Třezalka tečkovaná je nejúčinnější přírodní antidepresivum, pozitivních účinků na lidské zdraví má však mnohem víc. Třezalek jsou stovky druhů a vyskytují se v podobě bylin i keřů skoro po celém světě, kromě pouští a polárních krajů.
Nejléčivější je třezalka tečkovaná. A máme to štěstí, že na tu u nás narazíme nejčastěji. Splést si ji můžete nejspíš s třezalkou skvrnitou, která je v Česku také dosti hojná, roste však spíš v chladnějších oblastech. I ta je léčivá, jen má méně účinných látek.
Díky čemu umí třezalka zatočit s depresí?
Z více než sto padesáti bioaktivních složek, které třezalka obsahuje, jsou nejvýznamnější hyperforin, hypericiny a flavonoidy. Právě hyperforin je zodpovědný za antidepresivní účinky.
Působí stejným mechanismem jako psychofarmaka podávaná při depresích, úzkostech, nespavosti a výkyvech nálad. Ovlivňuje neurotransmitery, zejména serotonin, tzv. hormon štěstí. Zabírá proti slabším a středním projevům depresivní poruchy stejně dobře jako chemické léky, ale nesmí se s nimi kombinovat – užívejte buď jedno, nebo druhé.
Kromě toho bohužel také snižuje účinek některých preparátů, zejména hormonální antikoncepce, léků na ředění krve (např. warfarinu), imunosupresiv, chemoterapeutik k léčení onkologických nemocí. Berete-li nějaké léky pravidelně, poraďte se s lékařem či lékárníkem, jestli se s třezalkou snesou.
Třezalka si umí poradit i s viry
Hypericiny jsou červená přírodní barviva s výraznými antivirotickými účinky: zabírají nejen proti virům způsobujícím chřipku nebo nachlazení, ale třeba i HIV. Jak je to s novým koronavirem, není dosud prokázáno, ale dá se předpokládat, že mu také nedělají dobře.
Flavonoidy, významné antioxidanty, pomáhají v prevenci kardiovaskulárních i nádorových onemocnění. Spolu s dalšími bioaktivními složkami zlepšují také hojení nebo trávení, působí příznivě při kožních problémech problémech.
Otestujte se, jak dobře třezalku znáte |
Jak se třezalka využívá?
- Sbírá se horní část kvetoucí nati i s poupaty a nezralými plody.
- Jako antidepresivum je nejúčinnější tinktura připravená vyluhováním v 70% alkoholu. Užívá se 10 až 40 kapek denně po dobu 4 až 6 týdnů, potom je nutná pauza.
- Čaj ze sušené nati má zejména preventivní účinky, napomáhá trávení, zklidnění a dobrému spánku.
- Třezalkový olej je dobrý zevně na popáleniny, drobná poranění, ekzémy a kožní záněty a vnitřně na trávení.