Tužebník jilmový roste především u vody. Díky letošnímu teplému počasí nejspíš už někde kvete. | foto: Getty Images

Tužebník nahradí acylpyrin, aniž by dráždil žaludek. Lze ho i pěstovat

  • 0
Na co je tužebník jilmový dobrý, dokládá jeho lidový název zimničné koření. Roste zejména na vlhkých loukách, lesních mokřinách, v porostu břehů. Zkrátka tam, kde je vlhko až mokro.

Tužebník si také můžete pěstovat na zahradě. Jde nejen o léčivku, ale také o rostlinu s půvabnými a výrazně vonícími květy, lákajícími včely a motýly. Kvést začíná koncem jara, záleží na počasí, a trvá prakticky celé léto.

Právě květy nebo kvetoucí nať (jen kvetoucí vršky, ne dlouhé stonky) se sbírají pro fytoterapeutické účely. Trhají se ručně a ihned se ve stínu suší. Dobře usušená bylina se skladujte v uzavřených nádobách a využívá podle potřeby.

Léčivých účinků má tužebník jilmový celou řadu. Nejproslulejší je jeho schopnost nahradit acylpyrin díky tomu, že obsahuje přírodní salicyláty, z nichž se v těle vytváří kyselina salicylová, známá jako acylpyrin (čili aspirin). 

KVÍZ: Co všechno víte o tužebníku jilmovém?

Snižuje horečku, má protizánětlivé účinky, tlumí bolest. Což neznamená užívat jej s těmito léky souběžně! Pokud byste spolu s tužebníkem užívali zároveň ještě také acylpyrin nebo aspirin, bylo by už kyseliny salicylové pro vaše tělo moc.

Oproti uvedeným lékům má jejich rostlinný kolega výhodu,  díky obsahu dalších bioaktivních látek nedráždí tužebník žaludek. Naopak pomáhá při překyselení, při pálení žáhy a podobně. 

Na druhé straně ovšem stejně jako uvedené léky ovlivňuje srážlivost krve, takže například při hemofilii se užívat nesmí. A nedoporučuje se ani astmatikům, protože může vyvolat zúžení průdušek, a dále dětem, těhotným a kojícím ženám.

Protizánětlivé účinky tužebníku lze využít i zevně pro lepší hojení ran, na různé kožní neduhy spojené se zanícením i pro zmírnění revmatických potíží. Vnitřně jako součást léčby žaludečních vředů, zánětů močových cest apod.

Recept na léčivý nápoj z tužebníku jilmového

  • Je vhodný při nachlazení a dalších respiračních infekcích, horečce či zánětech močového ústrojí a podobně.
Nápoj z tužebníku se připravuje jako výluh, který před konzumací ohřejete.

  • Příprava: na 1 lžičku sušeného květu nalijte 250 ml studené vody a nechte 12 hodin vyluhovat. Poté sceďte, zahřejte na pokojovou teplotu a vypijte. 
  • Uvedené množství se pije 1× denně po dobu trvání potíží (nejdéle však týden, před dalším užíváním si vždy dejte nejméně čtrnáctidenní přestávku).
  • Výluh je dost hořký a trochu svíravý, takže se doporučuje dochutit ho medem. Další možností je smíchat ho s čajem z meduňky nebo s ovocnou šťávou.