Nejen chov, ale i příprava hlemýžďů ke konzumaci je pořádná dřina (viz předchozí článek). Chov si můžete odpustit, po dešti se u nás dá ulovit zahradních hlemýžďů spoustu, musí se ale minimálně týden nechat čistit v mouce nebo pilinách.
Pak je potřeba šneky usmrtit ve vroucí vodě, vytáhnout z ulity a hodně dlouho vařit, i 6 hodin, a přitom sbírat a slévat šlem, který se z nich uvolňuje. Pokud si chcete tuto všechnu ne právě příjemnou práci ušetřit, kupte si čisté hlemýždí maso už předvařené nebo zmražené.
Šneci po staročesku s křenem a jablky
Na 4 porce budete potřebovat 300 g předvařených šneků, 2 cibule, 4 stroužky česneku, 2 mrkve, zeleninový vývar, 1 dl jablečného moštu, čerstvé špenátové listy, 1 jablko, 1 dl bílého vína, 1 žloutek, 1 lžičku křenu, jablečné křížaly, máslo, hřebíček, bobkový list a majoránku.
Oloupanou cibuli rozkrojte na půlky, případně na čtvrtky, stroužky česneku oloupejte, mrkev pokrájejte na kostičky. Cibule i česnek mají záměrně zůstat ve větších kusech, aby byl vývar i výsledná omáčka světlý. Pokud by při restování zhnědly, už by se to nepovedlo.
V hrnci na másle orestujte rozkrojenou cibuli, stroužky česneku a mrkev. Pak přidejte rozkrojené jablko, do kterého jste zapíchali pár hřebíčků.
Přihoďte čerstvé nebo sušené bylinky: majoránku a bobkový list. Vše nechte lehce změknout a můžete přidat šneky.
Přilijte trošku bílého vína a vše zalijte zeleninovým vývarem. Vařte alespoň 4 hodiny; čím déle, tím budou šnečí maso měkčí.
Jakmile šneci změknou, přeceďte vývar do jiného kastrůlku. Šneky vyberte a nechte dál vařit s trochou vody. Zeleninu už nebudete potřebovat, všechna její chuť je ve vývaru. Přecezený vývar nechte na ohni zredukovat, aby byl hodně silný.
Pak do něj přidejte trochu jablečné šťávy (moštu), lžíci křenu a špenátové listy. Nechte krátce povařit a vše rozmixujte.
Ze šneků slijte vodu, naservírujte je na talíř a zalijte je částí omáčky.
Do zbytku omáčky zašlehejte žloutek, napěněnou omáčkou zalijte šneky a posypte jablečnými křížalami. Jako přílohu klidně můžete zvolit obyčejný šumavský chléb, výborně se ke šnekům hodí.
Tento tradiční český recept objevil ve starých kuchařkách mladý český kuchař, aby mohl předvést šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu, že nejen v Itálii či ve Francii patří zahradní hlemýždi na talíř. Navíc mu ještě ukázal, že i podceňovaná krupicová kaše může chutnat noblesně, na což se můžete podívat dnes v podvečer v pořadu s Italem v kuchyni.
A protože jsou aktuální výlovy českých rybníků, naučíte se také připravovat štiku na bílém víně. A ještě jednu českou klasiku: vepřovou krkovici na rožni s kmínem, kapustou a bramborem.