Diskuse k článku

Uvařit domácí šunku bez éček je jednoduché jako facka. Krok za krokem

Může za to dcera posedlá zdravou výživou. Přinutila mě přečíst si seznam éček na obalu šunky, kterou jí vozím z obchodu. Tak toto se prezentuje jako to nejlepší, co můžeme dávat dětem? A tak jsme v domácích podmínkách spolu uvařili šunku vlastní. Základní směs byla hotová za půl hodiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pery007

Tu šunku si uvařím

No to teda čumim,vstupuju do diskuse až dnes,náhodou.Spousta odborných i naivních názorů na šunku doma.Rozebíráte tu Éčka,trvanlivost,závadnost, nezávadnost.Ale kde začíná ta závadnost, o kterou se tu tak přete? Kde se dá najít ten nezávadný začátek, ze kterého bych mohl ze svého průměrného platu zdravě nakrmit svojí početnou rodinu? Kde za rozumný peníz nebo i svým přičiněním sehnat nezávadné maso, nezávadnou zeleninu, vajíčka, atd? Někde tu zaznělo, že jsme stádo, co nakupuje nekvalitní potraviny. Ano i já se  tomuto stádu připojuji, protože nemám jinou možnost.  A mám rád nápady, které mi ten šedivý kulinářský život oživí. Takže si jdu vařit šunku

0/0
20.9.2011 23:06

malona

Šunka

Zdravím, dělala jsem šunku podle uvedeného receptu z vepřového masa. Pár kousků jsme pokrájela na drobno, místo cukru dala lžičku medu, možná podcenila míchání. Z šunkovaru mi vypadla šedá jen taktak při sobě držící směs. Proč "šunku" nemám růžovou? Dá se Praganda něčím nahradit? Dík za radu.

0/0
11.8.2011 8:55

petratuc

Re: Šunka

Kdo nechce strkat do masa dusitan, může zkusit přírodní barvivo. Našla jsem, že šunku z kuřecích prsou barví některé

experimentátorky šťávou z červené řepy. Jestli by to bylo dost intenzivní barvivo i na vepřové maso, to nedokážu odhadnout. Já osobně jsem před časem kuřecí šunku barvila paprikou a byla nepřirozeně oranžová.

0/0
11.8.2011 22:51

petratuc

Dnes jsem naložila maso

a teprve pak šla hledat na internetu recept na domácí šunku :-). Našla jsem tento článek a zjistila, že jsem to celkem trefila. Na obalu Pragandy byl totiž recept jen na uzené a klobásy. Ale tahle diskuse je k smíchu,když je nám tu mj.podsouváno, že doma není možné dobrou šunku uvařit. To je podobně chytré, jako by mi někdo tvrdil , že doma nedokážu upéci tak dobrý koláč jako profesionální pekárna. Dokážu, a navíc bude dobrý 3 dny, kdežto ten pekárenský je druhý den zatvrdlý a třetí den není k jídlu.

+1/0
10.8.2011 22:26

Martin Machura

Výborné

Tak jsem, nedbaje Torstynových varování, ukuchtil v šunkovaru dobrou šunku. Píšu záměrně dobrou, aby mne zase někdo neosočil, že je super všechno, co se doma upeče. Použil jsem přesně návod ve článku, jen jsem trochu ošidil délku míchání. Var při 80 st. cca 2 hodiny, konzistence super - měl jsem strach, že se rozsype, ale je to úhledný válec. Jenom mi chybí něco na krájení na jemné plátky, nožem neudělám tenčí než nějakých 5 mm:-(. Jen otázka pro Torstyna - proč se mám bát botulinu u šunky, kde mi celý cyklus od naložení po konzumaci zabere cca 2 dny, když na stejně dlouhou dobu sw běžně nakládá maso na jiné výrobky - gril, svíčková.... Nehledě na to, že bakterie mi může v mase běhat už na krámě - nedělám si iluze o skladování...

0/0
8.8.2011 13:46

maskiki

Byla super!

Byla opravdu skvělá, jen příště to bude chtít trochu méně soli.m Použil jsem pragandu a nacpal to do střeva na tlačenku. "Hnětl jsem maso v mixéru s hnětacím hákem a do střeva ani nikak zvlášť netlačil, výsledek byl krásně kompaktní. Při vaření se mi podařilo usnout - byl sem po noční :-), a vařil ji při 75 stupních asi 3 hodiny a přes to byl výsledek perfektní. Myslím, že ode dneška již v obchodě žádnou parodii na šunku a salám kupovat nebudu.

0/0
24.7.2011 9:24

morisek007

Jak dlouho vařit a jaká teplota?

Často se uvádí hodina vaření na kilo masa. Já když vařil cca 1h:20min nějakých 700-800g, tak maso bylo tuhé a při krájení měla šunka tendenci se lámat. A to bylo v nádobě s oválným tvarem, takže se maso nazkrz určitě prohřálo dřív, než v kulatém šunkovaru. Teploměr ukazoval cca 75-78 stupňů, použita běžná sůl..  Použita vepřová kýta napůl s pleckem pro větší šťavnatost. Můžete mi někdo napsat osvětčené teploty/dobu vaření pro vaření v nádobě o průměru 10cm(stejný průměr origo šunkovaru i toho střeva na tlačenku).  Díky předem za podnětnou odpověď k tématu namísto nekonečných dohadech o éčkách...

0/0
20.7.2011 1:16

Naked and petrified

Re: Jak dlouho vařit a jaká teplota?

namisto nekonecnych dohadu? :)

0/0
24.7.2011 12:02

anti-anti

Domácí šunka

Nejspíše to dobré bude, ale ta piplačka.:-/

0/0
17.7.2011 10:01

Gin Bokačenko

Společnost přátel búčku doporučuje

Doporučuju Knihy Jaroslava Bezděka nakl. OSSIS Tábor [>-] V. Šedivý, je to velká pecka 8-o co se tejče řeznictví a řeznických specialit.R^

Jen se nahradí dusičňan draselný:-P (KNO3) jedlou solí, samozřejmě na úkor barvy a trvanlivosti.!!

+1/0
16.7.2011 16:58

Zefram Cochrane

Kvalita výrobků u nás a dál na východ

Ono se dnes těžko pozná co je lokální výrobek. Kupte českou značku a ono se to vyrobilo v Polsku, nebo dokonce někde na dálném východě. Kupte kvylitní Německou, Francouzskou či Švýcarskou značku u nás a ono to bude o řád horší než si dovolí prodávat na vlastním trhu. Kupte drahou věc a záruku kvality nemáte. Je to spíše sviňárna výrobců. Jak se může lišit stejná značka stejného výrobku stát od státu (při srovnatelné ceně). Už pár potravin jsem koupil ve Francii, Německu, Rakousku či Švýcarsku a dal je pro srovnání rodině a kamarádům (byl to pochopitelně slepý test, nevěděli odkud to je) a rozdíl a kvalitu rozeznali snad všichni.

Pak ještě máte "podfuky" kde se co vyrobilo a kde balilo a mnohdy už se dnes dozvíte jen Made in EU.

Chyba není v zákaznících, levně a dobře se dá nakupovat a jíst, jen ne u nás.

0/0
16.7.2011 11:06

torstyn

Ani se po přečtení

Vašeho článku nedivím, že jste nenafotil výsledek svého snažení bez pragandy a lisovaci formy to byl určitě pěkný blivajs to ,že Vám to chutnalo to o svých výrobcích tvrdi 99% domácích vyrobců uzenin  a šunek kterým jsem za 40 let své profese prodával maso.Až na vyjímky je to jen z vaší strany mrhání kvalitní surovinou a dost nebezpečny pokus i když jste ve svém článku  čtenáře raději upozornil na případné nebezpečí smrti /prudce jedovatý botulin který je bez chuti a zápachu/ Je to stejné jako by jste si doma sám zaváděl elektriku nebo plyn / jaký by asi byl výsledek vaší práce v tomto oboru/ a ještě k tomu navádíte jiné lidi.každý by měl dělat je to co dobře ovládá a nepodcenňovat práci a schopnosti jiných.Nachápu jak můžete při ceně šunky v supermarketu 80Kč/kg požadovat  nějakou kvalitu když kg vepř. kýty stojí 89Kč/kg v syrovém stavu. Kvalitní šunka začíná na ceně 150Kč a více a tu to Vás ujišťuji doma nevyrobíte.Proto nepodceňujte práci jiných a na kupujte kvalitu ne kvantitu.

0/0
15.7.2011 16:10

být či nebýt

Re: Ani se po přečtení

Co se týče botulotoxinu tak bych se nebál, protože botox je anaerobní bakterie -> zemře na vzduchu. takže jak chcete cítit něco, co je nestabilní na vzduchu? protože kdyby jste chtěl vdechnout toxické produkty bakt. bot. tak by jste byl mrtvý. Takže logika vašeho příspěvku spočívá spíše v tom, že jste zaměstnancem nějakého producenta šunky. Samozřejmě že cena domácí šunky oproti ceně šunky vás přijde skoro vždy dráž. (zejména kvůli spotřebě energie...)

0/0
15.7.2011 16:52

Zefram Cochrane

Re: Ani se po přečtení

Ehm dovolil bych si připodotknout - Clostridium botulinum, je anaerobní bakterie, na vzduchu nepřežije, botuli, či botulotoxin je produktem jejich metabolismu, je již vejmi odolná látka a už se jí nelze běžnými prostředky zbavit (UV, vzduch, var ...). Otrava nenastává po požití bakteria (ta už klidně může být tuhá jak prkno), ale právě toho odolného botulotoxinu. Jed se sice na vzduchu rozkládá, ale to byste tedy musel tu šunku absolutně vysušit, namlít a nechat ji nějakou dobu na vzduchu, ale myslím, že tak ji nikdo nejí.

0/0
16.7.2011 10:30

ondrej.varoscak

Re: Ani se po přečtení

Trochu mylka, C. botulinum je sice anaerobni bakterie, tj. ze ke svemu metabolismu nepotrebuje vzdusny kyslik, ale koncentrace kysliku v atm. vzduchu ji ucinne nezabiji. Rovnez se nezlikviduje teplotou na urovni bodu varu vody, proto ze masne vyrobky (napr. konzervy) sterilizuji pri vyssich teplotach v tlakovych sterilizatorech. C. botulinum je pudni bakterie a jeji spory prezivaji ve vetsine prostredi.

0/0
17.7.2011 19:02

tato.prezdivka.jiz.existuje

Re: Ani se po přečtení

Váš příspěvek považuji za naprosto neadekvátní. Autor výsledek svého snažení představil (a já mu tleskám). Tvrdit lidem, že domácí vaření je stejné, jako amatérská elektrikařina nebo plynařina, je dle mého soudu už vyloženě hloupé. O mrhání surovinou mluví většinou ten, co 8 hodin denně 40 let maká v obřím masokombinátu, vydělává 12 tisíc a kilo vepřového je pro něj luxus. A specializace, kterou tak vehementně prosazujete, je cesta do pekel. Celý článek je o snaze autora zkusit něco nového, zdravějšího (pokud uvařím kilo vepřového, neotrávím se botulinem), ale hlavně o tom, udělat si radosta a uvařit si doma. Vaší šunku z masokombinátu opravdu nejím a doufám, že nikdy jíst nebudu...

0/0
15.7.2011 19:29

John Coffey IV

Re: Ani se po přečtení

A ...čistě náhodou... není výsledek jako první foto článku? :-P

0/0
15.7.2011 19:53

torstyn

Re: Ani se po přečtení

Na obrázku je až druhý pokus autora jak sám píše kdy použil předepsané množství solicí směsi Pragandy ,bez dusitanu vzhlednou šunku nikdo neudělá.

0/0
15.7.2011 21:02

Inkvizitor Johny

Re: Ani se po přečtení

Jenomže on je to fakt problém. Kvalitní šunka začíná, jak vy říkáte, na 150,-. Ale už za 220,- je hovězí roštěná. No co tím chci říci...Že lidi v ČR jsou zvyklí, že uzeniny jsou levnější než kvalitní maso. A ten trh se opravdu špatně předělává.

0/0
15.7.2011 20:37

torstyn

Re: Ani se po přečtení

Jsem rád ,že existuje někdo kdo chápe vztah ceny ke kvalitě. Ja také pamatuji dobu kdy se u nás z kvalitního steakového masa /vysoký roštěnec - rýf/ nevařilo nic jiného než polévka a některé hospodyňky uvařené maso vyhazovaly /protože bylo přece vyvařené/ bylo pravda levné stálo 17,- Kčs/kg.

0/0
15.7.2011 21:13

ondrej.varoscak

Re: Ani se po přečtení

To je fajn, že kvalitní šunka začíná od 150,-/kg, ale kdyz po ni neni poptavka, tak ji ani nikdo neprodava :-(

0/0
16.7.2011 19:34

petratuc

Re: Ani se po přečtení

A kdepak se asi v dobách, kdy stál roštěne 17 Kčs, dal koupit? My vařili hovězí polévku z tučnějšího předního masa a z kostí. A to maso jsme do polévky nakrájeli nebo obrali a snědli. Asi jste, torstyne, znal jenom nějaké cuchty, co neuměly hospodařit.

0/0
10.8.2011 22:16

torstyn

Re: Ani se po přečtení

Dal se koupit všude ,ale pod názvem  " hovězí přední s kostí", a právě ta tučnost se cení při grilování.Kde je tuk tam je chuť. A tou větou ,že některé hospodyňky toto maso po uvaření vyhazovali jsem jen vzpoměl jak v té době s tímto kvalitním masem někteří lidé zacházeli. Já osobně vařené hov.maso s křenem,hořčicí a cibulí miluji jen se dnes jeho chuť velmi změnila ( zvířatům chybí jádro a seno), což má vliv na jeho chuť a vůni.

0/0
11.8.2011 16:46

petratuc

Re: Ani se po přečtení

Tak to jsem potom nemohla odhalit. Mám doma v kuchařce  na schematickém obrázku  "rozporcované" tělo krávy a prasete, Tam termíny vysoký a nízký roštěnec najdu, ale v krámě tak označené nejsou. Koupím třeba  hovězí označené "válec" , a pokud mi mladá nezkušená prodavačka nedokáže vysvětlit , co to je, hledám pak na netu, co tím chtěl básník říci.

0/0
11.8.2011 22:58

torstyn

Re: Ani se po přečtení

Větší šanci zakoupit vysoký roštěnec s kostí budete mít v menším řeznictví kde se můžete domluvit ,že jej chcete na grilování a objednat si ho jedná se jen o první 3 žebra což by nemě být problém pro žádného řezníka je odsekat dříve  než  začne vykošťovat (po vypuknutí nemoci krav BSE se musí veškeré hov maso vykušťovat a kosti likvidovat kafilerii). Pak by melo maso 4 týdny dozrát v suchém chladném O°C prostoru (musí proběhnout enzimické procesy kdy se maso uvolní a zjemní) teprve potom máte kvalitní steakové maso.

0/0
12.8.2011 17:25

cara al sol

Re: Ani se po přečtení

Můj otec udělal před mnoha lety velice kvalitní šunku z králičího masa. Výsledek rozhodně za to stál, klasická šunka, která se tenkrát prodávala, se jeho výtvoru nemohla rovnat. Pravda je, že se to trochu drolilo, ale chuťově 1A. Nepamatuju si detaily, byl jsem dítě a pouhý konzument. Jistě ale vím, že po snědení nikdo neumřel a moc dlouho nám ta šunka nevydržela; snědli jsme ji skoro na posezení.

0/0
15.7.2011 22:37

torstyn

Re: Ani se po přečtení

Pokud se Vám šunka drolila tak nemluvte o kvalitě takovou by jste si v obchodě nekoupil ,prostě řekněte když jsme si to uvařili tak jsme to snědli byla to škoda vyhodit.Většinou co si doma upatláte sám tak Vám chutná.

0/0
16.7.2011 18:39

no-X

Re: Ani se po přečtení

Ano, všichni lžou, nikdo neumí vařit, ale vy na dálku bezpečně poznáte chuť jídla, které vyrobil někdo, o kom jste v životě neslyšel. Gratuluju k jasnozřivosti... ;-)

+1/0
17.7.2011 9:39

torstyn

Re: Ani se po přečtení

Kulinářský zážitek se neskládá jen z chuti jídla,ale také z jeho vůně a vzhledu .Kdyby Vám v obchodě nadrobili 10 dkg šunky i když výborné chutí a vůně tak by jste ji jistě odmítl koupit.A o tom to je.

0/0
17.7.2011 17:09

mmedis

Re: Ani se po přečtení

hele řezníku,

dělej si dál v masoši eurošunku naducanou vodou a sračkama, my co rádi vaříme, si šunku zkusíme uvařit pěkně doma na koleni, i když se nemusí vždycky držet jak šunka z kauflandu za 7,9 v akci, která má ke kvalitě tak daleko jako ty ke zdravýmu selskýmu úsudku. promiň...

děkuji autorovi článku za inspiraci, podrobný návod, fotky z vaření a těším se na další domácí vaření...

0/0
5.8.2011 11:47

torstyn

Re: Ani se po přečtení

V masoši jsem nikdy nepracoval a nepracuji vycházím z rodinné tradiční firmy pokud dovedeš dobře číst tak jsem napsal na jaké ceně začíná kvalitní šunka.To co jsi popsal za šunku nepovažuji a zakázal bych nazývat šunkou,proto také každý takový výrobek má před slovem šunka napsáno euro... ,pizza... ,atd. Jinak máš pravdu každý si doma může upatlat co chce nakonec se přece z toho podělá sám .Jiná věc je když se z tvé  šunky podělá tvoje rodina nebo známí to už jde sranda bokem. Proto hodně štěstí a odvahy při tvém snažení.

0/0
5.8.2011 16:44

mmedis

Re: Ani se po přečtení

jaký je rozdíl mezi tvojí rodinnou tradiční firmou, když byla ve fázi, kdy jste se učili a zkoušeli vyrábět masný výrobky a mnou, který taky zkouší vyrobit něco domácího? myslím že žádnej...

a moje rodina by se mohla akorát podělat, kdyby si přečetla tvoje názory.

zase na abych nepsal jenom ironicky a mohl se ti třeba i omluvit, byl bych rád, kdyby jsi mi poslal odkaz na vaší tradiční firmu. díky

0/0
5.8.2011 20:05

petratuc

Re: Ani se po přečtení

Vařit domácí šunku není o nic hloupější než vařit španělské ptáčky, svíčkovou, řízky nebo pečeni. Prostě další z masitých chodů.

0/0
10.8.2011 22:21

torstyn

Re: Ani se po přečtení

No já si myslím ,že uvařit opravdu dobrou svíčkovou,ptáčky nebo řízky je kus umění a zkušeností.Hned ta někdo nezkušený to nesvede, ale to vám jako zkušené kuchařce nemusím dokazovat.

0/0
11.8.2011 17:27

petratuc

Re: Ani se po přečtení

Nakupujete někdy? 80,-Kč / kg stojí horší salámy, typu Gothaj nebo junior. Šunka běžně stojí min. 140,- , v akci 110-120Kč!

0/0
10.8.2011 22:17

torstyn

Re: Ani se po přečtení

Nevím kde bydlíte ,ale u nás na moravě se junior a gothaj prodává za 40.-Kč/kg v Kauflandu a kvalitou zodpovídá dřívějšímu výrobnímu salámu která se používal ve výrobnách lahůdek na různé masové saláty / vlašský,pražský,feferónkový/ Kvalitní Gothajský salám vy jste určitě nikdy nejedl k jeho výrobě se používalo 50% hov.maso,30% vepř.maso libové a 10% vepř.syr.sádlo z toho vám musí být jasné že cena kvalitního Gothaje by byla vyšší než toho čemu dnes říkají šunkový salám. A k té ceně šunky ne vše co je označeno názvem šunka je kvalitní šunka.

0/0
11.8.2011 17:16

petratuc

Re: Ani se po přečtení

Jsem z Prahy a uzeniny nakupuji buď v řeznictví, některá (řeznictví) a některé (uzeniny) jsou fakt vynikající. Rovněž má skvělé uzeniny Globus. Ale  ani v supermarketech typu Billa, Albert většinou nenarazím na hnusné někvalitní věci. Nejhorší jsou vakuované hnusy z různých diskontů. Nebrat.

0/0
11.8.2011 22:55

Šerlok Homeless

Uzeniny nemají v jídelníčku dětí co dělat

mimo jiné (tedy mimo polycyklických aromatických uhlovodíků z kouře) taky kvůli dusitanům. Nedokážu zabránit, aby vařené uzené maso bylo na školním jídelníčku (mimo jiné také pro předškolní děti!!!), ale sám to doma dítěti nedávám (a ani nejím). Vyjímkou jsou uzené ryby - ty dítěti nedávám, ale jím, neobsahují však dusitany (možná ani ty polyaromatické uhlovodíky, je možné, že nejsou uzené klasickým způsobem, ale přípravkem nahrazujícím kouř, zbaveným polycyklických aromatických uhlovodíků ).

0/0
15.7.2011 12:22

Antonín, topič

-+--

Možná se budete divit, ale přestože je šunka obvykle v regále Uzeniny, tak ta z článku nemá s uzením nic společného.

0/0
15.7.2011 14:33

Lotus II.

Re: Uzeniny nemají v jídelníčku dětí co dělat

takhle tu ze sebe dělat šaška - šunka není uzenina!!!

0/0
15.7.2011 16:02

beda venerabilis

Ještě pro milovníky éček

http://ecka.xf.cz/etab.html

0/0
14.7.2011 17:18

Šerlok Homeless

Re: Ještě pro milovníky éček

Dík za odkaz, taky přidám:

http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek

0/0
15.7.2011 12:40

dolch

Praganda

Praganda je obyčejná sůl s příměsí maximálně 0.3 % dusitanu sodného. "Ředit" ji ještě další solí je nesmysl. Takže pokud chcete dělat šunku s rychlosolí, stačí rovnou solit Pragandou.

Jinak dusitan sodný možná udělá to, že je šunka krásně růžová, ale jeho hlavní účel je ten, že vybije v mase všechny živé zárodky. Takže maso naložené 2 - 5 dní v rychlosoli pak vydrží relativně dlouho poživatelné. Obyčejná sůl toto neudělá. Pokud čerstvé maso naložíte na 2 dny do obyčejné soli, už se tím dostáváte na hranici zkažení. Poté uvařenou šunku je pak asi potřeba zkonzumovat během jednoho dne.

Jinak dusitan sodný je látka podezřelá z karcinogenity, ale myslím, že žádná relevantní studie neexistuje. Pokud se člověk vyloženě necpe uzeninama denně 3x, tak čas od času mu to nejspíš neuškodí. Pokud bych se rozhodl dělat domácí šunku, jednoznačně bych použil rychlosůl.

+1/0
14.7.2011 16:46

Inkvizitor Johny

Re: Praganda

No ony se ty studie dělají špatně. Sice rakoviny tlustého střeva je hromada, ale zas na druhou stranu skoro všichni jedí uzeniny.

0/0
14.7.2011 16:49

dolch

Re: Praganda

Ano, tak nějak to je :-)

0/0
14.7.2011 17:16

Inkvizitor Johny

Re: Praganda

To mi připomíná, jak v TV dávali dokument o tom, že někdo má lék na rakovinu oka. A že ještě potřebují udělat testy...Přeju hodně úspěchů s hledáním skupiny s rakovinou oka ;-D

0/0
14.7.2011 17:26

Morrison

Re: Praganda

Co znamená "Pokud čerstvé maso naložíte na 2 dny do obyčejné soli, už se tím dostáváte na hranici zkažení." ?

Nakládám maso do obyčejné soli i na 4 neděle a nezkazí se.

0/0
15.7.2011 8:32

Antonín, topič

Re: Praganda

25g/kg?

0/0
15.7.2011 14:34

dolch

Re: Praganda

A jak to děláte? To by mě docela zajímalo. Zkoušel jsem to a za dva dny to bylo na vyhození.

0/0
16.7.2011 15:42

Naked and petrified

Pokud v ni mate "rychlosul", tak si tim"bez ecek"

ovsem lzete do vlastni kapsy, nebot jste tam prave dali to nejvetsi svinstvo, ktere se v sunce da najit.

Kumst by byl udelat ji bez dusitanu, jenze pak nebude "sunkove ruzova" ale "nezdrave" seda a deti budou ofrnovat.

Jen uz tomu pak prosim nerikejte "sunka bez ecek".

0/0
14.7.2011 14:09

Najdete na iDNES.cz