Mexické fóliovníky s vánočními hvězdami.

Mexické fóliovníky s vánočními hvězdami. | foto: Tomáš Nídr, MF DNES

Vánoční hvězdu dalo světu Mexiko, dnes mu patří polovina světového trhu

  • 2
V Mexiku mají hvězdy s barevnými listeny sezonu celoročně. Bez bílých se neobejdou svatby a pohřby, růžové patří patnáctinám dívek a červenou musí mít o Vánocích úplně každý. Už na počátku minulého století se její červenou vánoční variantu podařilo „vnutit“ zbytku světa, dnes Mexičané kontrolují polovinu světového trhu.

Poinsettie, jak ji nazývají botanici, užívali pro estetické účely už Aztékové. V 17. století ji mezi vánoční dekoraci zařadili františkáni s odvoláním na mexickou legendu o chudé dívce, která si nemohla dovolit přinést na Ježíšovy narozeniny do kostela nic jiného než tuto rostlinu. I dnes by ji mohla jen tak najít u cesty ve formě rozvinutého keře. Většina Mexičanů ale raději sáhne do kapsy a za vyšlechtěnou, třicet centimetrů vysokou květinu vytáhne třicet pesos, tedy zhruba 40 korun.

Jak o vánoční hvězdu pečovat

Čtěte Vánoční hvězda miluje hýčkání, dozvíte se, co potřebuje.

Mexická fóliová realita

Pod fóliákem poblíž středomexické vesnice Jondeje se to jen červená. Listy vánoční hvězdy už jsou tak rudé, jak mají pro vánoční svátky být. Co chvíli se zastaví klient, který se do moře květináčů ponoří a jednu z rostlinek si pro sebe vytáhne. Během adventu se tady rozeberou všechny.

Stejně v prosinci investují do poinsettií zastupitelstva a zdobí jimi centra mexických měst. A majitelé velkého květinářství ve vísce Jondeje prožívají chvíle, kdy cítí, že se jim piplavá práce vyplácí. "Vánoční hvězdy prodáváme po celý rok. Pro pohřby a svatby si lidé kupují bíle zbarvené druhy, na oslavy patnáctin, kdy se dívka stává ženou, zase růžové. Máme tu pak i dražší kousky s žíhanými listy. Dohromady osm druhů. Ale s předvánočními zisky se to nedá srovnávat. Osmdesát procent našeho prodeje tvoří klasické vánoční hvězdy," předvádí Margarita Alcantarová Gonzálesová své květinové království, ve kterém mají místo i jiné okrasné druhy.

Její manžel Isaías Procopio Mendoza vysvětluje, proč se zaměřují pouze na domácí trh a neexpandují do výnosnějšího zahraničí. "Je hrozně těžké dodržet všechny přísné normy, které pro dovážené kořenové rostliny mají v USA a Evropě. Třeba v hlíně může být nějaká zakázaná plíseň. Nemáme peníze na to, abychom dokázali vyprodukovat stoprocentně čistou květinu."

Kdo přesvědčil Ameriku, měl vyhráno

Kdo na to peníze má, je firma rodiny Ecke. Ta počátkem minulého století šikovným marketingem "vnutila" poinsettie, které od přírody červenají právě na Vánoce, americké veřejnosti jako nezbytnou sváteční proprietu. Tu pak přebrali i jinde ve světě včetně České republiky. Společnost Ecke kontroluje zhruba polovinu světového trhu s vánočními hvězdami. Většinu svých skleníků a fóliáků má ve středoamerické Guatemale a v Mexiku, kde jsou pro její pěstování ideální podmínky.

Ne všechny vánoční hvězdy, které právě rudnou v českých květinářstvích, dorazí ze zámoří. Evropané často nakupují jen vyšlechtěné sazeničky, které si už pak dopěstují podle svého. To ostatně činí i manželé z Jondeje, kterým uzavření zahraničních trhů jejich produktům nemusí moc vadit.

"Plánujeme rozšíření našich zahrad," prozrazuje pan Mendoza. "Mexičané jsou totiž ochotni za květiny utrácet stále více. Loni jsme všechny vánoční hvězdy prodali už počátkem prosince a letos to bude podobné. Kdybychom měli více vánočních hvězd, prodali bychom je všechny."