PORADNA: Bojím se, že si zabouchnu dveře. Existuje řešení?

aktualizováno 
Čtenářka Jana bydlí v pronájmu a má jen jednu soupravu klíčů od bytu. Tak trochu trpí fóbií, že vyjde na chodbu, dveře se průvanem zabouchnou a ona zůstane na chodbě bez klíčů a bez pomoci. Ptá se, zda neexistuje zámek, který by podobnému nechtěnému zabouchnutí zamezil.

Problémy s klíči jsou nejen problémem žen. | foto: Profimedia.cz

„Přiznávám, že jsem docela roztržitá a někdy jen tak na minutku vyběhnu ven s košem a nechám dveře jen tak dovřené. Snažím se, abych měla klíče vždy s sebou, ale co víte. Pak mám vždycky hrůzu, co by se stalo, kdyby se dveře třeba průvanem zavřely a já neměla klíče u sebe,“ popisuje.

Fotogalerie

„Paní si nezvolila příliš snadné zadání. Pokud vím, je u nás jenom jediný výrobce, který vyrábí podobný zámek, ale ani ten podle mě nepředstavuje příliš optimální řešení,“ vysvětluje Daniel Weisskopf ze společnosti Danweiss, která se věnuje prodeji a montáži zámků a klíčových systémů. Problém spočívá v tom, že speciální zadlabávací zámek se vyrábí jen v jediném rozměru, rozteč 90 a hloubka 80 milimetrů. 

„Ne do každých dveří to můžete namontovat. Ale princip je jednoduchý. Spočívá v tom, že vyměníte běžnou střelku, která je zkosená, se kterou lehce dveře zaklapnete, za střelku ve tvaru kvádru, která se o dveře zarazí, takže se pak nemůžou zabouchnout,“ vysvětluje. Před každým zavřením dveří tak musíte strčit klíč do zámku a otočit s ním, abyste zavřeli. Tím zároveň máte jistotu, že klíče máte při sobě,“ říká odborník.

Problém je navíc v tom, že novou střelku nelze jednoduše zaměnit za novou u každého zámku. Už dávno nefunguje jakákoliv normalizace, která by to umožňovala. Každý výrobce používá svůj systém. 

Takže když do zadlabání bude pasovat zámek Rostex, který výměnu umožňuje a kvádrovou střelku nabízí v základním balení, není to problém. Jen se uvolní zkosená střelka upevněná šroubem a vymění za jinou. „Jenže jiní výrobci to mají udělané jinak, často bývají například zalisované,“ upozorňuje Weisskopf.

Jenže to podle něj není vše. Tím, že nová střelka naráží „natvrdo“ do zárubní, dochází hlavně v panelových domech, kde bývají zárubně vyrobené z tenčího materiálu, k tomu, že se oblast otvorů kolem zamykání kvůli nárazům deformuje. „Nakonec to způsobilo, že takové zámky montujeme jen asi tak jednou ročně,“ shrnuje.

Zároveň však doporučuje daleko spolehlivější a jednodušší metody, jak problém se zabouchnutými dveřmi vyřešit. „ V první řadě bych vyměnil vložku za novou s knoflíkem zevnitř nebo úpravou pro odemčení i se zasunutým klíčem, ke které dostanete více sad klíčů. Pro vstupní dveře zvolme bezpečnostní kategorii alespoň tři a nebude vás to stát víc než ten nový zadlabávací záme “ doporučuje.

Pak není v domě problém vytipovat někoho ze sousedů, který bývá hodně doma, komu důvěřujete a svěříte mu náhradní klíče. V okamžiku, kdy by se skutečně stalo, že si dveře zabouchnete, nezůstanete na holičkách. Ale samozřejmě můžete nechat klíče u příbuzných, pokud jsou v dosahu městské dopravy.

Druhou cestou je vyměnit nejobvyklejší systém vchodových dveří koule-klika za klika-klika, ale to hodně lidí nechce už jen z psychologických důvodů, protože to zve do bytu zloděje. Zřejmě nejjednodušší je „vycvičit“ své tělo a mysl.

Když odcházíte kdykoliv z bytu, vycházejte s klíči v jedné ruce a druhou zabouchávejte dveře. Časem si to tak zautomatizujete, že se nechtěného zabouchnutí dveří nebudete muset bát.

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Pohlreich: Tuhle omáčku se, chlapci, naučte. Žádná jí neodolá

Filet mignon v košilce ze slaniny s estragonovou omáčkou a pečenou jarní...

Ve druhém pokračování Pohlreichovy show Rozpal to, šéfe! rozebral kuchař ten nejdražší a nejjemnější kus hovězího, tedy...

UHO stále žije. V restauracích se maskuje za přírodní šťávu

Základní omáčka, kterou v restauraci najdete u receptů s jídlem přelitým šťávou.

Tradiční česká rychlovka z jídelen v podobě UHO, tedy univerzální hnědé omáčky, stále přežívá v řadě hospod a...

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

Špatná štětka, špatný šťouch. Co musíte vědět, než se pustíte do čištění komína

I když se doba změnila, základ práce je pořád vylézt na střechu a zkontrolovat...

Než poprvé po zimě poprvé roztopíte kamna na chatě nebo chalupě, měli byste si připomenout, že dobře vyčištěný a...

Pohlreich: Tuhle omáčku se, chlapci, naučte. Žádná jí neodolá

Filet mignon v košilce ze slaniny s estragonovou omáčkou a pečenou jarní...

Ve druhém pokračování Pohlreichovy show Rozpal to, šéfe! rozebral kuchař ten nejdražší a nejjemnější kus hovězího, tedy...

Agrivoltaika staví panely svisle, zaberou jen procento půdy

Mezi panely mohou zemědělci normálně hospodařit.

Pošramocenou pověst fotovoltaických elektráren, které se staví na polích, se pokouší napravit zajímavý německý projekt....

Najdete na iDNES.cz