Nepodceňujte naše mírné zimy a naučte se zamrzlým zámkům předcházet. I když zdánlivě u nás teploty klesají jen těsně pod bod mrazu, párkrát za rok přijde i pořádný „samec“, zvlášť ve výše položených oblastech.
Kvalitní zámek nezamrzá
Chcete si ulehčit starosti se zamrzlým zámkem? Myslete na to už při jeho výběru. Správně zvolený zámek totiž nezamrzne a hravě si poradí i s výkyvy počasí, které naše zima přináší – ať už je to vlhko nebo prudké střídání teplot.
Jestliže vybíráte zámkovou vložku do vchodových dveří, na vrata, garáž nebo třeba zahradní domek, vždy volte takovou, která je určena do extrémních podmínek a zvládne jak mráz, tak třeba letní prašnost.
Před zimou namažte všechny zámky a vložky. Mráz a vlhko jim nesvědčí |
„V obchodě poradí prodavač, na internetu se můžeme orientovat podle piktogramu. Zámek by měl být certifikovaný pro venkovní použití a splňovat ideálně aspoň třetí třídu odolnosti, aby nejen nezamrzl, ale také zbrzdil pokusy zlodějů,“ doplňuje Petr Neuvirt ze společnosti Tokoz. Když už nenajdete piktogram (většinou popisuje jen odolnost proti odvrtání nebo bumpingu), hledejte v popisu výrobku.
VIDEO: Pomocí bumpingu se vám zloděj dostane do bytu za pár vteřin |
Údržba se vám vrátí
Ani ten nejkvalitnější zámek není zcela bezúdržbový. Nebojte se, není nutné ho každý týden promazávat. Ale aspoň dvakrát do roka byste si čas na drobnou údržbu najít měli.
Všechny zámky očistěte a promažte mazivem, které je na ně přímo určené, a samozřejmě spolu s tím prověřte, že se nezasekávají nebo nejsou zrezlé. Pozor dejte především na starší a dosluhující zámky.
Jakmile se mechanismus jednou zasekne, je víc než pravděpodobné, že je poškozený a problém se bude opakovat. Takový zámek co nejdřív vyměňte. V rámci údržby nezapomeňte ani na zámky na závorách, petlicích nebo vratech a bránách.
Jak si poradit se zamrzlým zámkem
Dočkali jste se překvapení v podobě zamrzlého zámku? První rada zní – nepanikařte, a to ani když spěcháte do práce nebo stojíte zmrzlí před zamčenou chalupou.
Nejdřív zkuste, zda se dovnitř nedostanete jinak – třeba zadním či bočním vchodem. Pokud jiná cesta není možná, bude třeba zámek rozmrazit. A tady přichází řada úskalí – především v podobě „zaručených“ internetových rad, které mohou mechanismus trvale poškodit.
„Zámek je třeba rozmrazovat zvolna, protože teplotní šok mu nesvědčí. Pokud máme po ruce fén, můžeme zkusit zámek zvolna nahřát a poté použít mazivo na zámky, které umí i rozmrazovat.
Žádnou horkou vodu, rozpouštědla ani olejová mazadla. Jak na zamrzlý zámek |
Ideální je vozit ho s sebou v autě pro případ krize – třeba když nám zamrzne zámek na vratech nebo dřevníku.
Co byste se zamrzlým zámkem rozhodně zkoušet neměli?
Horká voda: Zámek se rychle zahřeje a prudký teplotní šok ho může poničit. Voda navíc opět rychle namrzá.
Rozpouštědlo: Rozpouštědla, která nejsou určena přímo na zámky, mohou mechanismus poškodit. A spolu s ním třeba i dveře.
Nahřívání klíče: Klíč není stavěný na vysoké teploty a může se nevratně poškodit.