Zákaz výroby halogenových žárovek byl sice odložený, ale podle některých...

Zákaz výroby halogenových žárovek byl sice odložený, ale podle některých znamená velké finanční ztráty. | foto: Profimedia.cz

EU odkládá zákaz halogenových žárovek o dva roky. Výrobci přemluvili komisi

  • 200
Zákaz halogenových žárovek se o dva roky odkládá. Evropská komise poprvé ve své historii přehodnotila vlastní vyhlášku, odsouhlasenou v roce 2009, která zakázala halogenové žárovky od 1. září 2016.

„Výrobci žárovek u Evropské komise uspěli s argumentem, že LED žárovky ještě nejsou dostatečně technologicky vyspělé, aby se v roce 2016 staly jediným světelným zdrojem,“ říká Michael Urban z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz.

Velká část příznivců „klasického“ světla sice jásá, ale nadšenci LED osvětlení nad rozhodnutím komise kroutí hlavou. U nerozhodnutých spotřebitelů poukazují na to, že „proti své vůli“ přijdou o 4 000 korun ročních úspor za energii. 

Tak vycházejí výpočty u domácností, které kompletně přešly na LED osvětlení. Podle jiných reakcí je naopak správné, aby si každý sám spočítal výhody a nevýhody tohoto druhu osvětlení a podle toho se rozhodl, co je pro něj lepší a nikdo mu to direktivně nenařizoval.

LED žárovky jsou dlouhodobě uváděny jako energeticky nejúspornější světelný zdroj. Je tedy možná jen otázkou času, než samy převezmou roli vyhlášky a stanou se také zdrojem jediným. „Vzhledem k tomu, že průměrná česká domácnost má podle našeho průzkumu doma 20 žárovek a každá z nich svítí tři  hodiny denně, společnost eSvětlo.cz vypočítala, že ročně tak domácnost utratí za osvětlení 887 Kč, oproti 5 913 Kč, které by propálily klasické žárovky. Vzhledem k tomu, že halogenové žárovky ušetří zhruba 25 % energie oproti žárovkám klasickým, při stejném vzorečku jejich provoz vyjde na 4 139 Kč ročně,“ počítá Michael Urban. 

Podle studie zveřejněné loni v listopadu švédskou a belgickou vládou ve spolupráci s organizací CLASP (mezinárodní organizace pro otázky šetření energiemi) a ECEEE (European Council for an Energy Efficient Economy) znamená tento odklad ztrátu osmi miliard eur pro všechny spotřebitele EU. Je to částka, která odpovídá 37 teravatům prosvícených hodin méně ekonomickou variantou osvětlení, halogeny.

„Sice se dá předpokládat, že cena LED žárovek se bude snižovat, ale v rámci úspor není racionální čekat na snížení ceny o 50 korun třeba do roku 2018, když se investice do jejich výměny vrátí do deseti měsíců již nyní. Vývoj LED žárovek jde stále kupředu, už dnes jsou na trhu modely, které halogenové zdroje plně nahradí, skutečně není důvod s výměnou otálet,“ vysvětluje Michael Urban. 

Asi nikdo nezpochybňuje, že od LED svícení zatím nelze výkonově očekávat plnou náhradu za klasické nebo halogenové žárovky. Problém se dá vyřešit tím, že místo jediné lampy se silnou 200wattovou žárovkou se nainstaluje svítidlo s více LED žárovkami. Znamená to sice výměnu svítidla, ale úspora za energii je neodiskutovatelná. 

Lustr s pěti 5W LEDkami bude svítit stejně a navíc velmi šetří. A nebude vás mrzet každé zapomenutí zhasnutí. Navíc tyto žárovky mají dlouhou životnost - to nejsou reklamní slogany, ale po zkušenosti s LED žárovkami už ověřený fakt. Stačí jen při nákupu dbát na dvě věci: zvolit správný závit a zkontrolovat barvu osvětlení. Pro napodobení klasického teplého žárovkového osvětlení je třeba zvolit žárovku označenou Warm White.