Na začátku krize vznikla panika a lidé začali vykupovat obchody.

Na začátku krize vznikla panika a lidé začali vykupovat obchody. | foto: Jan MaturaiDNES.cz

Naučte se jednoduchá zdravá jídla ze zásob, které jste zbytečně nakoupili

  • 17
Také jste si nakoupili do zásoby spoustu jídla a teď nevíte, co s ním dělat? Hlavní je správné skladování, aby vydrželo co nejdéle a v dobré kvalitě. A co z něj uvařit? Inspiraci přináší týdeník 5plus2.

Také jste si v přípravě na karanténu zásobili lednici a spižírnu tak, že vánoční nákupy jsou proti tomu drobnou zastávkou v obchodě? Pak vězte, že leckteré potravině neprodloužíte životnost „na horší časy“ ani tím, že ji strčíte do lednice.

Mouka, rýže, těstoviny, luštěniny, konzervy. V uplynulých týdnech byla po tomto zboží v českých obchodech enormní sháňka. Správně uskladněné vydrží v domácích podmínkách tyto potraviny bez problémů měsíce, některé dokonce i roky, aniž bychom se museli bát je pozřít.

Pokud ovšem jde o čerstvé ovoce a zeleninu, možnosti skladování jsou značně omezené. V případě ovoce – a zvláště toho tropického, to platí dvojnásob, protože pár dní navíc nezajistí ani lednička.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Chlad plody nechrání, ale může je poškodit. Slupka začne dříve hnědnout, měknout a plesnivět. Například minimální skladovací teplota banánů, než dojde k jejich poškození, je 12 až 13 stupňů Celsia, u citronů dokonce 14 stupňů.

Zvláštní problém nastává u jahod, ty totiž v lednici sice vydrží déle vypadat lákavě, ale vytrácí se důvod, proč jsme si je koupili. Ztrácí totiž množství antioxidantů. Jinými slovy, vydrží déle, ale tělu poskytnou méně.

Jak tedy na ovoce a zeleninu? Brambory je nejlepší uložit do prodyšného, ideálně papírového sáčku do temného kouta bytu. Stinné místo nejlépe na balkoně vyhovuje zase jablkům. Důležité je proudění vzduchu, i když ani lednice jim příliš nevadí.

Tropické ovoce si senzorické vlastnosti zachová nejlépe v pokojové teplotě, stejně jako jahody či bylinky, které stačí dát do vody. Naopak do chladničky mohou zamířit hrušky, hrozny, broskve nebo mrkev.

Mrazák masu neprospěje

V mrazničkách začíná být chaos,

Jednoduché to není ani se skladováním masa. Respektive přijde na to, jak moc vám záleží na chuti. Naplnit si v současnosti mrazák masem dost možná napadlo spoustu lidí. „Z hlediska mikrobiologického můžeme skladovat zmrazené maso téměř neomezeně, protože při mrazírenských teplotách -18 stupňů Celsia a méně je zastaven růst mikroorganizmů,“ uvádí Jana Dostálová z Fóra zdravé výživy.

Mrazem však dochází k procesu žluknutí tuku, a to zejména u tučnějšího masa včetně ryb. Kvůli odparu vody se také mění vzhled.

Zvětšují se i krystalky ledu, které pak způsobují větší ztrátu tekutiny při rozmrazení. To vše jsou důvody, proč maso po rozmrazení zkrátka nechutná stejně dobře jako čerstvé.

Zdravé recepty ze „železných zásob“

Čočkový salát s paprikou a vlašskými ořechy

Čočka je univerzální. Můžete do ní vmíchat třeba i houby.

Potřebujeme: 250 g červené čočky, 500 ml zeleninového vývaru, 2 ml olivového oleje, 50 g žluté cibule, 85 g papriky červené, 35 g vlašských ořechů, 1 lžičku vinného octa, sůl, pepř, třtinový cukr.

Postup: Přebranou čočku uvaříme v zeleninovém vývaru doměkka, ještě teplou ji dáme do misky, vmícháme do ní olej, cibulku a nadrobno nakrájenou červenou papriku. Na zálivku vyšleháme dohromady ocet, cukr, sůl, pepř s trochou vody a vmícháme do čočky. Na konec přidáme opražené vlašské ořechy. Necháme vychladnout a můžeme podávat.

Salát z divoké rýže s tuňákem

Salát z divoké rýže s tuňákem

Potřebujeme: 240 g celozrnné rýže, 200 g čerstvých nebo mražených fazolek, 2 konzervy tuňáka v olivovém oleji, 1 červenou papriku, 200 g cherry rajčátek, 3 jarní cibulky, 4 větvičky hladkolisté petrželky, 100 g zelených oliv.

Dresink: 1 citron, 3 lžíce olivového oleje, sůl.

Postup: Rýži uvaříme, propláchneme a vsypeme do velké mísy. Fazolky povaříme asi minutu a poté opakujeme stejný postup jako u rýže.

Nakrájíme je na kousky a přidáme do mísy. Následně přimícháme tuňáka, nakrájenou papriku, rajčata, jarní cibulku, petrželku a olivy.

V malé misce smícháme šťávu z citronu, olivový olej a podle chuti přisolíme. Přidáme dresink a promícháme. 

Klasický recept na holandskou omáčku – základ mnoha jídel

Holandská omáčka je nedílnou součástí podávání chřestu, jehož sezona právě začala.

Není z kategorie snadných. Zjednodušená varianta přípravy s tyčovým mixérem však méně zkušeným kuchařům ušetří nervy a výsledek stojí za to.

Potřebujeme: 125 g másla, 2 žloutky, 2 lžíce citronové šťávy, lžíci vody, sůl, pepř.

Postup: Máslo rozpustíme v rendlíku. Teplota by měla být okolo 100 °C. Do nádoby k tyčovému mixéru přidáme citronovou šťávu, vodu, žloutky a trochu soli a pepře.

Na dno nádoby dáme hlavici mixéru, zapneme a krátce žloutky rozmixujeme. Pak tenkým pramínkem postupně zašleháme všechno rozpuštěné máslo, ne však zbytečně dlouho. Omáčka zesvětlá a zhoustne. Pak už jen dochutíme.

Holandská omáčka je základ pro řadu dalších. Přidejte šťávu z červených pomerančů a máte maltézskou omáčku. Další možnost je přidat nasekanou šalotku a estragon. Vznikne tak béarnská omáčka.

12. dubna 2017