Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. října 2020 Štěpánka

Zabezpečit chatu nebo chalupu je obtížnější než zajistit dům a byt

Rekreační objekty jsou obrovským lákadlem pro zloděje. Zejména kvůli nízkému riziku - chaty a chalupy často stojí mimo běžné osídlení, často na samotě. A málokdo je ochoten investovat do drahého elektronického zabezpečení.

Vložky s nízkou bezpečnostní třídou špatně odolávají bumpingu. | foto: FYI Prague

Zloději tu mají výborný výhled na dobrou kořist. Vybavení domácnosti, stavební stroje, vybavení dílny, ale i starožitnosti. To vše je sice majetek, jehož hodnota se pohybuje spíše v řádu stokorun, ale je velmi snadno a rychle zpeněžitelný.

U chat a chalup navíc porušujeme jedno z hlavních pravidel zabezpečení majetku – když už ho musíme v objektu přes zimu nechávat, nemáme ho na jednom perfektně zabezpečeném místě, ale naopak rozestrkaný na vícero místech, v kůlnách, stodolách nebo přístěncích, které je třeba chránit jednotlivě. Což se nám většinou nedaří.

Hlavní zásady zabezpečení chalupy

1. Zabezpečte dostatečně kvalitním zámkem již vrátka (postačí i visací zámek), zloděj tak bude varován, že s vaším objektem nebude mít snadnou práci.

2. Má-li hlavní objekt více vstupních dveří, opatřete dobrým zámkem všechny. Nebude hrozit, že zloděj dobře zabezpečené dveře jednoduše "obejde" těmi méně zabezpečenými.

Na hlavních zámcích nešetřete. Pamatujte, že zloděj bude mít dost času na jejich nerušené zdolávání. Ochrana dveří proti tichým, nedestruktivním metodám i těm destruktivním je samozřejmostí. Zámek s ochranou proti odvrtání pořídíte za pár stokorun, stejně tak kování.

3. Je-li to možné, zamykejte i dveře uvnitř objektu.

4. Stejnou péči jako dveřím věnujte také oknům. Vhodným řešením jsou uzamykatelné okenice, bezpečnostní fólie, případně mříže.

5. Kůlny a stodoly vybavte uzamykatelnými petlicemi anebo kvalitními visacími zámky. Ty objekty, které nemusíte zamykat, nechte raději otevřené – zloděj se přesvědčí, že skutečně není co odnést, a nenapáchá zbytečné škody.

6. Samostatně zamknout se vyplatí i drahé stavební stroje – míchačku, drtičku, zahradní traktor.

7. Nezapomeňte na zabezpečení i těch méně obvyklých vstupů do objektu – světlíků nebo sklepních okének.

Zabezpečení dílny

1. Opět platí, že zloděje často odradí již vstupní zámek. Zkuste kombinaci kvalitní vložky a bytelné petlice s visacím zámkem. Profesionál se nebude snažit a amatér si vyláme zuby.

2. Uzamkněte vše, co se uvnitř uzamknout dá, nejlépe k podlaze nebo stěnám. Spínat věci k sobě má smysl jen v případě, pokud s nimi kvůli tomu nebude možné manipulovat.

3. Skříňky nebo zásuvky s nářadím zamkněte samostatnými zámky. Nezapomeňte, že jakékoli uložené nářadí, ke kterému bude mít zloděj přístup, může využít k dalšímu vnikání do objektu.

Zabezpečení garáže

1. Nepodceňujte kvalitu garážových dveří a typ jejich zámku. Zámek by měl být kotven tak, aby spolu s rámem dveří zabraňoval vytržení.

2. Je-li garáž na zahradě, opatřete bytelným zámkem také vjezdová vrata. Auto zlodějů může posloužit k vytržení zámku garáže a takto jim situaci ztížíte.

3. Nezapomeňte na dveře vedoucí z garáže do objektu. Bezpečné musí být z obou stran.

4. Samostatně zamkněte motocykl, jízdní kola anebo disky se sezonními pneumatikami. Opět poslouží zámek s kotvením do země.

Jak vybrat správnou bezpečnostní vložku anebo visací zámek?

Certifikace – nestranná záruka kvality. Nenechte se zmást marketingovými texty výrobce. Opravdu dobře ochrání jen zámek, který má správný certifikát. Konkrétně se jedná o normy EN 1303 (cylindrické vložky) a EN1627 (otvorové výplně) a EN 1627 a EN 12320 (visací zámky). Musí být uvedeny na obalu každého výrobku – to je větší záruka než přesvědčování prodejce. Takovéto zámky garantují, že odolají většině nedestruktivních metod vniknutí a dobře si poradí i proti hrubé síle.

Bezpečnostní třída – důležitá pro vás i pojišťovnu. Výše zmíněné normy jsou dále definovány třídou výrobku. Platí, že čím vyšší, tím bezpečnější zámek. A také nižší pojistné. Vybírejte zámky třídy 3 anebo 4 – na trhu je seženete již od pětistovky.

Fotogalerie

Nevybírejte jen podle ceny, neplatí, že čím vyšší cena, tím lepší vložka nebo zámek. I zámek za skromnou cenu může odvést velmi dobrou práci. Na druhou stranu výrobci, kteří na trhu bojují zejména cenou, musí logicky na něčem ušetřit. A málokdy se to nedotkne kvality výrobku.

Neplatí, že všechny vložky jdou do všech dveří. Dobře si změřte šířku dveří, vzdálenost mezi kotvicím šroubem vložky a vnější hranou kování. Zapište si, zda mají kliku vlevo anebo vpravo. Vložky mají důležité údaje o tom, do jakých dveří jdou zasadit na obalu výrobku. V případě odborné montáže můžete zvolit modulovatelnou vložku, u které se upraví šířka podle potřeby.

U visacích zámků může zklamat petlice. Sebelepší visací zámek zklame, pokud ho můžete vytrhnout spolu s petlicí. Většina výrobců navíc umožňuje koupit visací zámek a přímo pro něj určenou petlici – ochrana se tak výrazně zvýší.

Nečekejte, až se něco stane, starý zámek je lákadlem pro zloděje. Navíc může v zimě zamrznout, může se rozbít a dům pak nezamknete vůbec. Nečekejte, až se něco stane a vyměňte starý zámek za nový, jakmile to bude možné.

Jak dlouho a čemu odolá daná bezpečnostní třída?
Bezpečnostní třídaČas odporu nejslabšího místaKdoZpůsob vloupání
1-Příležitostný pachatel použití tělesné síly
23 min.Příležitostný pachatel použití jednoduchého ručního nářadí (pilka, kleště, šroubovák, vrták)
35 min.Zloděj sada nářadí z 2. BT + šroubováky, klíny, dlouhé páčidlo, malé kladivo (200 g)
410 min.Zkušený pachatel sada nářadí z 2. a 3. BT + malá el. vrtačka, sekera, sekáč, velké kladivo (1,25 kg)
515 min.Zkušený pachatelsada nářadí z 2., 3. a 4. BT + elektrické nářadí (velká el. vrtačka, úhlová bruska)

Léto jako barometr

Aktivita zlodějů o letních prázdninách je vždy jakýmsi barometrem, který napovídá, nakolik se máme o svůj majetek bát přes zimu. U chat a chalup to bohužel platí dvojnásob – na rozdíl od bytů a rodinných domů jdou v jejich případě zloději většinou najisto.

Podíváme-li se do policejních statistik, zjistíme, že letošní rok rozhodně nepatřil mezi ty klidné. Vloupání do chat a chalup o prázdninách meziročně přibylo o 11 %. Může za to zejména červenec. V tomto měsíci totiž meziročně přibylo vloupání o celých 27 %. Co z toho tedy vyplývá? Že bychom letošní zazimování měli spojit také s prověrkou, zda je náš majetek zabezpečen, jak má.

Důvody, kvůli kterým se počet vloupání zvýšil, jen tak nepominou – horší ekonomická situace nízkopříjmových a sociálně vyloučených skupin, mladí lidé bez práce a dozvuky prezidentské amnestie.

"Třináctiprocentní nárůst vloupání do domů, bytů, chat a chalup je důsledkem především stále tíživější ekonomické situace obyvatelstva," komentuje situaci Jiří Kameník z Asociace soukromých bezpečnostních služeb. "Obdobný procentuální nárůst vloupání hrozí i v případě období Vánoc, podle mého odhadu se však situace neuklidní ani v roce 2014 a počet vloupání se bude i nadále mírně zvyšovat."

U Čechů navíc bohužel platí ještě jedno známé pořekadlo: příležitost dělá zloděje.

Češi se začínají učit

Průměrná škoda způsobená vyloupením chaty nebo chalupy o prázdninách dosáhla na 17 000 Kč. Což je sice málo v porovnání s domem (50 000 Kč) a bytem (47 000 Kč), ale rozhodně to není nic, nad čím by se dalo mávnout rukou.

A přitom si za to často můžeme sami. Nerespektováním zásad zabezpečení majetku. A to tu nehovoříme o investicích do drahých zabezpečovacích technologií, spíše o návycích vycházejících ze zdravého selského rozumu. Možná proto, že se nedokážeme dostatečně vžít do mentality lupiče.

"Nerespektování základních zásad při zabezpečení majetku je dlouhodobý problém," komentuje například Lucie Filová ze společnosti Tokoz, která od roku 1920 vyrábí zámky a kování. "Při našich interních šetřeních se setkáváme s celou řadou prohřešků – třicet let starými dveřními zámky počínaje, minimálním anebo žádným zabezpečením majetku přímo uvnitř objektů konče. Díky tomu je zranitelných více než 80 % všech objektů."

Jak ovšem Filová dodává, pozitivní je alespoň fakt, že lidé se o problematiku zabezpečení začínají alespoň aktivně zajímat. A to dokonce s podporou ministerstva vnitra, které podpořilo například projekt Bezpečná země, pomáhající lidem při nákupu zabezpečovací techniky.

Autor:
  • Nejčtenější

Pohlreich začal novou show kuřetem, Fabešová předvedla božskou bábovku

Zdeněk Pohlreich připravil nový seriál, který by měl prezentovat jednoduché a rychlé recepty. A protože ženský element...

Kočky pomáhají od bolesti, stresu i smutku. Umí snížit tlak i napětí

Proč nám kočky lehají na místa, kde nás něco bolí, a nám se pak opravdu uleví? Pokud máte doma kočku, znáte tuto jejich...

O půl milionu a titul MasterChef Česko zabojuje Pavlína s Romanem

Před branami finále letošní televizní soutěže MasterChef Česko stanula trojice Pavlína Lubojatzky, Pavel Berky a Roman...

KVÍZ: Jak se vyznáte v gastronomických specialitách?

Potrpíte si na dobré jídlo? Rádi kuchtíte? Chutná vám? Pak si hravě poradíte s tímto „jedlým“ kvízem.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak se vyznáte v práci se dřevem?

Aktualizujeme Pracovat se dřevem není nijak obtížné, stačí se toho nebát. I člověk, který by si nedokázal představit sám sebe s...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

O půl milionu a titul MasterChef Česko zabojuje Pavlína s Romanem

Před branami finále letošní televizní soutěže MasterChef Česko stanula trojice Pavlína Lubojatzky, Pavel Berky a Roman...

KVÍZ: Jak se vyznáte v gastronomických specialitách?

Potrpíte si na dobré jídlo? Rádi kuchtíte? Chutná vám? Pak si hravě poradíte s tímto „jedlým“ kvízem.

Když nakupuju, dělám to tak, abych byl spokojený, říká šéfkuchař Kašpárek

Na základní škole neměl dobré známky, ale bavilo ho vaření a vše kolem jídla, a tak se rozhodl vyučit v oboru. Dobrá...

Při rekonstrukci vyřešte nejdřív výběr oken a systém zateplení střechy

V dalším díle pořadu Fachmani konečně došlo na otázky, které v případě rekonstrukce řeší každý stavebník. Na výběr oken...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...