Vysavač na listí si koupí jen málokdo. Ceny benzínových variant se totiž pohybují zhruba od 6 000 korun, což není na jednoúčelový stroj málo. Levnější elektrické se sice koupí už od 1500 korun, ale kvůli nutnosti používat dlouhý kabel se nehodí na větší pozemky.
Fukar či vysavač na listí přitom vlastně neumí nic víc, než přepnout se z režimu vysávání na foukání - podle toho, čemu kdo právě dává přednost - čtěte Zapomeňte na hrábě. Listí vysajte vysavačem.
Foukače na listí ale nejsou tak jednoúčelovým strojem, jak se obecně soudí. V zahraničí se hodně používají místo lopaty na sníh. "Já osobně mám doma malý elektrický a cestičku k brance nebo ráno sníh na autě mi to bez problémů ofouká," říká Pavel Haluza z firmy Stihl. Upozorňuje ale, že u elektrické varianty nelze počítat s převratným výkonem, zvládne spíš menší vrstvy sněhu.
"Benzínové jsou vhodnější, pro rychlý úklid kolem domu se vystačí i s menšími ručními, které nejsou tak finančně nedostupné. A samozřejmě vrstva sněhu může být vyšší," vysvětluje. Bylo by ale podle něho iluzí myslet si, že si fukar poradí s velkou vrstvou mokrého nebo udusaného sněhu. "Je ideální mít stroj po ruce v domě a ofoukat čerstvě napadanou nadílku," říká.
Dražší zádové stroje se hodí spíše pro firmy zabývající se úklidovými pracemi, stojí kolem 15 000 korun. Mívají větší objem motoru a tím i výkon, motory bývají tišší.
Fukary na listí si už našly místo i při úklidu. "U nás v parku máme dráhu na kolečkové brusle a správce ji každý den fukarem čistí od písku, větviček a kamínků," napsala nám čtenářka Jana k loňskému článku o vysavačích listí. Stejně tak ho lze použít kdykoliv během sezony na úklid od prachu a písku, umetení chodníků od zbytků trávy po sekání či pilin po řezání dřeva.
Jak zvládne foukač na listí v praxi úklid chodníku nebo auta? Posuďte sami na videu.