odběrná místa může do mapy přidat kdokoliv, i samy e-shopy.

Popelnice pro výplně

Kartonové krabice se dají snadno složit a odnést, mnohem hůř se manipuluje s papírovými a plastovými výplněmi. Jednak není vždycky jasné, do kterého kontejneru patří – například některá zelená esíčka připomínají polystyren, ale jsou vyrobená ze škrobu. 

Proto vznikl projekt Planeta našim dětem, který zavádí pro obyvatele speciální popelnice na výplňové materiály. Ty pak dováží nasmlouvaným odběratelům, kteří je využívají k opětovnému rozesílání.

‚„V tuto chvíli máme popelnici v Choceradech, v Senohrabech a dvě popelnice ve Zbýšově u Brna,“ říká autorka projektu Barbora Janková.

„Od prosince bude nově umístěna v Českém Brodě a jednáme s dalšími pěti obcemi. Máme více odběratelů, takže se chceme rozšiřovat a nacházet nová místa k umístění popelnic. Složené krabice vybíráme od března tohoto roku.“

Kam s taškami z online supermarketů?

Pandemie letos naučila nakupovat potraviny přes internet i ty, kteří dříve dávali přednost kamenným obchodům. Proto se modré kontejnery v Praze a Brně bohatě plní ještě jedním typem odpadu: papírovými taškami, ve kterých kurýři přivážejí potraviny zákazníkům. 

Největší dovozci Rohlik.cz a Košík.cz sice odebírají tašky zpět při dalším nákupu, ale kvůli hygienickým předpisům je už nepoužívají k opětovnému balení. Vyzývají tedy zákazníky, aby papírové tašky znovu využili sami, ať už na vyrábění nebo balení vánočních dárků či balíčků. 

Nabízí se proto prostor pro další e-shopy, které by mohly odebírat tašky k balení zásilek. Tašky zatím odebírá minimum obchodů, mezi prvními například pražský obchod Pod 7 kilo, prodávající potřeby pro cestovatele.

27. června 2020

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Když obal není odpad

O přebytečné obaly mají zájem nejen e-shopy. Na předání se můžete dohodnout také ve facebookové skupině Obal není odpad

Téměř tři tisíce lidí si tu vyměňuje krabice, dózy nebo sklenice, existují už také menší lokální skupiny. Využití obalů se meze nekladou, zadarmo tu najdete vhodné velikosti obalů, které se mohou hodit od výroby kosmetiky po uskladnění potravin.

Autoři:
  • Nejčtenější

Robotický vysavač jako špeh v domácnosti. Hackeři nepotřebují ani mikrofony

Robotické vysavače by mohly umožnit hackerům vzdáleně poslouchat rozhovory v domácnosti, přestože nejsou vybaveny...

Hovězí plec musí být úplně měkká, jinak se nedá jíst, radí Pohlreich

Zdeněk Pohlreich se v dalším dílu pořadu Šéfem za pár minut zaměřil hovězí plec. To je partie výborného prorostlého...

Při zateplení fasády existují finty, které prodlužují její životnost

V dalším díle stavebního seriálu Fachmani, sledujícího rekonstrukci staršího domu krok za krokem, se začalo se...

Rekordman snědl 13 papriček, které by jiného zabily. A měl chuť na další

Osmačtyřicetiletý Radim Řehůřek z Radošova na Vysočině vytvořil v Pelhřimově nový český rekord v pojídání extrémně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maršálek: Praha dopadla, jak si zasloužila. Je krátkozraké spoléhat na turisty

Premium Za uplynulých dvanáct měsíců kromě porotcování v mimořádně úspěšném pořadu České televize Peče celá země stihl vydat...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Stavba nemusí v zimě utichnout. Jen to chce lépe plánovat

Snad každý stavebník se snaží stihnout hrubou stavbu před zimou. Mnoho prací se totiž při nižších teplotách nedá dělat....

Hovězí plec musí být úplně měkká, jinak se nedá jíst, radí Pohlreich

Zdeněk Pohlreich se v dalším dílu pořadu Šéfem za pár minut zaměřil hovězí plec. To je partie výborného prorostlého...

Kam s krabicemi? Vznikla mapa míst, kam přinést použité obaly a výplně

Přijde vám pár balíčků a najednou se doma nakupí několik krabic, nafukovací sáčky a jiné výplně. Co s nimi, když v...

Maršálek: Praha dopadla, jak si zasloužila. Je krátkozraké spoléhat na turisty

Premium Za uplynulých dvanáct měsíců kromě porotcování v mimořádně úspěšném pořadu České televize Peče celá země stihl vydat...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....