„Máslová vánočka patří mezi nejoblíbenější vánoční pečivo,“ říká Pavel Meduna, vedoucí patnácti pekáren hypermarketů Globus. V pekárně nám ukázal, jak ji připravit a správně zaplést.
Zatímco doma necháváte těsto napřed vykynout a pak teprve zaplétáte, ve velkoprovozu není na individuální výrobu tolik času.
Proto ji rovnou zapletou a pak už hotovou umístí do místa na kynutí, kde nabude kýženého objemu. Což není problém i v domácích podmínkách, v pekárně k tomu však mají lepší a řízené podmínky
Recept na vánočku se liší v každé rodině. Někde přidávají rozinky, jinde naopak ne, protože je nemají rádi. Nebo přidávají i mandle. Každopádně je podstatné, aby se nešetřilo máslem.
„Do receptu patří zhruba čtvrtina objemu na množství mouky,“ radí Meduna. Také můžete rozinky namočit v alkoholu, třeba tuzemáku. Zajímavý postup na pletení a výrobu vánočku ukázala například foodblogera Anička Grosmanová v tomto článku.
Postup na těsto
Těsto zaděláme takzvaně na omládek do mísy: smícháme polohrubou a hladkou mouku, uděláme v ní důlek vlijeme do něj 2/3 mléka a rozdrobíme droždí.
Těsto na vánočku
Zdroj: Roman Vaněk: Poklady klasické české kuchyně |
Ze stran po troškách vmícháváme mouku, dokud nevznikne těstíčko husté asi jako na lívance. Povrch posypeme jemnou vrstvou hladké mouky a necháme v teplém místě asi 30 minut vzejít.
Přidáme všechny ostatní suroviny (oba cukry, máslo, sůl, citronovou kůru a vejce), dolijeme zbylé mléko a vypracujeme těsto. Robot na to při nízkých otáčkách bude potřebovat zhruba deset minut, v ruce vám to bude trvat o něco déle.
Nakonec vmícháme rozinky a mandle. Těsto vyndáme a necháme třicet minut odpočinout na válu.
Odpočinuté těsto rozdělíme na šest dílů (o váze cca 100 g) každý vyválíme válečkem na placku, stočíme a rukou vyválíme na pramen asi 30 centimetrů dlouhý. Těsto tak pěkně utáhneme a vánočka se nebude rozplétat. Prameny na jednom konci spojíme a upleteme vánočku.
Pletení vánočky
Vypadá to na první pohled složitě, ale postup se pořád opakuje. Prameny rozdělíme na polovinu, tedy na tři a tři prameny. Překřížíme levou ruku přes pravou a chytneme oba vnější prameny (levou rukou držíme pravý pramen, pravou levý).
Překřížené ruce vrátíme do normální polohy, tedy vedle sebe a potom pramen v levé ruce položíme do vnitřní pravé strany. Takže:
1. Levou rukou zespodu uchopme pravý vnější pramen a překřížené ruce vrátíme do normální polohy, tedy vedle sebe. Pramen v pravé ruce položíme do vnitřní levé strany .
2. Pravou rukou zespodu uchopíme levý vnější pramen a ruce vrátíme do normální polohy, tedy vedle sebe a pramen v levé ruce položíme do vnitřní pravé strany.
3. Levou rukou zespodu uchopíme pravý vnější pramen a překřížené ruce vrátíme do normální polohy, tedy vedle sebe. Pramen v pravé ruce položíme do vnitřní levé strany.
4. Pokračujeme stejně jako v bodě 2 a postupy střídáme dokud nezapleteme všechny prameny.