Diskuse k článku

Za pokles tlaku v kotli často může dopouštěcí hadice a malá expanzka

Je to problém, který trápí hodně majitelů plynových kotlů. Každých čtrnáct dní nebo co měsíc je třeba dotlakovat kotel a odvzdušnit radiátory. Kde se ta voda ztrácí a kde se pořád bere vzduch?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pingodik

Jak najít drobnou prasklinu v potrubí?

Máte někdo zkušenosti, jaké jsou možnosti najít drobnou netěsnost v potrubí, pokud je v podlaze? Nechce se mi věřit, že jediným řešením je hledat mokrý flíček na podlazem, nebo na stropě.

Pokud je taková prasklina pod dlažbou, tak asi nemám šanci, ne?

0/0
21.1.2011 8:58

Breathlless

Re: Jak najít drobnou prasklinu v potrubí?

Jediným řešením je pozvat si firmu s termovizí (termokamera).

0/0
21.1.2011 9:37

vymrzovac1

Kuriozní případ řešil před lety kolega...

...za sociku v ruských kasárnách. Ohromné množství dopouštěné vody do teplovodního systému přes automatický dopouštěcí systém.  Ivani měli v umývárně nedostatek teplé vody, tak si navařili odbočku na topení, a používali topnou vodu ke sprchování;-D

0/0
21.1.2011 6:09

oldas7

Nový kotel, celý systém topení a uchází

Každých 14dní musím doplňovat vodu. Nechápu. Odvzdušníno mám, kotel nový, voda nikde viditelně neuniká ...

0/0
19.1.2011 20:54

oldas7

Re: Nový kotel, celý systém topení a uchází

Expanzní nádobu mi vyměnili a žádná změna. A teď, babo raď. :)

0/0
19.1.2011 20:54

ujko.straka

Re: Nový kotel, celý systém topení a uchází

Před pár lety lety stejný problém. Až při dlouhé zimě kdy se muselo často dopouštět se nám zdálo že v jednom místě plovoučka plave více a je trošku zvedlá, tak se rozebrala a nestačili jsme se divit. v podkladním betonu byla miniaturní prasklina kterou pronikala voda a když jsme beton okolo vyrubali a obnažili trubku nestačili jsme se divit. Malá prasklinka ve spoji (měděné trubky) ale problém jak hrom. Voda byla samozřejmě všude okolo té trubky jak je izolace. Musela se vyrubat díra 3 metry dlouhá a celé jaro, léto, podzim jsme to nechali vysychat.

0/0
19.1.2011 22:39

pingodik

Re: Nový kotel, celý systém topení a uchází

Jak se dá zjistit prasklina pod dlažbou? Plovoučka se asi vyboulí, ale pod dlažbou to snad ani zjistit nejde, ne?

Mimochodem, odhadem kolik vody jste tam týdně (měsíčně) dopouštěl, když se to muselo sušit celé jaro-léto-podzim?

0/0
20.1.2011 10:12

romaneg

Re: Nový kotel, celý systém topení a uchází

Zkuste topení vypnout a nechat vychladnout. Také mi trošku sáklo kolem ventilů, ale když se topilo, tak se to hned vypařilo a žádná kapka vidět nebyla.

0/0
20.1.2011 9:22

Ruka trhu řádí jak Černá ruka

expanzka

já sice chápu, že autor chtěl použitím slangového výrazu vzbudit dojem, že je v dané problematice kovaný, ale přece jenom, dávat tak nepěkný výraz jako "expanzka" do nadpisu, to je celkem hustokrutopřísný! ;-D

0/0
19.1.2011 16:39

KarelSebela

Muj kotel tuto zimu po 12 letech začal polikat vodu

Problém je že se mi strácí tlak vody. Přikládám video kde jsem to nafilmoval. http://www.youtube.com/watch?v=dsQovtMyv4E Když kotel natlakuju a zavřu okruh k radiátorum. Tak prostě po chvilce padne tlak na nulu. Když okruh od radiatoru zpět otevřu tzn tlak z nich se přenese do kotle tak se tlak zase vzýší. Z čehož usuzuju že někde uniká voda v kotli. Ale přitom pod kotlem není ani kapička vody a když je studený tak nidke nenahmatam vlkost. Ríkal jsem si že by tam mohl vnikat vzduch a tim se stratit tlak ale on je tlak opačně. Tzn vzduch by musel unikat ven. Ale tam žádný vzduch není. V kotli je jen voda a když dopouštím další tak evidenttně vody musí někde přibývat. Začarovaný kruh. kotel dopouštím deně. A nikdo si neví rady :-(

Diky za jaký koli názor. Karel

0/0
19.1.2011 16:24

Angelost

Re: Muj kotel tuto zimu po 12 letech začal polikat vodu

zrejme zkur**na expanzni nadoba.

0/0
19.1.2011 19:34

Mrkac

Přetlakový ventil

Ještě jedna možnost tu nebyla zmíněna. Tou je vadný přetlakový ventil. Systém bývá  tímto ventilem pro případ přetlaku vybaven, aby ochránil celý systém. Pokud nebude správně fungovat, může propouštět pomalu ale jistě i při běžném provozním tlaku vody. I tuto možnost je potřeba zkontrolovat.

0/0
19.1.2011 13:18

Martin Šubrt

...

Já se zeptám na něco trošku jiného. Tlak v soustavě mám stabilní, dopouštím tak jednou, max. dvakrát za sezónu, ale jen maličko. Radiátory nové, rozvody nové, ale v radiátorech to prostě "cachtá". Zejména, když se zapínají po delším vypnutí, nebo, když se pustí místnost, která byla radiátorovým termostatem delší čas od vytápění odpojena. "Cachtají" i trubky nebo třeba žebřík v koupelně. Odvzdušnění na situaci nic nemění a tlak je dobrej. Kde je příčina? Je to v současném nezapojení všech radiátorů soustavy?  

0/0
19.1.2011 9:47

romaneg

Re: ...

Jak popisujete, tak mi to také cachtalo, když se úplně studené topení zapne, ale natopí se a pak už mi termostatické hlavice připouštějí plynule. To je asi normální, jak proudí horká voda do studené. Pokud vypínáte topení kvůli úspoře, tak jsem dělal dlouhodobé testy, kdy jsem topení vypínal při odchodu do práce a nemá to vůbec smysl. Úspornější je stáhnout teplotu místo třeba 23 na 21 a nechat to celý den i noc. Vypínání topení pak sežere hrozně energie na ohřev studené vody v topení a zahřátí místností. Plynulejší běh během dne sežere méně. Stahoval jsem termostatické hlavice jen třeba na víkend a to max. na 2. To jsem ale topil plynem. Teď mám automat na uhlí, lebedím si v teple za třetinu peněz a tyhle věci už neřeším:-)

0/0
19.1.2011 10:02

jogstr

Re: ...

Jo a při odvzdušňování nejen vypnuté čerpadlo, ale všechny ventily otevřené. Termoventily - raději sundat  hlavice a případně opatrně povytáhnout jehlu.To je jedinná jistota. A opakovat  za čas po spuštění. Pokud poklesne tlak, spíš dopustit 

vodu. Tlak v expanzce stačí kontrolovat ročně. 

0/0
19.1.2011 11:55

jogstr

Re: ...

Příčina bývá i v nevhodně provedené  OS, která se není schopna se sama odvzdušnit. V radiátorech, kde není odvzdušňovací ventil nejvyšším bodem, vznikají vzduchové kapsy, pomůže vyvážení. Podobně to může být i s potrubím. Dále je vhodné při odvzdušňování vypnout čerpadlo. Čerpadlo by navíc mělo být přepnuto  v provozu na nejnižší otáčky. Sníží se hluk i zavzdušňování.    

0/0
19.1.2011 11:13

pingodik

Pokles tlaku

Mám závěsný kombinovaný kotel a bojuji s poklesem tlaku. Co týden dopouštím cca litr vody. Trubky v podlaze, takže únik v netěsnosti spojů je možný, ale ten litr vody se asi vypaří - žádné fleky.

Z kotle mi ale kape voda (z nějakého pojistného ventilu?). Množství nakapené je různé. Nejsem schopen vypozorovat, na čem to závisí.

Chtěl jsem se zeptat, jak se dá odhalit netěsnost potrubí v zemi, případně jak se dá opravit. Na auto pneu existuje nějaký sprej, který zevnitř dírku zacelí. Existuje něco podobné pro topné soustavy? Pokud ano, nehrozí riziko, že ta hmota zničí třeba ventily, nebo odvzdušňovací systém?

Někde jsem četl, že se dá netěsnost v podlaze odhalit infra kamerou. Ale asi to bude drahý žert.

0/0
19.1.2011 9:41

romaneg

Re: Pokles tlaku

Píšu níže název přípravku, který mě úniku v potrubí zbavil během půldne, stojí kolem 120Kč za litr a dává se do topení 1:20. Mám to týden, tak nevím jak to bude vypadat dále. Instalatér mi říkal, že to je na furt:-)

0/0
19.1.2011 9:50

pingodik

Re: Pokles tlaku

Nemělo to nějaký negativní vliv na ventily topení, nebo na odzvdušňovací kohoutky? Jestli hodíte svou zkušenost po delší době budu rád. Tuto diskuzu budu chvíli sledovat.

0/0
19.1.2011 12:51

romaneg

Re: Pokles tlaku

Měl jsem strach hlavně o automatické odvzdušňováky, které mám navařené v několika ohybech na trubkách, ale byl jsem ubezpečen, že to nevadí čerpadlům, ventilům, ani tomu odvzdušnění. Jen filtry jsou na cca 14 dní venku. Únik se zastavil za necelé půldne a ostatní funguje, tak tomu už věřím, ale stále nechápu:-)))

0/0
19.1.2011 16:54

pingodik

Re: Pokles tlaku

Díval jsem se na stránky dovozce a ten přípravek je určen pro topné / chladící soustavy automobilů. Může mi ještě nekdo potvrdit, že se to dá použít pro topnou soustavu RD? Má někdo další zkušenosti s tímto způsobem opravy prasklin? Existují nějaká omezení?

Připadá mi to jako zajímavý způsob bez nutnosti bourání.

0/0
20.1.2011 10:15

starback2

Re: Pokles tlaku

Dobrý den,dostal jsem se do stejného problému.Někde mi uniká voda do podlahy.Rád bych se zeptal na zkušenost s tím přípravkem na utěsnění,jestli se plynový kotel po aplikaci chová standartně.Bylo mi řečeno od servisního technika,že vlivem velkých teplot při ohřevu se bude přípravek napékat na stěnu spal.komory.Děkuji za jakoukoliv odpověď.

0/0
27.2.2011 19:26

Shperhock

Re: Pokles tlaku

Jestli ten váš kombinovaný kotel obsahuje zásobník s teplou užitkovou vodou, pak je to kapání z pojistného ventilu normální jev  - při ohřívání totiž voda v zásobníku zvětšuje svůj objem a jakmile tlak v trubkách překročí určitou hodnotu, pojistný ventil to pustí ven. Samozřejmě, pokud stihnete dřív pustit kohoutek a trochu té vody odebrat, tak ten tlak v trubkách snížite taky.

0/0
19.1.2011 10:34

rychloslimejs

často za to také může instalatérská firma,

která instalovala rozvody. Ti imbecilové, co to instalovali, mi domršili, co se dalo. Když jsem zavolal pravidelnou údržbu na kotel a pán přijel, koukal na to jak spadlý z višně... Jinak mně klesal tlak mimo jiné proto, že mám zásobník na teplou vodu u kterého je pojistný ventil, který moji milí fušeři použili na jiný tlak, než jaký tam měl být. Takže mi stále prosakovala voda. To jsem zjistil až tehdy, kdy mi praskla hadička, která od ventilu vedla...

0/0
19.1.2011 9:01

Mr. Skin

Re: často za to také může instalatérská firma,

Sousedovi přestal fungovat tento pojistný ventil - stále propouštěl vodu. Přišel na to, až když mu přišla faktura od vodáren na 90 000,-

0/0
19.1.2011 9:34

jogstr

Re: často za to také může instalatérská firma,

Jo, automatické dopouštění je komerční krám, zbytečný pro RD!  

0/0
19.1.2011 11:03

romaneg

odstranění bez oprav

Na 300 litrů vody v topení mi za den uniklo cca 10 litrů a každý den jsem musel dopouštět. Opravil jsem všechny netěsnosti a vylučovací metodou se dostal k pravděpodobnému úniku do země, kudy topení také vede. Topenář přišel se směsí, která se pustí do topení a praskliny se zacelí zevnitř, aniž by to mělo vliv na čerpadla nebo samoodvzdušňovací ventily, jen je třeba vyndat filtr na nečistoty, ten by se ucpal. Jmenuje se to Cooling system leak stopper, výrobce je z USA Gold Eagle a dováží to Drive CZ z Turnova. Snad to projde a nebude příspěvek odstraněn jako reklama. Mě to ušetřilo spoustu starostí a hodně práce.  

0/0
19.1.2011 8:54

Redmanb

JE to boj

Já s tím bojuji pořád...před 2mi měsíci mi namontovali nový kotel a teď co 14 dní dopouštím i více jak 0,5 baru, přičemž nikde není nic zavzdušněné a ani fleky...někdy mi to poklesne o 0,5 baru i za 2 dny a někdy za 3 týdny...mám kombinovaný kotel a když se napouští vana, tak se mi zdá, že to klesne nejrychleji..už si říkám, jestli není problém v kotli. dopouštění mám přímo na kotli, tak tím to asi nebude...musím počkat až se přestane topit a pak to zkontrolovat...ale štve mě to teda pořádně.

0/0
19.1.2011 8:27

Salada

Re: JE to boj

Nejpravděpodobnější příčinu bych viděl ve špatné, malé nebo chybně nafouklé expanzce. Pokud má expanzka malý prostor pro expanzi vody, po zapnutí kotle se voda ohřeje, roztáhne a pokud ji nepojme expanzka tak odteče přetlakovým ventilem. Po vypnutí kotle se zase voda stáhne a přisaje si vzduch. Prostě to funguje jako jakési čerpadlo.

0/0
19.1.2011 8:48

jogstr

Natlakování expanzní nádoby

Správné natlakování expanzní nádoby bohužel neovládají často ani topenáři.  Pokud uvažujeme  nízkoobjemovou, odvzdušněnou a těsnou otopnou soustavu (OS) v  RD, pak nejčastější příčina poklesu tlaku je už  často po 2÷3 letech provozu  ztráta  funkce expanzky její netěsností. Měření tlaku v OS a expanzce nedá úplnou  informaci o funkci expanzky. Pomůže proto pečlivé dopuštění a odvzdušnění studené OS otevřené v nejvyšším bodě. Hustilkou se pak dotlakuje expanzka výše o cca 10÷20kPa (0.1÷0.2 atm, ukáže automanometr na expanzce)   než je hydrostatický tlak v OS (manometr na kotli) a OS se uzavře. Tehdy je expanzka zaručeně plná vzduchu a je schopna pojmout přebytek vody po zahřátí. Postup je vhodné po čase na vychladlé OS zopakovat. Expanzní nádoba v závěsných kotlích běžně vyhovuje pro OS do 100l už proto, že se obvykle neohřívá celý objem a OS se dnes vyjímečně provozují při teplotách nad 60°C. Natlakování zvládne zručný laik nebo poučený topenář.  

 

0/0
19.1.2011 8:12

D.E.S.

Re: Natlakování expanzní nádoby

nemám sice žádný problém, ale tento postup je fakt dobrý ... R^

0/0
19.1.2011 10:40

Najdete na iDNES.cz