Klasické žárovičky dnes střídají ledkové řetězy.

Klasické žárovičky dnes střídají ledkové řetězy. | foto: Marek Burza

Klasické žárovičky na vánoční řetěz už téměř neseženete. Vládne LED

  • 46
Pokud jste právě zjistili, že vánoční žárovičky od loňska nějakou záhadou přestaly svítit, dost možná máte s jejich oživováním smůlu. Náhradní žárovky už seženete jen stěží.

Obtelefonovali jsme několik velkoobchodů s elektrem a vánočními potřebami, obešli hobbymarkety a dočkali se záporné odpovědi: „Zkuste nějaké klasické kamenné elektro, kde možná mají nějaké zásoby z minulých let.“

Je otázka, kolik máte podobných provozoven v okolí a zda máte ještě dost dovolené, kterou můžete strávit sháněním náhradní žárovičky. Například ta na obrázku má miňonkový závit E14 a je určena na 12 voltů s výkonem čtyři watty. Často mívají vánoční žárovky i závit E10. Větší úspěch byste zaznamenali při hledání na internetu, ovšem dva dny před Štědrým dnem už vám zboží zřejmě nikdo nedodá.

Možná snaha o oživení vánočního světelného řetězu skončí tak, že rezignujete a koupíte nový. Brzy zjistíte, že v obchodech mají výhradně LED provedení. Dříve mívaly řetězy například 20 žároviček a délku vodiče takovou, aby bylo možné „opásat“ celý stromeček. Dnes se ledky zapojují hodně hustě k sobě, takže světelný řetěz připomíná spíš výzdobu z obchodního domu. Na pěti- nebo sedmimetrový řetěz se vejde alespoň 50 až 100 led diod, takže stromeček pak připomíná spíše silvestrovskou diskotéku.

Když už budete vybírat nový řetěz, pozor na modely, které jsou zapojené sériově, jako to bylo u dřívějších klasických žároviček. Tyto „mezimodely“ jsou stejné, jen je místo žárovičky použita led dioda. To znamená, že když přestane fungovat jedna, přestane svítit celý řetěz. I když je ta pravděpodobnost v případě LED technologie podstatně menší.

V balení bývá několik náhradních žárovek, ale zkuste u padesáti nebo sta ledek brát jednu po druhé a vyměňovat za novou, dokud nenajdete tu pokaženou. Jak typicky vypadají tyto žárovičky, najdete ve fotogalerii. Lze je vyndat z objímky. Pokud někde v hobbymarketu budou mít takový řetěz rozsvícený, vyzkoušejte si to v praxi.

Některé modely řetězů mají diody zalisované a s výměnou se nepočítá. Takové řetězy se poznají také tak, že od světýlka ke světýlku nevede jediný vodič, ale spletený svazek. Diody jsou zapojené paralelně. Když tedy vypoví službu jedna dioda, řetěz zůstane i nadále svítit a že zhasla jedna ze sta, si asi ani nevšimnete.

Tyto řetězy také mívají zdroj, protože se 230 V ze sítě převádí na nízké napětí, obvykle 24 nebo 12 voltů. Některé modely také nabízejí efekty různého blikání či stmívání. V poslední době se začíná prosazovat i trend napájení z tužkových baterií, což je umožněno mizivou spotřebou. Tyto řetězy se hodně často používají i jako dekorace tam, kdy by přívodní silová šňůra působila rušivě.