Velké škodyZ celkového počtu půl milionu včelstev přežila zimu podle Českého svazu včelařů jen jedna třetina. To se samozřejmě projevilo i na produkci medu. Oproti roku 2007, kdy na jedno včelstvo připadalo asi třicet kilogramů medu, se dnes jeho spotřeba zmenšila o další třetinu. |
Během posledních dvou zim uhynulo nadměrné množství včelstev. Stát se rozhodl podpořit včelaře dotacemi, o jejichž výši rozhodují krajští zastupitelé postižených oblastí. Týkají se okresů, které evidují úhyn včelstev nad 25 %.
Protože většina krajů vypsala více než dvoumilionové dotace na podporu uhynulých včelstev, včelaři neváhali a prakticky ihned po vyvěšení oznámení dotace skoro vyčerpali. Například v Karlovarském kraji bylo jen během prvního dne podáno 94 žádostí. Místní zastupitelé tedy museli stanovit finanční limit 1,5 milionu korun.
V jedné z nejvíce postižených oblastí - Středočeském kraji - zaznamenali včelaři až 57% úhyn. Zastupitelé zde odhlasovali jednorázovou dotaci 100 000 korun. Nyní k těmto prostředkům přibyly další dva miliony.
Není čeho se obávat
I přes více než podprůměrnou produkci českého medu se ale nemusí spotřebitelé obávat nedostatku. Zásoby českých výrobců jsou ještě stále úměrné poptávce zákazníků. Včelaři pouze varují před nákupem méně kvalitních výrobků ze zahraničí a doporučují pořizovat český med, který podléhá přísnější kontrole.
Proč podporovat včelaře?
"Zima 2007/2008 způsobila včelařům opravdu velké ztráty. Úhyny včelstev ale nejsou jen problémem posledních let. Vyplývá to ze statistiky, kterou letos zpracoval Český svaz včelařů. Například zatímco v roce 1990 bylo v ČR evidováno přes 808 tisíc včelstev, v roce 2008 klesl jejich počet na pouhých 460 tisíc. Se včelaři je to podobné. Z původních 80 tisíc se dnes počet chovatelů zmenšil téměř na polovinu," uvádí Miloslav Peroutka, tajemník českého svazu včelařů.
Dotace jsou nutné
Průměrný věk dnešního včelaře je podle včelaře Jakuba Dolínka 60 let. Investice do nových včelstev je tedy pro mnohé naprosto nepředstavitelná a bez finanční podpory by jejich chov úplně zanikl. Například Středočeský kraj se rozhodl podpořit začínající včelaře dotací 10 000 Kč na jednoho žadatele. Tu vyhodnocuje a rozděluje dotyčný kraj.
Miloslav Peroutka zároveň upozorňuje, že se tento problém netýká pouze Evropy, ale celého světa. Parlament Evropské unie dokonce na listopadovém zasedání rady vyzval zástupce jednotlivých zemí, aby hledali prostředky na podporu včelařů.