Po celém Česku najdete umělce a umělkyně, kteří se zdobení velikonočních kraslic věnují celý život. Každé vejce z jejich dílny, mnohdy podle starých rodinných postupů, je pak malým uměleckým dílem. Inspirujte se v galerii a zkuste letos něco osobitějšího než umělohmotné košilky!
Jak správně obarvit vajíčka?
Pokud se chystáte zdobit vejce uvařená na tvrdo a určená k jídlu, vždy sáhněte po přírodním materiálu nebo potravinářských barvách na vajíčka. Vařená vejce se dají zdobit voskem, ale techniky, kde se používá lepidlo nebo fixy, raději nechte pro vejdumky, tedy vajíčka vyfouknutá.
Přírodní barvení vařených vajec
Jednoduchým řešením jsou práškové barvy na vajíčka, které se prodávají v drogeriích a stačí je rozpustit v přiměřeném množství vody. Uvařená vejce se pak do ní jednoduše ponoří. Barvivo sice má být zdravotně nezávadné, ale ani tak nezabráníte tomu, aby proniklo pod skořápku. Zkusme se vrátit k technikám našich babiček a sáhnout po přírodním barvivu. Pokud seženete bílá vejce, tím lépe.
Jak obarvit vejce cibulí a další zeleninou?
Barvy z přírodních zdrojůcibule – světle hnědá káva, černý čaj – tmavě hnědá červená řepa – červená, růžová červené zelí, borůvky – modrá paprika, mrkev – oranžová kurkuma – žlutá kopřiva, špenát – zelená |
Do hrnce s osolenou vodou dejte dvě lžíce octa a slupky z cibule. Místo ní můžete použít také červenou řepu, zelí, kopřivu, mrkev nebo papriku. Záleží jen na vás, pro jakou barvu se rozhodnete. Poté, co se zelenina začne vařit, přidejte čerstvá vejce a nechte je vařit nejméně deset minut. Vypněte, a aniž byste vejce vyndavali, nechte vychladnout.
TIP: obsah hrnce průběžně míchejte, ať se vám zelenina na vajíčka neotiskne. Ještě zbývá poslední krok, a to namastit vejce, aby zůstala krásně lesklá. Naše maminky používaly kousek špeku. Jde to ale i tak, že si namastíte ubrousek olejem a vajíčko jím otřete.
Batikování
Úplná kouzla umí malé listy (například jetele, pampelišky nebo petržele). Před vložením do barvicí lázně lístek přitiskněte na vejce a omotejte slabou nití, nebo přes ně přetáhněte punčochu či obvaz! Metoda pro pokročilé je pak vosková batika, kterou můžete použít u vyfouknutých i vařených vajec.
Malování vajíček voskem
|
Jak vyfouknout vajíčka?
Osvědčený způsob našich babiček je propíchnutí vejce z obou stran, kdy se z jedné strany fouká ústy, dokud celý obsah nevyteče. V dnešní době už se raději přikláníme k hygieničtějšímu foukání přes papírový kapesníček nebo tenký ubrousek. V každém případě určitě nezapomeňte vajíčko před foukáním i po něm důkladně umýt a vyfouknuté vypláchnout, aby v něm nic nezůstalo. Pokud máte doma vyřazenou injekční stříkačku, stačí udělat jednu větší dírku a tlakem vzduchu pomocí stříkačky celý obsah dostat ven.
Jak ozdobit vyfouklá vejce?
Kromě batikování se nabízí především ubrouskové metody. A to jak nalepování, tak barvení vajíček v ubrousku. Ubrouskování je velmi jednoduché. Vzorované ubrousky natrhané na kousky se přikládají na vejce a potírají ředěným lepidlem, dokud trvale nepřilnou. Stejně jako batika voskem to chce trochu trpělivosti, ale pokud vytrváte, budete překvapeni výsledkem. Další možností je nalepit na vajíčko kousky krajek, vytvořit ornamenty s pomocí lepidla a silné nitě nebo příze. Tyto techniky však už vyžadují trochu cviku.
Barvení vajíček v ubrousku
|
Barvení vajíček s dětmi
Mohlo by vás také zajímat: |
Skvělá aktivita, kterou navíc zabijete dvě mouchy jednou ranou. Děti zabavíte a ještě mohou být pyšné na své výtvory. Jen pozor na hodně malé děti a manipulaci s ohněm a horkým voskem! Raději sáhněte po temperách, lihových či akrylových fixách. Místo rozpuštěného vosku zkuste třeba lak na nehty, i když tuhne déle. Malé princezny určitě ocení, když zapojíte lepidlo a třpytky. Vajíčka pak jen stěží budou připomínat lidové kraslice, ale ten třpyt v dětských očích a většinou i všude kolem vám to bohatě vynahradí.