Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Uvařit domácí šunku bez éček je jednoduché jako facka. Krok za krokem

Může za to dcera posedlá zdravou výživou. Přinutila mě přečíst si seznam éček na obalu šunky, kterou jí vozím z obchodu. Tak toto se prezentuje jako to nejlepší, co můžeme dávat dětem? A tak jsme v domácích podmínkách spolu uvařili šunku vlastní. Základní směs byla hotová za půl hodiny.

Šunka se nerozpadala, na zvolené množství masa a průměr nádoby vznikl tvar tak akorát do rohlíku. | foto: Marek Burza

To, že se k výrobě používá potravinářská sůl s dusitanem sodným (E250), je staré jako celá moderní uzenářská výroba. Je to jediný způsob, jak zajistit, aby šunka nešedla. Při vaření domácí šunky se každý může rozhodnout: spolehnu se jen na obyčejnou sůl, anebo v zájmu zachování vzhledu přidám "alespoň špetíček" řeznické soli (prodává se jako Praganda)?

Na kilo šunky

  • 1 kg vepřové kýty
  • 25 g soli
  • lžičku cukru
  • 1 dcl vody
  • nádoby na vaření

Zkoušeli jsme dvě várky. Obě se konzistencí povedly, maso drželo pohromadě, velký rozdíl v chuti a vůni byl podle výběru masa. První várku jsme dělali z "obyčejného" vakuově baleného masa ze samoobsluhy. A byla tak vynikající, že kilová várka zmizela během dne. Protože ochutnávat chtěli všichni a dělali to tak dlouho, dokud nezůstal jediný plátek.

Další den jsme kupovali ve vyhlášeném řeznictví, které je součástí menších řetězcových samoobsluh. Vepřová kýta tu sice stála o desetikorunu méně než v sámošce (89 Kč), ale byla daleko hůře opracovaná a především si asi na pultě pohověla už delší dobu. Po otevření tašky doma nevoněla po mase a ani šunka z ní vyrobená neměla tu správnou libou vůni. Takže při nákupu buďte ostražití.

Šunkovar usnadní práci

Vařit domácí šunku chce pomůcky. Ideální je mít takzvaný šunkovar, což je válcovitá nádoba, kterou naplníte připraveným masem a vložíte do vodní lázně. Horní část tvoří víčko s pružinou, která během vaření stlačuje maso, aby se dobře spojilo.

Starý šunkovar po rodičích možná najdete na půdě.

Solící dusitanová směs Praganda (tzv. rychlosůl) se používá k nakládání a předúpravě masa, určeného pro další zpracování do masných výrobků, konzerv a polokonzerv.

Nic takového doma samozřejmě nemáme, ale podle internetových diskusí se zdá, že hodně lidí má něco podobného schované ve sklepě nebo na půdě po rodičích. Zřejmě se dříve šunka vařila doma úplně běžně. Lze ho koupit i dnes, cena se pohybuje mezi 300–500 korunami. Jak uvidíte dále, kdo chce vařit šunku pravidelně, měl by ho pořídit, hodně si tím usnadní práci.

Krok za krokem: základem je míchání a odležení

Maso nakrájejte na větší kostky, asi jako na hovězí guláš. Záleží na každém, jakou strukturu bude chtít. Samozřejmě čím větší kusy, tím větší problém s jejich spojením, aby šunka při krájení držela pohromadě.

Kýtu nakrájejte na větší kostky, asi jako na guláš.

V šunce má být 2,5 procenta soli, na kilo masa tedy 25 gramů.

Do mísy klaďte jednotlivé vrstvy masa a zasypávejte solí. Přiznám se, že jsem místo předepsaných 25 gramů navážil dvacet a přidal půl malé lžičky Pragandy. Prostě jsem se bál, že mi vyjde nevzhledná šedivá potvora, kterou nebude nikdo chtít jíst (a obdivovat). I tak je to ale zlomek množství, jaké výrobci běžně přidávají. Zbytek je otázkou experimentování, pokud budete mít chuť, podělte se s ostatními v diskusi.

Než začnete míchat maso, přidejte ještě malou lžičku moučkového cukru. Ten podle postřehů některých kutilů na internetu zajistí to, že šunka bude vonět šunkou a ne kusem uvařené kýty.

Přidejte malou lžičku moučkového cukru.

Maso musíte hníst tak dlouho, dokud se nezačne vylučovat bílkovina. Přispěje k tomu, aby se při vaření kousky masa spojily.

Teď přichází nejtěžší fáze výroby. Maso musíte hníst rukama tak dlouho, než se na okrajích nezačne vylučovat jakési mazlavé "blátíčko" – vytře se bílkovina z masa. Během míchání postupně přilévejte vodu. Čím déle mícháte, tím lépe, alespoň půl hodiny. Někteří experimentátoři si práci ulehčují tím, že na míchání použijí robot s hnětacími háky, jeden z internetových diskutérů dokonce svěřil míchání domácí pekárně chleba.

To vše je důležité proto, aby se při vaření jednotlivé kusy masa dobře propojily a šunka se nerozpadala. Užitečnou fintu poradil náš děda, který celý život pracoval jako mistr "na šunkárně" v dnes již zaniklém masokombinátu v Praze-Libuši. "Vezmi nakonec hrstičku toho masa a umel si ho nebo najemno rozsekej. Pak vmíchej do ostatního masa a uvidíš, jak se ti to hezky spojí." A ono to funguje. Dvě kostky masa jsme rozsekali nadrobno a neměli jsme pak problémy s konzistencí.

Maso jsme přiklopili a nechali 48 hodin v lednici, dvakrát denně jsme míchali a hnětli. Někteří "vařiči" ale maso rovnou vloží do šunkovaru a nechají rozležet v chladu přímo v něm.

Jde to i bez šunkovaru

Protože jsme nechtěli kvůli nejistému pokusu investovat do šunkovaru, rozhodli jsme se zkusit šunku uvařit ve střívku na tlačenku. V zásuvce zbyla jedna poslední. Ovšem tato vychytávka nevyšla. Při pěchování do střívka se obal protrhl, maso se hrnulo ven jako střeva z "píchnutého" pašíka. Co s připraveným masem?

Maso jsme se pokusili napěchovat do střívka na tlačenku.

Nakonec jsme maso napěchovali do hrnce a přikryli malým talířkem, který pasoval na vnitřní průměr hrnce.

Rozhodli jsme se pro "přemkovštinu". Do velkého hrnce jsme nalili vodu, do menšího jsme napěchovali směs masa a utěsnili ji malým talířkem, který pasoval tak akorát do vnitřního průměru hrnce.

Na talířek jsme postavili hrneček, po rozehřátí vody jsme hrnec s masem vložili do vodní lázně a přikryli poklicí. A teď přichází finta největší. Poklici jsme připevnili k hrnci zavařovačkou, takže hrneček působil na talířek jako závaží. V podstatě tak tento systém nahradil šunkovar.

Na talíř jsme postavili hrníček...

... na který přišla poklice. Zavařovačka zajistila stálý tlak na talíř. Šunku jsme "vařili" při teplotě 70-75 stupňů.

Je třeba naměřit si vodu pro lázeň tak, aby hladina zasahovala nad úroveň masa. Vodu ohřejte, aby se teplota pohybovala v rozmezí 70–75 stupňů. Je to někdy těžké uhlídat, každý máme jiný sporák.

Takto pomalu jsme šunku vařili asi 1,5 hodiny – bylo to jen z kila masa, v hrnci navíc plochého tvaru. Kdo bude vyrábět v šunkovaru, vyjde mu válec. Různé zdroje uvádějí různou dobu varu, nejčastěji se mluví o 10 minutách na centimetr průměru anebo o hodině na kilo masa.

Nakonec jsme šunku "vysypali" do svačinového sáčku, uzavřeli a pod tekoucí vodou ji zchladili. Přes noc putovala do lednice.

Ale upřímně řečeno: nějaké ty ochutnávky se konaly ještě dřív, než se naše domácí šunka stačila důkladně vychladit. Byla výborná.

Má to ale i druhou stránku věci. Domácí šunku nemá cenu vařit ve větším množství. Neosahuje konzervanty a po několika dnech už si na ní nepochutnáte. A navíc – po několika dnech by podle potravinářů mohla začít množit bakterie Clostridium botulinum, která produkuje prudce jedovatý botulotoxin.

Taky jste zkoušeli vařit domácí šunku? S rychlosolí, anebo bez? O zkušenosti se podělte v diskusi s ostatními čtenáři.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Finálová čtyřka se v Kašpárkově Hell’s Kitchen změnila na trojku

Aktualizujeme

Pekelná kuchyně otevřela své brány na konci srpna, kdy Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky. Ti bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field...

4. prosince 2024  22:52

Výhrůžek se neděsím. Ale nechci své psy posílat na smrt, říká cvičitelka

Premium

Pytláci v Africe z něj už předem mají strach, proto mu vyhrožují smrtí. Avatar je další z vycvičených českých psů, který by jim mohl kazit jejich krutý byznys. Možná to však bude nakonec úplně jinak....

3. prosince 2024

Čtenáři ukázali skvělou úrodu ze sadu i zahrady, dokonce i exotické druhy

Listopadová výzva, aby čtenáři prošli svoje telefony a zavzpomínali na letošní výpěstky, přinesla ovoce. A to bez nadsázky, od sladkých hrušek po banány. Nechyběla zelenina, samozřejmě rajčata nebo...

4. prosince 2024

Nejroztomilejší mazlíci listopadu vyhráli granule za 10 tisíc, hlasující knihy

Další kolo ankety o nejroztomilejší mazlíčky je u konce a my vám představujeme šťastné výherce, kteří se mohou radovat z krmiva od firmy Mountfield v hodnotě 5, 3 a 2 tisíce korun. Hlasující navíc...

1. listopadu 2024,  aktualizováno  2.12 13:08

Proč kočka mňouká jako dítě a pes dělá smutné oči. Etolog o řeči zvířat

Premium

Člověk dovede pomocí slov vytvořit nekonečné množství vět, může tedy říct cokoli. Taková schopnost se u zvířat zatím neprokázala, ale víme, že vydávají zvuky, kterými například oznamují: vidím...

3. prosince 2024

Pečete cukroví, zavřete oči a cítíte Vánoce. Chce to pravou skořici i vanilku

Vzpomeňte si na typické vůně zimních svátků. Nejspíš se vám vybaví jehličí, františek a pak hlavně koření. Vanilka, skořice, hřebíček i badyán a jejich cesta do evropských kuchyní mají zajímavou...

6. prosince 2024

OBRAZEM: Mistři modeláři s fantazií oživují stará letadla, lodě i auťáky

Mezinárodní výstava Scale ModelWorld v britském Telfordu se považuje za světové mistrovství plastikových modelářů. I letos se ho zúčastnili čeští modeláři. Podívejte se na další várku toho, čím...

6. prosince 2024

Deset věcí, které doma rozproudí blahodárnou energii nejen před Vánocemi

Tradiční čínské umění radí, jak upravit prostory, kde žijete, a podpořit tak jejich harmonické vyzařování. Na umění rozproudit blahodárnou energii feng-šuej není vůbec nic složitého. Leckdy stačí jen...

5. prosince 2024

VIDEO: Tisíce pand zaplavily hongkongské letiště

Tisíce soch obřích pand přivítají obyvatele a turisty od soboty v Hongkongu, kde nadšení pro tyto medvědy vzrostlo od doby, kdy se v místním zábavním parku narodila dvě mláďata.

5. prosince 2024

Chcete připravit rodinu na zimní sezónu? Vyhrajte voucher na Lyžebraní
Chcete připravit rodinu na zimní sezónu? Vyhrajte voucher na Lyžebraní

Chcete ušetřit peníze i čas a vybavit celou rodinu na hory? Řešením je návštěva Lyžebraní, kde na jednom místě najdete vše pro lyžování, běžkování...

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....