Bez česneku nedáte v kuchyni skoro ani ránu. Přidáváte ho do pečení, polévek i pomazánek. A guláš nebo bramborák si bez něj nikdo neumí představit.
Každá kuchyňská úprava vyžaduje jiné zpracování česneku. Nejčastěji ho třeme, ale třeba italská kuchyně preferuje hrubé nasekání. Každý však není takový kuchyňský fanda, aby si poradil jenom s nožem. Proto jsme vyzkoušeli několik moderních "udělátek", která usnadní manipulaci s česnekem i naprostému začátečníkovi.
Podívejte se na video, jak jsme testovaliVyzkoušeli jsme keramické "třítko", plastovou destičku s dvěma druhy zubů, a univerzální keramické struhadlo. Podle našeho subjektivního názoru si s třením česneku nejsnáze poradilo ručně vyráběné keramické třítko. U plastové destičky utřela česnek velmi snadno a najemno strana s drobnými výstupky, výraznější zubatá strana vyrobila hrubší drť. Univerzální struhadlo mělo tak výrazné zuby, že pasta zůstávala mezi nimi. Toto struhadlo by bylo vhodnější spíše na mrkev či zázvor a tam, kde by se dokonce očekávalo, že se pustí šťáva. Všechny vzorky se velmi dobře oplachovaly vodou. |
Silikonem proti slupkám
Stroužky lze snadněji oloupat, když je necháte hodinu odstát v teplé vodě. To se vám vyplatí při loupání většího množství česneku, s pár stroužky si poradí rychleji praktický loupač na česnek. Objevili jsme ho v prodejně Tescoma za 69 Kč.
Loupač je v podstatě barevný silikonový "makaron", do něhož vložíte stroužky česneku s odříznutými tvrdými konci. Pak stačí trubičku poválet po lince a po chvilce z ní vysypete čisté stroužky. Slupky totiž zůstanou uvnitř, snadno je ale vypláchnete vodou nebo vyfouknete.
Trable s lisem
Klasický lis na česnek, kterým protlačíte oloupané stroužky, pořídíte od 50 korun. Cena se ale může vyšplhat až na dva tisíce, když se rozhodnete pro designový kousek. Každý lis má ale tu nevýhodu, že se špatně čistí. Pomoct vám však mohou obyčejná párátka nebo plastový čistič, který bývá součástí lisu.
Pokud potřebujete česnek jen nasekat, nikoliv prolisovat, poslouží vám sekáčky. Prodává je například Potten & Pannen, zde seženete dva typy - kráječ Garlic Chop ve tvaru česnekové hlavičky a kulatý Chef´n sekáček, kterým získáte drobné kousky po několika otočení. Oba stojí bez pár korun tři stovky.
Česnekáčky, třítka a strouhátka
Potřebujete-li ještě drobnější kousky česneku, místo protlačení lisem ho utřete. K tomu vám poslouží různé typy třítek s drobnými zoubky. Hodí se i na jemné strouhání jablek, zázvoru nebo mrkve. Po použití se snadno omyjí pod vodou.
Nejčastěji máte na výběr třítka z plastu nebo z keramiky. Plastové třítko připomínající klasické struhadlo seženete v Tescomě za 69 Kč. Třítko Garlic Card z Eva & Co. připomíná spíše kreditní kartu a zaplatíte za ně 129 Kč. Oba kousky mají několik barevných variant.
Keramické struhadlo si můžete vybrat například od Tescomy za 69 Kč. Ručně vyráběná třítka najdete například na Fleru.cz, ceny se tu pohybují od 55 do 177 Kč za kus.
Kromě jemných struhadel existuje ještě drtič česneku, který lisuje česnek přes mřížku. Zároveň se v něm dají stroužky i do příštího použití skladovat.
Shrnuto a podtrženo: Kdo chce natřít česnek, vyplatí se mu investovat několik desetikorun do keramického nebo plastového třítka. Fungují překvapivě dobře a snadno se myjí. Určitě plnohodnotně nahradí klasický lis na česnek.
Navíc fungovaly i bez pracného loupání česneku. Stačilo odříznout "patičku" stroužku a slupka zůstala v ruce - a to se počítá. Domácí "mistři v kuchyni" si asi jako doposud vystačí s nožem, ale ostatním třítka určitě usnadní práci.
Jak uskladnit česnek, aby dlouho vydrželČesnek přes zimu vydrží v uzavřené nádobě, kterou uskladníte v suché, větrané místnosti. Ještě účinnější je podsypat ho centimetrovou vrstvou soli. Česnek můžete i zamrazit. Jednotlivé stroužky zmrazte zvlášť a teprve pak nasypte do sáčku a dejte do mrazáku. Díky tomu se stroužky nezamrazí k sobě tak pevně a půjdou snadno oddělit. |