Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

Vánoční hvězdu nekupujte „nastydlou“, může vydržet až do příštích svátků

  0:02aktualizováno  0:02
Není důvod kupovat poinsettii neboli pryšec, tedy vánoční hvězdu, každý rok znovu a znovu a poté ji celou utrápenou vyhodit přinejlepším na kompost. Pokud věnujete péči jejímu výběru a pak i jí samotné, může vám stejná rostlina dělat radost a parádu roky.

Vánoční hvězda neboli poinsettie se stala populární adventní a vánoční květinou v první polovině 20. století díky rodině amerických přistěhovalců původem z Německa. Tito pěstitelé v Los Angeles založili sad, šlechtili je, prodávali na ulicích Hollywoodu a podařilo se jim poslat tyto rostliny do televizních stanic jako předvánoční dekoraci. To odstartovalo jejich celosvětovou popularitu. | foto: PixabayProfimedia.cz

Co tedy udělat proto, aby vám vánoční hvězda vydržela i do příštích Vánoc?

 • Nekupujte ji na trhu pod širým nebem. Vánoční hvězda totiž jen velmi špatně snáší zimu, a pokud „nastydla“, doma vám uhyne. Než si ji odnesete k pokladně, zkontrolujte vlhkost půdy, která nesmí být suchá ani přelitá. A neberte na lehkou váhu ani celkový stav rostliny: měla by být sytě zelená, bez poškození a s nerozvinutými pupeny.
 • Se zálivkou buďte velmi opatrní. Když hvězdu budete přelévat, může ztratit barvu i listy. Zeminu udržujte mírně vlhkou, stačí troška vody jednou za dva dny. Přebytečnou vodu nenechávejte v podmisce. A pozor, voda na zalévání by měla být odstátá a mít pokojovou teplotu. Rostlině prospěje také občasné rosení a jednou za měsíc i přihnojení.

Poinsettie, pryšec neboli vánoční hvězda ve fotogalerii

 • Po Vánocích hvězdu seřízněte na výšku kolem 10 centimetrů, dejte ji na světlé a chladnější místo, ideální je pro ni teplota v rozmezí 12 až 14 °C. A mírně omezte zálivku. Od jara až do podzimu ji můžete pěstovat i na zahradě nebo balkoně. Zhruba čtyři týdny před Vánoci jí dopřejte dostatek tmy, jen tak vám znovu vykvete. Den by měla mít dlouhý pouze osm až devět hodin, v pozdním odpoledni ji proto zakryjte neprůhledným poklopem či krabicí a nechte ji tak až do rána. Už po třech týdnech nasadí pupeny a do svátků se krásně začervená.

Kde se u nás vánoční hvězda vzala?

Rostlina, kterou si dnes celý svět spojuje s vánočními svátky, je původem z mexických náhorních planin. Roste jako keř vysoký až pět metrů a tamější lid ji zná pod po názvem Flor de Nochebuena neboli „květina svaté noci“.

Váže se k ní i jedna moc pěkná legenda o chudé dívce, která sháněla něco, co by na Štědrý den dala jako dárek malému Ježíškovi. Protože )nic neměla, natrhala cestou do kostela kytici z větviček a trav. A stal se zázrak: natrhané roští se změnilo v kytici zářivých, červeně zbarvených vánočních hvězd.
Květinu si prý oblíbil i vládce Aztéků Montezuma I. Věřil, že ji do červena zbarvila krev ze zlomeného srdce nešťastné bohyně. Tehdy se jí také začalo říkat hvězda lásky.

Pro zbytek světa ji objevil jistý Joel Roberts Poinsett, americký velvyslanec, který v Mexiku působil na začátku 19. století. Rostlinka ho natolik nadchla, že si domů do Spojených států vzal jeden keř s sebou. Odnože pak rozdával přátelům i botanickým zahradám a sklízel za to jen samou chválu. Na jeho počest květinu pojmenovali po něm: poinsettie.

Vánoce jako zelené svátky

Zvyk zdobit si své obydlí o svátcích zelenými rostlinami je vlastně starší než samotné Vánoce. Mají symbolizovat mír, lásku a prosperitu. Které jsou nejoblíbenější?

 • Cesmína je celosvětově oblíbená a její popularita v posledních letech stoupá také u nás. Je velmi dekorativní a symbolizuje věčný život, její pichlavé listy odkazují ke Kristovi. Přináší štěstí po celý následující rok a chrání před zlými silami.
 • Vánoční kaktus, rostlinka původem z Jižní Ameriky je prý strážcem manželského života. Od svých matek odnož vánočního kaktusu dostávaly i novopečené nevěsty; a když jim na Vánoce vykvetl, mělo to znamenat, že jejich vztah bude šťastný.
Podle křesťanské legendy bylo jmelí kdysi stromem, ze kterého byl sbit Ježíšův...

Podle křesťanské legendy bylo jmelí kdysi stromem, ze kterého byl sbit Ježíšův kříž. Studem proto seschlo a stalo se parazitující rostlinou přináší lidem štěstí.

 • Jmelí měli už staří druidové za posvátné, používali ho k magickým rituálům a věřili, že dokáže vyléčit každou chorobu. Dodnes tahle rostlinka symbolizuje plodnost, lásku a štěstí a zavěšená u stropu nesmí chybět v žádné vánočně vyzdobené domácnosti.

Pod tímto názvem je známá pouze v Americe. Na území Evropy ji protlačil pod jiným názvem přírodovědec Alexander von Humboldt. Druh byl popsán a správně zařazen mezi pryšce (Euphorbia), protože však mezi nimi vánoční hvězda vynikala, říkali jí nejkrásnější z pryšců, tedy Euphorbia pulcherrima. Tento botanický název už jí zůstal. 

Spojit tuto rostlinku s vánočními svátky se snažili františkáni už v 17. století. Nazývali ji betlémskou hvězdou a rudou barvu jejích listenů dávali do souvislosti s krví Ježíše Krista. 

Ovšem svět a období Vánoc dobyl pryšec až mnohem později. Stalo se tak v první polovině 20. století díky rodině Ecků, amerických přistěhovalců původem z Německa, kteří si v Los Angeles založili sad, kde pěstovali právě pryšce. Zdokonalovali techniku jejich roubování, šlechtili je, prodávali na ulicích Hollywoodu a pak se jim podařil husarský kousek: poslali tyto rostliny do televizních stanic jako předvánoční dekoraci.

A začalo davové šílenství, vánoční květ, který připomínal hvězdu, chtěl mít najednou každý. A sláva mu vydržela dodnes. Oceňované „květy“ vánoční hvězdy přitom vlastně žádnými květy nejsou. Jsou to jen dočervena zabarvené listy, kterým se říká listeny. Drobné kvítky najdete jen v jejich středu.

Autor:
 • Nejčtenější

Nejstarší hospody Česka najdete na Zlínsku, Ústecku i v Praze

Pivo se v nich čepovalo už před stovkami let a fungují dodnes. Chodívaly do nich osobnosti jako Mozart, magistr Kelly a...

Domácí farma umožní pěstovat až 24 druhů zeleniny. Vypadá jako lednice

Na technologickém veletrhu CES 2020 v Las Vegas představila společnost LG „lednici“, která je vlastně domácí farmou,...

Vědci vybrali 30 našich nejvýznamnějších parků a zahrad z dob totality

Odborníci se poprvé v historii obsáhle zabývají parky a zahradami, které vznikly na českém území v období nacistické a...

Chryzantémy pěstují ve vodě, sklízejí je z lodí

Zahradnická oblast v Sa Decu na jihu Vietnamu je proslulá pěstováním chryzantém, růží a dalších květin. V regionu je to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Šťastné rostliny vytvoří domov plný radosti a přinesou i peníze

Víte, že některým rostlinám je od nepaměti přisuzována schopnost přinášet štěstí či bohatství tomu, kdo je pěstuje, a...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

 • Další z rubriky

Zmijovka patří k českému řezníkovi. Dnes se polovina vyváží do Afriky

Kostkovaná košile, zástěra a zmijovka – takhle vypadá typický český řezník. Je otázkou, kde se charakteristická...

Domácí farma umožní pěstovat až 24 druhů zeleniny. Vypadá jako lednice

Na technologickém veletrhu CES 2020 v Las Vegas představila společnost LG „lednici“, která je vlastně domácí farmou,...

Vyzkoušejte krátké praní ve studené vodě. Ochráníte planetu i oblečení

Experti testovali náplň prádla v rámci chladnějších i teplejších pracích programů. Měřili vyblednutí barev a uvolňování...

Výroba rybích prstů je neekologická, vypočítala studie amerických vědců

Samotný rybolov zanechává poměrně nízkou uhlíkovou stopu. Zjistilo se však, že převážení ryb z místa na místo a samotná...

Najdete na iDNES.cz