Prvním krokem k tomu, aby vaše zámky zvládly zimu bez úhony, je jejich výběr. Pokud totiž vystavíte zimě a vlhku mechanismus, který není od výrobce přímo určen do extrémních podmínek, zamrznutí se pravděpodobně nevyhnete.
Druhou věcí je pak pravidelná údržba, která umí životnost zámku prodloužit. Nejde přitom o nic složitého – stačí přibližně dvakrát do roka všechny domácí zámky promazat a zkontrolovat jejich funkčnost.
K údržbě je třeba využít maziva, která jsou na zámky přímo určená. Pokud sáhneme po agresivnějších rozpouštědlech nebo přípravcích na bázi oleje, může se stát, že se zámkový mechanismus poškodí či ucpe nečistotami.
Odmrazujte šetrně
Zamrzlý zámek vždy potrápí. A samozřejmě většinou ve chvíli, kdy se to hodí úplně nejmíň. Třeba v sedm ráno, když potřebujete naskládat rodinu do auta a zámek vás nechce pustit. Nebo po příjezdu na chalupu, když zjistíte, že kůlna se dřevem na topení se kvůli mrazu stala nedobytnou tvrzí.
Žádnou horkou vodu, rozpouštědla ani olejová mazadla. Jak na zamrzlý zámek |
Jak na rozmrazení? Pomalu. Zahřívejte zámek postupně – využít můžete třeba fén. Držte fén na střední teplotě a zaměřte se na zámek. Problém spočívá v tom, že fén v 90 procentech případů určitě nebudete mít právě po ruce.
„Je jasné, že tváří v tvář zamrzlému zámku se drtivá většina lidí impulzivně snaží o co nejrychlejší rozmrazení. Na řadu tak často přichází horká voda. Ta ale nese riziko, že by mohla v zámku zůstat a zase zamrznout,“ upozorňuje specialista Petr Neuvirt ze společnosti Tokoz.
Často doporučovaná vřelá voda by pak mohla fungovat možná spíš u visacího zámku někde u kůlny, do které se marně snažíte dostat, ovšem ne vroucí, jen teplá, aby v materiálu nedocházelo k teplotnímu šoku. Navíc zámek lze vzít domů a nechat pomalu a šetrně vyschnout.
Čemu dalšímu se při odmrazování vyhnout? S dveřmi nelomcujte, nesnažte se zamrzlý zámek odemknout silou, abyste v něm nezalomili klíč.
Kromě horké vody se vyhněte i agresivním rozpouštědlům – mohou poničit jak zámek, tak i samotné dveře. Mezi „zaručenými“ tipy se často objevuje také nahřátí klíče – opět nejde o vhodný postup, protože klíči vysoké teploty rozhodně nesvědčí.
Speciální maziva jako prevence
Ta umějí zámek namazat, vyčistit i rozmrazit. Fungují na bázi ethanolové směsi s glycerinovými aditivy a lze ho použít do teploty až –30 °C.
Aplikace je jednoduchá, roztok stačí nastříkat do otvoru zámku a nechat působit účinnou látku. Během několika sekund tak snadno zámek odmrazíte nebo ho preventivně ošetříte.
Nejčastější chyba? Mnoho lidí si sprej koupí v jediném exempláři a nechá ho ve schránce automobilu „pro sichr“. Jenže v zamrzlém autě mu pak k ničemu není. Je tudíž dobré mít dvě nádobky: jednu doma, druhou v autě. Budete tak mít přípravek vždy po ruce a zamrzlý zámek už vám ranní cestu do práce ani víkend na chatě nezkomplikuje.
Neotevřete dveře u auta?
Nechceme lézt do zelí kolegům z magazínu Auto, ale s mrazem to stejně i tak souvisí. Určitě se s nimi shodneme v tom, že tady nejvíc platí prevence.
Přimrzání dveří hrozí nejčastěji, když se střídají teploty: jeden den je vlhko a prší, druhý den klesne teplota pod bod mrazu, s autem se několik dní nejelo.
Zima začíná, připravte na ni sebe i auto |
Ošetření gumového těsnění dveří je otázkou pár minut. Bývá na bázi silikonu a nepůsobí jen jako ochrana proti zamrzání, ale jako renovační prostředek. Čím víc se budete o těsnění starat, tím méně problémů s ním budete prožívat. Pravidelně je otírejte a kontrolujte, zda není poškozené.
Pokud je to možné, parkujte auto na chráněném místě, například v garáži nebo pod přístřeškem, aby se minimalizoval kontakt s vlhkostí a mrazem. To se ovšem těžko poradí někomu, kdo bydlí na panelovém sídlišti a je rád, že nějaké to místečko vůbec uloví.